Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? RANKING

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? RANKING

Elektryczne hulajnogi w ostatnich latach zyskały na popularności. Nie wiesz jaki model wybrać? Sprawdź nasz ranking hulajnóg elektrycznych

W ostatnich latach niemalże niczym grzyby po deszczu wyrosły nam różne elektryczne pojazdy, takie jak właśnie hulajnogi. Są one coraz bardziej popularne i często ludzie wybierają je jako dobrą alternatywę na przykład dla rowerów. Trudno się temu dziwić, w końcu elektryczna hulajnoga może być wprost świetnym środkiem transportu w mieście. Jaką hulajnogę warto jednak wybrać i na co zwracać przy tym uwagę?

Hulajnogi elektryczne — kiedy powstały?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że historia hulajnóg z napędem sięga lat 20. XX wieku. Nie były to jednak właściwie hulajnogi elektryczne, a spalinowe. Mimo wszystko można ten pojazd uznać za przodka dzisiejszych hulajnóg z elektrycznym napędem, które od kilku lat dosłownie podbiły europejskie i amerykańskie miasta. 

Pojazdem, który można uznać za przodka był Autoped. Jego produkcja rozpoczęła się w 1915 roku i ta hulajnoga była wynalazkiem firmy, która również nazywała się Autoped. Była to konstrukcja nieco przypominająca dzisiejsze hulajnogi, w której zamontowano 10-calowe koła, kierownica również była wykonana w podobny sposób, co w hulajnogach z XXI wieku, a źródłem napędu był co ciekawe mały silnik elektryczny. Była to chłodzona powietrzem jednocylindrowa, czterosuwowa jednostka o pojemności 155 centymetrów sześciennych generująca moc rzędu 1,5 konia mechanicznego. To pozwalała na rozpędzanie się do nawet 32 kilometrów na godzinę.

Autoped był też znany w Europie, gdzie w latach 1919-1921 produkowała go niemiecka firma Krupp. Zmodyfikowała jednak nieco tę konstrukcję poprzez powiększenie pojemności silnika do 191 centymetrów sześciennych, co pozwoliło uzyskać moc wynoszącą 1,7 KM i prędkość maksymalną rzędu 35 km/h. 

Pierwsze hulajnogi elektryczne zaczęły się z kolei pojawiać w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Mowa tu o na przykład modelach od firmy EVO Powerboards. Sporo lat minęło jednak, zanim hulajnogi zaczęły być popularne. Prawdziwy boom wydarzył się dopiero kilka lat temu, gdy w połowie drugiej dekady XXI wieku hulajnogi elektryczne spopularyzowały się w Stanach Zjednoczonych.

To, co pozwoliło im na dobre pojawić się w europejskich i amerykańskich miastach to powstanie firm, które zajmują się wynajmem hulajnóg na minuty. Dziś największe tego typu przedsiębiorstwa oferujące elektryczne pojazdy do jazdy po mieście to na przykład Lime, Bolt, czy też Tier. Hulajnogi oznaczone kolorami tych firm są bardzo często spotykane między innymi w Polsce, gdzie wyraźnie przyczyniły się do boomu na hulajnogi elektryczne. 

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? RANKING

Jak zbudowana jest hulajnoga elektryczna?

Oczywiście konstrukcja tego typu hulajnogi niewiele różni się od zwyczajnej. Są one po prostu dostosowane tak, by zmieścić tam silnik elektryczny i baterię oraz móc bezpiecznie wyhamować. Z reguły baterie zamontowane są w podstawie hulajnogi. Przez to jest ona znacznie grubsza niż w zwyczajnej. 

Naturalnie zupełnie inaczej wygląda też hamulec. W większości hulajnóg jest to hamulec nożny w postaci kawałka metalu nad kołem, który trzeba nacisnąć, wy wygenerować tarcie z kołem i zwolnić. W elektrycznych hulajnogach przednie i tylne koło nie jest jednak z twardego materiału, a normalnie zostało wyposażone w oponę, coś takiego nie ma prawa bytu. Dlatego z reguły stosuje się hamulce bębnowe uruchamiane tak, jak na rowerze. W mocniejszych modelach spotkamy jednak hamulce tarczowe, które są bardziej efektywne i lepiej sprawują się w warunkach deszczowych. 

Silnik elektryczny jest z kolei zamontowany w okolicach przedniego koła. W ten sposób umożliwia bezpośrednie przeniesienie napędu. Co ważne silnik z reguły wyposażony jest w system odzyskiwania energii kinetycznej, co wydłuża żywotność akumulatora. Całość jest naprawdę kompaktowo upakowana, dzięki czemu te hulajnogi nie są dużo większe od zwyczajnych. Naturalnie znacząco różni się waga, która jest znacznie wyższa. 

Dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną?

Wiele osób zastanawia się też, czy zakup tego typu hulajnogi ma sens. Jak najbardziej może to być świetna decyzja. Hulajnoga pozwala na zaoszczędzenie czasu na dojazdach do pracy lub szkoły, szczególnie w wypadku osób, które żyją w dużych zakorkowanych miastach. Przez dużą część roku spokojnie można jeździć na swojej hulajnodze i zamiast tkwić w korkach na ulicach, można szybko przemierzać miasto ścieżkami rowerowymi, które obecnie są praktycznie wszędzie. 

Ponadto samo korzystanie z tego typu pojazdu jest naprawdę tanie w porównaniu z tym, ile można wydać na jazdę autem, czy nawet komunikacją miejską. Przejechanie 100 km po mieście to koszt maksymalnie kilku złotych, gdyż każda hulajnoga elektryczna jest raczej ładowana w domu z racji na to, że tego typu pojazdy posiadają małe akumulatory, które można szybko doładować z pomocą zwyczajnego gniazdka. 

Jazda na hulajnodze to też po prostu spora przyjemność. Trzeba przyznać, że przemierzanie miasta z prędkością od 20 do 30 km/h, a czasem nawet i wyższą, lecz oczywiście nie jest to zalecane, to po prostu świetne doznanie. Większość modeli zapewnia naprawdę sporą frajdę, przez co w trakcie dojazdów do pracy można się lekko wyluzować i pozytywnie nastawić na cały dzień.

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Chcąc wybrać najlepszą hulajnogę , trzeba się nieco postarać. Obecnie rynek przepełniony jest wieloma modelami , przez co dobry wybór jest niesamowicie istotny i po prostu trzeba się do niego przyłożyć.

Zasięg

Podstawowa kwestia, często najważniejsza to zasięg hulajnogi elektrycznej, czyli to ile kilometrów można przejechać na jednym ładowaniu. W tej kwestii modele potrafią znacząco różnić sie od siebie i znajdziemy zarówno takie, które przejadą około kilkunastu kilometrów, jak i takie będące w stanie pokonać nawet 45 km lub więcej bez konieczności naładowania akumulatora. Od zasięgu zależy przede wszystkim komfort i zadowolenie w trakcie regularnego użytkowania.

Waga

Kolejna kwestia, której absolutnie nie można pominąć to maksymalna waga użytkownika takiej hulajnogi. Najbardziej przeciętna wartość to 120 kg. Osoby, które ważą jednak ponad 100 kg, powinny raczej zwrócić swoją uwagę na takie, których maksymalny udźwig sięga nawet do 150 kg, gdyż są one z reguły wyposażone w lepsze silniki i większe baterie, dzięki czemu zasięg i osiągana prędkość będzie na dobrym poziomie.

Moc silnika i prędkość

Oczywiście znaczenie ma też moc silnika elektrycznego zamontowanego w hulajnodze. Ta powinna być dostosowana do wagi hulajnogi i użytkownika tak, by zapewniać dobre przyspieszenie i umożliwiać komfortową jazdę na hulajnodze z predkością wynoszącą od 20 do 30 km/h.

Tak szybko jadącą hulajnogą trzeba też dobrze hamować. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to właśnie komfort i bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze elektrycznej. Te dwie kwestie są ze sobą dość powiązane i zależne od kilku rzeczy. Jedna z nich to właśnie hamulce. Muszą być skuteczne w każdych warunkach i umożliwiać szybkie, lecz bezpieczne zatrzymanie rozpędzonej hulajnogi. Kolejna rzecz to koła i zamontowane na nich opony. Powinny być całkiem spore, by dobrze tłumić nierówności, a opony koniecznie muszą być wyposażone w przynajmniej płytki bieżnik, który będzie odprowadzać wodę spod kół w razie konieczności.

Amortyzatory

Dla większego komfortu można też zwrócić uwagę na to, czy z przodu i z tyłu znajdują się amortyzatory. Nie są one wymagane, lecz ich obecność sprawia, że jazda jest znacznie przyjemniejsza i mniej męcząca, szczególnie po nierównych drogach.

Poza tym warto spojrzeć na kilka innych kwestii, takich jak jakość wykonania hulajnogi, to kto ją wyprodukował, czy też czas ładowania. Istotne jest też to, czy hulajnogę można łatwo przenosić. Oczywiście im wyższa waga, tym trudniej będzie to robić. Z mniej znaczących kwestii ciekawy jest też wyświetlacz i to, co on będzie pokazywać. Najlepsze wyświetlają nie tylko prędkość, ale też zużycie energii, stan baterii, czy też pozostały zasięg. Szukając modelu dla siebie, warto zwrócić uwagę na tak naprawdę wszystkie powyższe kwestie i biorąc pod uwagę to, a także cenę można dobrać dla siebie idealną hulajnogą elektryczną.

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych — RANKING

Znalezienie dobrej hulajnogi elektrycznej potrafi być wyzwaniem, biorąc pod uwagę to, jak duży jest wybór. Dlatego, aby Ci pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie ranking interesujących modeli, które m.in. cieszyły się zainteresowaniem w 2022 roku, a także są chętnie wybierane przez naszych klientów. 

Hulajnoga Motus Scooty 10 Plus 2022

Pierwsza pozycja w naszym rankingu to Hulajnoga Motus Scooty 10 Plus 2022 to jeden z najlepszych modeli w naszej ofercie. Moc silnika to 500W, dzięki czemu jest to bardzo dobra hulajnoga elektryczna dla dorosłych, nawet tych ważących nieco więcej. W podeście znajdziesz ponadto baterię o pojemności 15000 mAh, która pozwala na przejechanie nawet do 60 kilometrów na jednym ładowaniu. 

Aby zapewnić jak najlepszy komfort jazdy, producent tej hulajnogi zamontował w niej amortyzatory zarówno z przodu, jak i z tyłu, które bardzo dobrze amortyzują wszelkie nierówności, a nawet i nieco większe wyboje. Na sporym wyświetlaczu będziesz mógł zobaczyć swoją prędkość, wybrany bieg, stan tempomatu, a nawet i informacje o usterce. 

Hulajnoga Xiaomi Mi Electric Scooter 3

Kolejny model w naszym zestawieniu to konstrukcja chińskiego Xiaomi. Jest to dość tania hulajnoga elektryczna, która może być świetną budżetową alternatywą, gdy szukasz taniego pojazdu do poruszania się po mieście. Silnik dysponuje mocą rzędu 600W, dzięki czemu hulajnoga oferuje bardzo dobrze przyspieszenie. Do tego jest wyposażony w system odzyskiwania energii kinetycznej, który wydłuża żywotność baterii. 

Hulajnoga Motus Scooty 10 Lite 2022

Kolejna bardzo dobra tania hulajnoga elektryczna. Model Scooty 10 Lite ma bardzo dobry i elastyczny silnik, którego moc to 350W, lecz w momencie szczytowym zapewnia nawet do 700W, co jak na hulajnogę kosztującą około 2000 złotych jest wręcz świetnym wynikiem. Do tego bateria o pojemnośći 7800 mAh w połączeniu z systemem odzyskiwania energii pozwala na przejechanie do 30 km na jednym naładowaniu baterii. 

Na wysokim poziomie stoi też bezpieczeństwo jazdy, gdyż model Scooty 10 Lite wyposażony jest w bardzo dobre hamulce tarczowe, które świetnie sprawdzają w deszczowych warunkach, dzięki czemu można efektywnie hamować nawet na mokrej nawierzchni.

Hulajnoga elektryczna Segway Ninebot MAX G30D II

Firma Segway znana jest z pojazdów będących pewnego rodzaju połączeniem hulajnogi oraz hoverboarda. Oferuje jednak też bardzo dobre hulajnogi elektryczne, czego świetnym przykładem jest model Segway Ninebot MAX G30D II. To, co wyróżnia tę elektryczną hulajnogę to przede wszystkim bardzo pojemna bateria, która zapewnia ogromny zasięg. Akumulator mieści bowiem 15300 mAh, dzięki czemu bez ładowania można przejechać nawet do 65 kilometrów. 

Segway Ninebot MAX G30D II ponadto zapewnia spory komfort, gdyż jest wyposażony w specjalne 10-calowe bezdętkowe opony, które bardzo dobrze pokonują wszelkie nierówności. Producent zadbał też o wrażenia z jazdy poprzez zamontowanie silnika przy tylnym kole. 

Aby ułatwić przenoszenie i przechowywanie hulajnoga jest ponadto składana, dzięki czemu zajmuje jak najmniej miejsca. Dobrze sprawdza się również w nocy, gdyż zamontowano w niej zarówno oświetlenie przednie, jak i tylne, dzięki któremu użytkownik nie tylko jest dobrze widoczny, ale też ma dobrą widoczność przestrzeni przed sobą nawet w nieoświetlonych miejscach.

Zobacz także

Triki na hulajnodze - jak je wykonywać?

Triki na hulajnodze - jak je wykonywać?

Jazda na hulajnodze wcale nie musi być jednostajna i nudna. Poznaj najpopularniejsze triki na hulajnodze oraz jak się do nich przygotować!

dzieci w kaskach jadące na hulajnodze

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka? | Decablog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi dla swojej pociechy? Które przeznaczone są wyłącznie do jazdy, a które do skoków? Poznaj hulajnogi Oxelo.

 Buy Back – zyskaj na sprzedaży hulajnogi używanej w Decathlon

Buy Back – zyskaj na sprzedaży hulajnogi używanej w Decathlon

Skorzystaj z usługi Buy Back w Decathlon i zyskaj nawet do 1000 zł za sprzedaż hulajnogi używanej w dobrym stanie. Bądź eko – nie wyrzucaj!