WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Poznaj moc gimnastyki

14 listopad 2018
#PORADY

Czy chciałabyś po zaledwie kilku treningach móc bez większego wysiłku sięgnąć palców u stóp przy wyprostowanych nogach? Jeśli tak, gimnastyka jest dokładnie tym, czego potrzebujesz!

Gimnastyka jest popularna wśród osób starszych, ale może ją uprawiać każdy, bez względu na wiek, jako doskonały sposób na utrzymanie kondycji. Wspomaga ona ogólne samopoczucie fizyczne i zapobiega niektórym chorobom związanym ze starzeniem się. Jest dostępna dla osób w każdym wieku i jak sama nazwa wskazuje, stanowi łagodną formę ćwiczenia różnych grup mięśniowych.

Fot 1. Materiał własny | Gimnastykę może uprawiać każdy, bez względu na wiek czy zainteresowania konkretną dyscypliną sportu

Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o to, kto może ją uprawiać! Co więcej, świetnie wpływa także na zdrowie psychiczne. Przyjrzyjmy się bliżej tej fantastycznej aktywności.

Czym jest  gimnastyka?

     Zapomnij o staromodnym obrazku, jaki masz przed oczami, gdy myślisz o  gimnastyce! Tak naprawdę zalicza się do niej wiele dyscyplin, od jogi po – między innymi – tai chi chuan, pilates, rozciąganie posturalne, qigong, metodę Feldenkraisa, kinomichi, Technikę Aleksandra, gimnastykę holistyczną, gimnastykę w wodzie (aquacycling) czy wu tao.

Aktywności te zyskują coraz większą popularność wśród osób w każdym wieku. Biorąc pod uwagę to, jak wiele jest rodzajów gimnastyki, trudno nie znaleźć czegoś dla siebie! Angażuje różne części ciała, a ćwicząc poszczególne mięśnie, nie forsuje ich nadmiernie. To dyscyplina, która nie narzuca ograniczeń i niczego nie wymusza. Zamiast tego zachęca, aby nie spieszyć się z wykonywaniem poszczególnych ruchów – na leżąco, stojąc czy też siedząc. Pozycje są różnorodne, lecz wszystkie wykonalne.

Fot 2. Materiał własny | Elementy gimnastyki są obecne w wielu różnych sportach

Poprzez powtarzanie tych łagodnych ruchów, rozciąganie oraz automasaż, a także dzięki temu, że wszystkie te działania wykonywane są w sposób delikatny i odprężający, gimnastyka pomaga odzyskać świadomość różnych grup mięśniowych, by móc je lepiej czuć i kontrolować. Krótko mówiąc, działa korzystnie, ale łagodnie! Dzięki powolnemu wykonywaniu ruchów sprawia również, że uprawiające ją osoby czują się spokojne i skoncentrowane. To świetny sposób, by się wyłączyć, pomedytować i przyjąć postawę zen!

Jakie są zasady gimnastyki?

     Dobre samopoczucie zarówno ducha, jak i ciała! W gimnastyce ogólnorozwojowej chodzi o to, by zadbać o swoje ciało, uwalniając napięcie i wzmacniając mięśnie. Gimnastyka pomaga Ci wzmacniać zdrowie z treningu na trening, byś utrzymał swą sprawność na dłużej. Będziesz potrzebował przyrządów takich jak piłka gimnastyczna, hula-hoop i mata – za ich pomocą wykonasz różnorodne ćwiczenia.

Fot 3. Materiał własny | Gimnastykę uprawia się zazwyczaj w grupach

Gimnastykę uprawia się zazwyczaj w grupach, co często daje ludziom większą motywację i szansę na odrobinę aktywności towarzyskiej. Kiedy jednak opanujesz wystarczająco dużo rozmaitych ćwiczeń, możesz je równie dobrze wykonywać w domu, i to o każdej porze. To doskonały sposób, by wstać rano prawą nogą, zrobić sobie spokojną przerwę w dowolnym momencie w ciągu dnia lub zakończyć go chwilą dla siebie tuż przed pójściem spać.

Jakie są korzyści z gimnastyki?

     Jest ich całe mnóstwo! Wzmacnia mięśnie głębokie, zwłaszcza w dole pleców, jak również mięśnie brzucha, pośladków i ud. Poprawia Twoją postawę, a także elastyczność. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek napięcie mięśni, łagodna gimnastyka pomoże Ci rozluźnić dany obszar ciała. Ćwiczenia zwiększą również gęstość kości – to jedna z metod zapobiegania chorobom takim jak osteoporoza – oraz wzmocnią stawy. Usprawnią także przepływ krwi i zapewnią odrobinę wysiłku cardio, który zmniejsza ryzyko chorób układy krążenia. Dodatkowo trening tego typu redukuje stres i uczucie niepokoju oraz poprawia jakość snu. Ogólnie rzecz biorąc, gimnastyka pęka w szwach od korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego!

Czy gimnastyka jest dla Ciebie?

     Odpowiedź brzmi „tak”, bez wyjątków! Kobiety w ciąży, sportowcy po kontuzjach, sportowcy ogólnie, osoby starsze i niepełnosprawne – wszyscy mogą uprawiać gimnastykę, niezależnie od swojej kondycji fizycznej czy wieku.

Fot 4. Materiał własny | Uprawianie gimnastyki może dać Ci wiele satysfakcji

Czy jest to Twoje główne hobby, dzięki któremu dbasz o siebie, czy też dodatkowa aktywność uzupełniająca inną dyscyplinę i uprawiasz ją ze względu na jej korzyści oraz działanie odprężające – przynosi ona wszystko, co dobre, i jest przeznaczona dla każdego. Właśnie tak!

Sprzęt potrzebny do gimnastyki

     Jeśli chcesz się czuć swobodnie, uprawiając tę dyscyplinę, najlepsza będzie dość luźna, wygodna odzież. Bawełniany tank top lub koszulka z krótkim rękawem i legginsy to strzał w dziesiątkę. Będziesz też potrzebował oddychających skarpet i raczej lekkich butów – wygodnych i dobrze dopasowanych. I to wszystko!

Teraz znasz już podstawy tej dyscypliny oraz liczne korzyści, jakie ze sobą niesie. Rozłóż więc matę w rogu pokoju lub na siłowni i do dzieła!

A co Ty sądzisz o gimnastyce? Jakie korzyści dostrzegasz? Czekamy na Twoją opinię! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
FITNESS

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu