trampolina ogrodowa stojąca na trawie

Trampolina ogrodowa — jaka jest najlepsza i jaką wybrać? Ranking

Posiadanie ogrodu sprawia, że możemy w nim zamontować trampolinę.  Jaka trampolina jest jednak najlepsza? Oto nasz ranking trampolin ogrodowych.

Ogród to wprost idealne miejsce do rekreacji i spędzania swojego wolnego czasu. Oczywiście warto stworzyć sobie do tego odpowiednie warunki, w czym zdecydowanie pomoże posiadanie tam trampoliny do ogrodu.

sprężyny w trampolinie ogrodowej

Budowa trampoliny ogrodowej

Budowę każdej trampoliny, nie tylko modeli przeznaczonych do ogrodu można podzielić na około 7 części. Pierwsze dwie i zarazem najważniejsze, gdyż to one wpływają na stabilność całej konstrukcji, to nogi trampoliny oraz stelaż. 

Zacznijmy od stelaża, gdyż nogi powinny być dopasowane do niego, a nie odwrotnie. Stelaż to zazwyczaj metalowy okrąg wykonany ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanej. Do niego mocuje się nogi, drabinkę, a także sprężyny, które łączą matę trampoliny ze stelażem.

Same nogi są oczywiście przymocowane do stelaża i jednocześnie muszą być wykonane tak, by stabilnie stały na podłożu, niezależnie od tego, czy mowa tu o wybrukowanym tarasie, czy też o gołej ziemi. W miejscach, w których potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie, stosuje się nogi, które można dodatkowo przybić do ziemi. Do tego używane są tak zwane kotwy. Ich dodatkowe zastosowanie to ochrona trampoliny przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak mocny, porywisty wiatr.

Wspomnieliśmy już o sprężynach. Są również wykonywane z metalu i ich ilość zależy po prostu od wielkości stelaża. Im większa trampolina, tym więcej sprężyn będzie do niej przymocowanych. Sprężyny naturalnie łączą stelaż oraz batut, czyli matę trampoliny.

Mata to kolejny istotny element konstrukcyjny trampoliny. Wykonywana jest najczęściej z elastycznego surowca PE Mesh. Jest to specjalny polipropylen, którego wykorzystanie zapewnia najlepsze parametry w trampolinach ogrodowych i nie tylko. Co ważne, maty muszą być dodatkowo wzmocnione i obszyte na krawędziach. W innym wypadku sprężyny mogłyby je bowiem dosłownie rozerwać w trakcie skakania na trampolinie.

Częścią składową większości trampolin jest też siatka zabezpieczająca. Naturalnie jej zadaniem jest ochrona przed wypadaniem, która jest niezwykle potrzebna, gdyż upadek na krawędź stelaża, czy, co gorsza, na ziemię obok trampoliny potrafi kończyć się bardzo poważnymi urazami, takimi jak złamania, zwichnięcia stawów, skręcenia stawów, czy też uszkodzeniami głowy, jeśli mamy szczególnie dużo pecha w momencie upadku.

Oprócz tego trampolinę tworzą maty ochronne oraz drabinka. Panele ochronne nakłada się na stelaż i sprężyny. W ten sposób chronią one użytkowników przed wpadnięciem na metalowe elementy, a także zaklinowaniem nogi między sprężynami. Do tego zadaniem takich osłon jest również ochrona samych sprężyn przed nadmiernym wpływem warunków atmosferycznych. Drabina to jeden z nieobowiązkowych elementów trampoliny. Może mieć kilka stopni i z reguły warto ją posiadać, gdyż znacząco ułatwia wchodzenie i schodzenie z trampoliny zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.

Trampolina dla dzieci wkopana w ziemię

W kwestii konstrukcji istnieje jednak niesamowicie ciekawy rodzaj trampoliny. Nie posiada on bowiem żadnych nóg, a jego sposób montażu zupełnie się różni. Mowa tu o trampolinie do wkopania w ziemię. Aby jednak takową można było zamontować w swoim ogrodzie, trzeba pamiętać, że konieczne będzie bardzo dobre przygotowanie terenu pod taką trampolinę, gdyż w innym wypadku może ona szybko nie być odpowiednio bezpieczna. 

chłopiec skaczący na trampolinie ogrodowej

Trampoliny ogrodowe — co je charakteryzuje?

Naturalnie trampoliny ogrodowe różnią się od innych typów. Wszystko przez to, że muszą być dostosowane do dość specyficznych warunków zewnętrznych. Przede wszystkim mowa tu o zabezpieczeniu wszystkich elementów przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli trampolina ma zapewniać nam bezpieczeństwo przez wiele lat, to musi być wykonana ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, gdyż w innym wypadku z racji na przebywanie na świeżym powietrzu, szybko pokonałaby ją korozja.

Praktycznie każda trampolina ogrodowa posiada również siatkę. Wszystko przez to, że tego rodzaju batuty są wyżej położone, niż trampoliny domowe i wypadnięcie z nich może być naprawdę bolesne. To, czy będzie to siatka wewnętrzna, czy też siatka zewnętrzna zależy jednak od tego, jaki model trampoliny wybierzemy.

kobieta odpinająca siatkę od trampoliny ogrodowej

Czy średnica trampoliny ogrodowej ma znaczenie?

Pora na odwieczne pytanie. Czy rozmiar ma znaczenie? Jeszcze jak, od tego, jak duży będzie rozmiar trampoliny, zależy to, jak wiele osób będzie mogło z niej jednocześnie korzystać. Z reguły przyjęło się, że rozmiar wynoszący około 250 cm jest idealny dla jednej osoby dorosłej lub dwóch, nawet nieco starszych dzieci.

Około 300 cm do 305 cm to średnica trampoliny odpowiedniej już nawet dla dwóch osób dorosłych. Większe modele, które pomieszczą nawet 3 osoby, mają już średnicę wynoszącą na przykład 365 cm. Wszystkie trampoliny dostosowane do tylu użytkowników są podobnej wielkości.

Największe trampoliny ogrodowe z kolei mogą mieć średnicę rzędu nawet 490 centymetrów. Na nich maksymalnie może przebywać mimo wszystko do 3 dorosłych przez to, że liczbę tę ogranicza jeszcze inny parametr, czyli maksymalne obciążenie trampoliny. Naturalnie, jeśli nawet posiadamy spory sprzęt, to jeśli jego maksymalne obciążenie wynosi zaledwie 160 kg, nie będzie możliwe przebywanie na nim więcej niż we dwie przeciętne dorosłe osoby.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny ogrodowej?

Istnieje naprawdę masa czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy nie wiemy do końca, jaką trampolinę wybrać. Oczywiście podstawowa kwestia to bezpieczeństwo. To można sprawdzić, na przykład poprzez dowiedzenie się, jakie certyfikaty bezpieczeństwa posiada trampolina. Jeśli ma ona certyfikaty TUV oraz CE, to znaczy, że przeszła dość rygorystyczne testy i będzie zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa.

Naturalnie, aby tak było trzeba też spojrzeć, czy jest odpowiednio wykonana i wyposażona. Najbezpieczniejsza będzie zawsze trampolina ogrodowa z siatką, która jest zamykana na zamek błyskawiczny. Postawienie na inne rodzaje zamknięć, takie jak na przykład rzepy, czy też magnesy może skończyć się wypadnięciem z trampoliny przy dość niefortunnym upadku, podczas gdy zamek będzie w stanie zatrzymać nas wewnątrz siatki ochronnej.

Warto też zwrócić uwagę na typ siatki. Największe bezpieczeństwo zapewnia ta wewnętrzna, mocowana wzdłuż sprężyn, lecz większą swobodę i wolność podczas skakania, co przydaje się w trakcie różnych akrobacji, da nam siatka zewnętrzna.

Kolejna dość istotna kwestia, to sama konstrukcja trampoliny. Warto zadbać o to, by była jak najbardziej solidna. Z tego powodu dobrze sprawdzają się na przykład modele z podwójnymi nogami, które dzięki temu są bardziej stabilne i nie będą ruszać się w trakcie korzystania z trampoliny.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też wysoka jakość wykonania całości. Połączenia muszą być dobrze wykonane, by zapewnić stabilność i bezpieczeństwo, całość powinna być odporna na warunki atmosferyczne, na które trampolina zdecydowanie będzie wystawiona, gdyż nie uda nam się schować jej przed każdymi opadami deszczu, a mata musi być mocno zszyta, by nie istniało ryzyko jej rozerwania.

Każdą trampolinę musimy też dostosować do swoich potrzeb. Mowa tu o tym, jaką będzie mieć średnicę, a także maksymalne obciążenie. Jeśli ma to być trampolina dla dzieci, to można wybrać taką, której średnica wynosi 180 cm, gdyż bez problemu będzie mogło się na niej bawić jedno dziecko. Jeśli jednak chcemy używać jej w więcej osób, bądź zależy nam na tym, byśmy mogli również z niej korzystać to konieczny będzie zakup trampoliny o średnicy, która jest nieco wyższa. Przykładem będą takie, których rozmiar to około 310 cm.

Nigdy nie zapominajmy też o tym, jak ważne jest maksymalne obciążenie. Jeśli producent podaje, że wynosi ono 150 kilogramów, to maksymalna waga użytkownika to 150 kg i nigdy nie powinniśmy jej przekraczać, gdyż w innym wypadku mata może dosłownie rozerwać się pod nami, a my zaliczymy dość nieprzyjemny i bardzo bliski kontakt z podłożem pod trampoliną, które z reguły jest dość twarde, gdyż musi być wyrównane i dobrze przygotowane do postawienia trampoliny ogrodowej.

Zalety i wady korzystania z trampoliny

Zabawa na trampolinie ma naprawdę wiele zalet zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Stanowi ona bowiem świetną formę treningu fizycznego, w trakcie którego możemy rozwijać różne partie swojego ciała. Podczas skakania na trampolinie pracujemy przede wszystkim mięśniami nóg. Zaangażowane są jednak również mięśnie brzucha, czy też pośladków, które także można rozbudować. 

Nie zapominajmy o bardzo ważnej zalecie trampolin, czyli nauce koordynacji ruchowej, a także ogólnej poprawie umiejętności równowagi. Skacząc na trampolinie, można też poprawić elastyczność swoich mięśni i dzięki temu będziemy bardziej rozciągnięci, co ułatwi nam zdecydowanie codzienne życie. 

Dla wielu osób trampolina może być również świetnym sposobem an zrzucenie wagi. Podczas treningów na batucie spalamy naprawdę dużo kalorii i w zależności od intensywności liczby mogą sięgać od kilkuset kilokalorii, aż do tysiąca w trakcie zaledwie godzinnego treningu, co sprawia, iż trampolina jest w tej kwestii niezwykle efektywna. 

dzieci siedzące na trampolinie z rozsypanymi plastikowymi  kulkami

Jednocześnie spalając kalorie, możemy pracować nad ogólną kondycją fizyczną i poprawą wydolności organizmu, gdyż dzięki temu, że trenujemy na świeżym powietrzu, poprawia się dotlenienie wszystkich naszych komórek, które jak wiadomo, potrzebują tlenu do prawidłowego funkcjonowania. 

Zabawa na trampolinie pozytywnie wpływa również na psychikę. Podczas takich treningów połączonych z zabawą wydziela się bowiem wiele endorfin, czy też dopaminy, czyli substancji, które są w naszym ciele odpowiedzialne za poczucie szczęścia i ich zwiększona ilość sprawi, że nasze samopoczucie ulegnie polepszeniu. 

Treningi na trampolinie nie mają tak w zasadzie wielu wad. Największa z nich to fakt, iż istnieje ryzyko złapania urazu. To można jednak dość znacznie zredukować. W tym celu wystarczy trzymać się prostych zasad bezpieczeństwa na trampolinie. Mowa tu o unikaniu brzegów maty, rozciąganiu przed każdym treningiem i prostej rozgrzewce, by przygotować nasze mięśnie do wysiłku, czy też rozwadze na macie, gdyż większość urazów to efekt braku rozsądku i nieodpowiedzialnych zachowań. 

Trzeba też pamiętać, że niektóre schorzenia i stany zdrowotne stanowią dość mocne przeciwskazania do korzystania z trampoliny w bezpieczny sposób. Mowa tu o takich problemach ze zdrowiem jak osteoporoza, dyskopatia, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby układu oddechowego oraz krążenia, czy też nadwaga. Na trampolinie nie powinny również trenować osoby posiadające endoprotezy, a także będące świeżo po urazach. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup trampoliny?

Trampolina ogrodowa to po prostu coś dla każdego. Z pewnością ucieszy ona dzieci, które dzięki temu zyskają dodatkową zabawę w cieplejszych miesiącach i będą mogły jednocześnie zaspokajać swoje potrzeby zabawy, przy okazji ruszając się, co również jest niesamowicie ważne dla prawidłowego rozwoju. W czasie, gdy dzieci nie będą korzystać z trampoliny, stanowi ona świetne narzędzie treningowe dla dorosłych. 

Ponadto dobra, markowa trampolina ogrodowa to po prostu inwestycja na lata, która nie powinna szybko nas zawieść. Jeśli przyłożymy się wystarczająco mocno, wybierając trampolinę, to możemy być spokojni o to, że korzystanie z niej będzie możliwe przez kolejne lata, jeśli będziemy ją użytkować w sposób prawidłowy, a także właściwie dbać, na przykład chroniąc ją przed niekorzystnymi warunkami w sezonie zimowym. 

dzieci leżące na trampolinie w strojach sportowych

Jaka trampolina jest najlepsza? Ranking

Czas na ranking trampolin ogrodowych, który pomoże Ci, gdy nie będziesz wiedział, jakiego wyboru dokonać. Z racji na to, że w naszej ofercie znajdziesz wiele dobrych trampolin o różnorodnych zastosowaniach, nie będą one przedstawione w kolejności, gdyż każda z nich ma zupełnie inne parametry, przez co znajduje się w swojej własnej kategorii. 

Trampolina Domyos 520

Szukasz trampoliny, z której pomocą twoje dziecko lub ty rozpoczniesz naukę podstawowych akrobacji? Ten model będzie wprost idealny. Świadczą o tym dobre opinie użytkowników, a także fakt, iż tę trampolinę charakteryzuje spora, prostokątna mata zamontowana na 84 sprężynach. Dzięki temu z jej pomocą można dość wysoko się wybijać i mieć spore pole do wykonywania różnorodnych akrobacji. 

Dopuszczalne obciążenie na trampolinie Domyos 520 wynosi 130 kilogramów, przez co jest to model zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, więc świetnie sprawdzi się w ogrodzie, gdzie zapewni zabawę osobom niezależnie od ich wieku. Bardzo dobra jest też wytrzymałość trampoliny, która została wyposażona w 4 nogi typu "W", spełnia europejskie normy i przy zakupie można otrzymać gwarancję dostępności części zamiennych aż przez 10 kolejnych lat. 

Trampolina Domyos Hexagonal 240

Przechodzimy na zupełnie inny biegun trampolin. Ten model nadaje się bowiem bardziej dla małych dzieci, które są w wieku przynajmniej trzech lat i zaczynają swoją zabawę na batutach. Co ważne, trampolina Domyos Hexagonal 240 posiada wewnętrzną siatkę, która chroni dzieci przed wpadnięciem na sprężyny, a do tego jest ona zamykana z pomocą błyskawicznego zamka, który redukuje ryzyko wypadnięcia przez wejście. 

Ponadto jest to trampolina składana, którą dzięki temu można szybko złożyć i przenieść gdzieś do wnętrza, by ochronić ją przed intensywnym deszczem lub porywistym wiatrem, który jest przecież w stanie nawet porwać małe trampoliny z racji na ich niewielką masę. Podobnie jak w większym modelu, maksymalne obciążenie to 130 kilogramów, więc poskakać mogą również dorośli. 

Trampolina Domyos 420

Widzieliśmy już trampolinę prostokątną, w kształcie sześciokąta, to czas na klasyczną trampolinę okrągłą. Jest ona dobra do zabawy około 2-3 dzieci, które mogą na niej skakać wraz z różnymi zabawkami. Dzięki udźwigowi rzędu 110 kg nie powinno stanowić to większego problemu. Ponadto zapewni ona masę przestrzeni dla dorosłych ważących nawet do 100 kg. 

Do tego ta trampolina posiada siatkę wewnętrzną, dzięki której nie ma ryzyka upadku na maty chroniące sprężyny. W ten sposób jest mniejsza szansa na ich uszkodzenie, a my możemy być spokojni o swoje pociechy. 

Przeczytaj także

dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza?

Trampolina ogrodowa to marzenie niejednego dziecka. . Jaka trampolina dla dzieci będzie jednak najlepsza? Jaki model wybrać ?

mężczyzna biegający

Skip b - ćwiczenie siły biegowej. Jak prawidłowo je wykonywać?

Skip b to bardzo praktyczne ćwiczenie podczas rozgrzewki. Jak prawidłowo je wykonywać? Technika podczas treningu biegowego odgrywa istotną rolę.

kobieta i mężczyzna wykonujący ćwiczenia z piłką do pilatesu

Gimnastyka — co to jest? Poznaj zalety i zasady

Większości ludzi gimnastyka kojarzy się jedynie z dyscypliną sportową. Nic bardziej mylnego. To aktywność, dzięki której możesz poprawić zdrowie!

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?