WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy można grać w hokeja bez lodu? Rodzaje hokeja

10 luty 2021

Chociaż w swoim podstawowym wariancie jest to sport nieodłącznie związany z lodowiskiem, liczne rodzaje pozwalają na grę w hokeja bez lodu. Ze względu na coraz łagodniejsze zimy, fani tego sportu w Polsce chętniej sięgają po inne odmiany. To nie tylko hokej na trawie, unihokej czy hokej in line, w którym jeździ się na rolkach!

Jakie są rodzaje hokeja?

Ze względu na marketingową siłę NHL, hokej kojarzony jest dziś przede wszystkim z lodowiskiem. Podobne gry przy użyciu zakrzywionego kija znany były jednak od dawna w krajach pozbawionych mroźnych zim. Wśród nich warto wymienić chociażby starogrecki keretizein, wyrzeźbiony na reliefie z VI w. p.n.e. odkrytym w Atenach.

Podobnych przykładów nagromadziło się przez wieki wiele, a dziś najpopularniejsze są następujące rodzaje hokeja:

  • hokej na lodzie
  • hokej na trawie
  • hokej na rolkach (hokej in line)
  • hokej na wrotkach
  • unihokej (floorball)

Na czym polegają te bez lodu i gdzie można w nie zagrać?

Hokej_rodzaje

Na świeżym powietrzu gra się w hokeja na trawie lub na rolkach

Klasycznym rodzajem hokeja bez lodu jest ten rozgrywany na trawie. Konkretniej chodzi tu o boisko, którego wymiary to 91,4 m długości i 55 m szerokości. Inne są także bramki: wysokie na 2,14 m i szerokie na 3,66 m. Oprócz samej areny rozgrywki do najważniejszych różnic pomiędzy hokejem na lodzie a na trawie należy liczba zawodników w drużynie. Podobnie jak w piłce nożnej, każda drużyna składa się z 11 graczy. Warto zauważyć, że także jest dyscypliną olimpijską.

Jeśli chcemy zacząć trenować hokej na trawie, potrzebny będzie także inny sprzęt. Zamiast łyżew musimy kupić buty, które zapewnią odpowiednią przyczepność na sztucznej trawie. Zainwestować trzeba także w specjalny kij, a zamiast krążka używa się małej piłeczki o średnicy około 7 cm. Jako że jest to sport znacznie bezpieczniejszy niż na lodzie, nie mamy w nim do czynienia z taką liczbą ochraniaczy.

W hokeja in line gra się z kolei na powierzchniach płaskich, po których jeździć mogą rolki hokejowe. Na zewnątrz może to być beton lub asfalt, a na halach sztuczna nawierzchnia. Zasady są niejednolite i zależne od federacji, pod której egidą odbywają się dane zawody. W naszym kraju Polski Związek Sportów Wrotkarskich organizuje rozgrywki według reguł federacji FIRS, które zakładają mecze na boisku 170 cm x 105 cm, podzielone na dwie połowy po dwadzieścia minut. W spotkaniu biorą udział czterej gracze z pola i bramkarz.

Co ze sprzętem do tej odmiany hokeja? Oprócz potrzeby zakupu rolek wyposażenie jest bardzo podobne do hokeja na lodzie, ponieważ korzystać można z tych samych kijów czy ochraniaczy. Tych drugich nie zakłada się jednak tak dużo ze względu na mniejszą liczbę kontaktów fizycznych z przeciwnikami. Z racji na mniej śliską nawierzchnię z innego materiału wykonany jest oficjalny krążek do hokeja na rolkach.

Tylko na hali gra się przede wszystkim w unihokeja

Oprócz odmiany inline na hali gra się jeszcze w hokeja na wrotkach oraz prawdziwy hit polskich parkietów: unihokeja, za granicą znanego również jako floorball. Od powstania w latach 50. XX wieku gra zdobyła olbrzymią rozpoznawalność na całym świecie, w wielu krajach stanowiąc świetną alternatywę dla dzieci i młodzieży ze względu na znacznie mniejszą kontuzjogenność. Olbrzymią zaletą jest również fakt, że unihokej nie wymaga tak wielkich nakładów pieniężnych.

Za pierwszy z tych plusów odpowiadają reguły i delikatniejsze sprzęt. Każda osoba dobierająca kiedykolwiek kij do unihokeja zdaje sobie sprawę, że jest on naprawdę lekki i trudno byłoby zrobić nim komukolwiek krzywdę. Dodatkowo zgodnie z przepisami nie można popychać ani blokować przeciwników, a nawet uderzać w jego kij. Całe zainteresowanie skupić powinno się na lekkiej plastikowej piłeczce, pustej w środku i mającej aż 26 otworów o centrymetrowej średnicy.

Z racji na łagodne zasady, sprzęt i akcesoria do unihokeja są zdecydowanie lżejsze. W kwestii ochrony pomyśleć trzeba przede wszystkim o nagolennikach, a bramkarze korzystają dodatkowo z kasku oraz ochraniaczy na tułów. Mogąc odbijać i łapać piłkę ręką decydują się też często na minimalną ochronę dłoni, ale jednak zazwyczaj znajdują się na nich chociażby lekkie rękawice.

Na czym polegają bardziej egzotyczne rodzaje hokeja bez lodu?

Obok poważnych odmian hokeja, w które bez problemu zagramy w większości dużych polskich miast, na przestrzeni lat wyłoniło się kilka egzotycznych rodzajów tego sportu. Należą do nich:

  • hokej plażowy – popularny w Australii
  • shinty – podobny do hokeja na trawie sport narodowy szkockich Highlands
  • hokej podwodny – rozgrywany w basenie na głębokości 2-3 metrów krążkiem ważącym 1,5 kg
  • hokej na monocyklu – znacznie starszy od chociażby unikoheja, jego gracze jeżdżą na jednokołowych rowerach
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Jak dobrać kij do unihokeja?

Jak dobrać kij do unihokeja?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu