WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

17 sierpień 2021

Jazda na hulajnodze to jeden z najgorętszych trendów miejskich ostatnich lat. Sprawdza się zarówno jako sport, jak i środek transportu. Hulajnoga jest ekologiczna, tania, zwinna, kompaktowa i dobrze wpływa na zdrowie. Jeśli wciąż się wahasz, poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto zacząć jeździć na hulajnodze.

1. Hulajnoga jest dobra dla środowiska

Dojeżdżając hulajnogą do pracy czy szkoły, wyświadczasz przysługę naszej planecie. Bez względu na to, czy wybierzesz hulajnogę w wersji tradycyjnej (napędzanej nogami) czy elektrycznej, możesz obniżyć swój ślad węglowy, czyli wywołaną przez ciebie emisję gazów cieplarnianych. W porównaniu do samochodu, a nawet transportu publicznego, poruszanie się wyłącznie hulajnogą może zredukować emisję dwutlenku węgla o odpowiednio 60 i 96 kilogramów na osobę rocznie. Co ciekawe, wyliczenia te mają sens wyłącznie w przypadku jednośladów posiadanych na własność. Popularne hulajnogi na wynajem nie są aż tak ekologiczne ze względu na infrastrukturę całego przedsięwzięcia, transportu hulajnóg z miejsca na miejsce i bardzo dużą eksploatację sprzętu (przeciętna hulajnoga na wynajem nadaje się do użytku przez zaledwie kilka miesięcy, później trzeba ją zutylizować i zamienić na nową). Jeśli więc poważnie myślisz o zamianie auta czy komunikacji miejskiej na hulajnogę, zastanów się nad zakupem własnej. W sklepie decathlon.pl znajdziesz zarówno modele napędzane nogami, jak i elektryczne. My polecamy przede wszystkim te tradycyjne, ponieważ ich używanie jest znacznie korzystniejsze dla zdrowia, a eksploatacja nie obciąża środowiska.

2. Jazda na hulajnodze korzystnie wpływa na zdrowie i kształtuje sylwetkę

Wiele osób zastanawia się, czy jazda na hulajnodze jest zdrowa, a wokół tego tematu narosło trochę mitów. Prawda jest taka, że jest to aktywność korzystnie wpływająca na formę fizyczną i ogólne samopoczucie. Podczas jazdy bardzo aktywnie pracują mięśnie całego ciała, a w szczególności grzbietu, brzucha, pośladków i nóg. Regularna jazda wzmacnia i wysmukla łydki i uda. Pomaga także zrzucić zbędne kilogramy – pół godziny jazdy na hulajnodze to ok. 200 spalonych kalorii. Lekko pochylona postawa podczas jazdy na hulajnodze sprzyja dotlenieniu, ponieważ oddech jest wówczas głębszy. Nie można też zapomnieć o endorfinach, hormonach szczęścia, które uwalniają się przy każdym ruchu. Już krótka przejażdżka rano może poprawić humor na cały dzień. W sklepach dostępne są hulajnogi dla dorosłych i hulajnogi dla dzieci, dostosowane do wzrostu i możliwości jeżdżącego.

3. Hulajnoga zajmuje mało miejsca i łatwo ją przenieść

Poprzednie zalety jazdy na hulajnodze mogą być przypisane także jeździe na rowerze. Hulajnoga ma jednak nad rowerem jedną, bardzo dużą przewagę – jest znacznie bardziej kompaktowa. W sklepie Decathlon dostępne są hulajnogi składane, które bez problemu można przechowywać w małym mieszkaniu, a po przyjeździe do pracy położyć nawet pod biurkiem. Bez większego problemu można je nosić w ręce czy też przewozić komunikacją miejską, co pozwala na elastyczność w poruszaniu się. Można np. przejechać część trasy autobusem, a w centrum przesiąść się na hulajnogę i tym samym ominąć korki.

4. Hulajnoga nie stoi w korkach

Jako codzienny środek transportu hulajnoga najlepiej sprawdza się w dużych miastach. Jest zwrotna i niewielkich rozmiarów, łatwo nią manewrować i pokonywać przeszkody. Można poruszać się nią skrótami, między blokami czy przez park. I co najważniejsze – można ominąć korki w godzinach szczytu, jednocześnie poruszając się trzy razy szybciej niż na piechotę.

5. Dzięki hulajnodze oszczędzasz pieniądze

Dojeżdżanie hulajnogą to także sposób na oszczędności. Ceny biletów w komunikacji miejskiej szybują w górę niemal każdego roku. Podobnie jest z cenami paliwa, a trzeba przecież doliczyć jeszcze bilety parkingowe i wysokie koszty utrzymania samochodu. Przy takim porównaniu zakup hulajnogi miejskiej szybko się zwróci, ponieważ przeciętnie jest to koszt rzędu 200–500 złotych. Hulajnoga elektryczna to już trochę większy wydatek, ok. 1500–3000 zł, ale w dłuższej perspektywie jest to zakup opłacalny finansowo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
HULAJNOGI

Jazda na hulajnodze- alternatywny środek transportu

Jazda na hulajnodze- alternatywny środek transportu
SPORT, HULAJNOGI

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu