Pozycje jogi profesjonalnie określa się asanami, a ćwiczenia oddechowe towarzyszące jodze – pranajamami. Istnieje mnóstwo asanów, dostosowanych do konkretnych umiejętności i poziomu zaawansowania. Niektóre pozycje, takie jak kwiat lotosu, kojarzy prawie każdy. Stanie na głowie oraz inne trudne figury można wykonywać dopiero po odpowiednim wyćwiczeniu mięśni i oddechu. Poznaj najbardziej znane asany!
Metody jogi dzielą się na style dynamiczne i spokojne. Dowolny rodzaj jogi w stylu spokojnym może praktykować prawie każdy. Wyjątkiem są m.in. osoby zmagające się z zaawansowaną osteoporozą oraz kobiety w ciąży, które nie otrzymały zgody na praktykę od lekarza prowadzącego (co ważne, w większości przypadków joga w ciąży jest wręcz wskazana).
Aby wykonać pozycję kwiat lotosu, należy być chociaż lekko rozciągniętą osobą. W przeciwnym przypadku konieczne będą ćwiczenia rozciągające, które umożliwią wykonanie asany. Kwiat lotosu to figura, w której:
Kwiat lotosu sprawia, że całe ciało się odpręża, a umysł może się wyciszyć. Należy pamiętać o tym aby kolana spoczywały na macie – możemy również skorzystać z pomocy, podkładając pod nie koc. Zabezpieczamy wtedy staw minimalizując ryzyko kontuzji.
Psa z głową w dół można wykonywać w sposób uproszczony albo pełny. Opcja uproszczona to propozycja dla osób początkujących, które nie są jeszcze dobrze rozciągnięte. Wykonanie tej figury należy wygląda następująco:
Pies z głową w dół znakomicie rozciąga i poprawia ruchomość stawów, a także pomaga osobom, które cierpią na bóle pleców.
Stanie na głowie to pozycja dynamiczna, wymagająca odpowiedniej siły mięśni i przygotowania. Ta asana wygląda efektownie, ale zanim początkujący jogini dają sobie z nią radę, mija trochę czasu. Salamba Sirsasana, bo tak profesjonalnie określa się asanę stania na głowie, należy wykonać następująco:
Stanie na głowie powoduje, że poprawia się nasze krążenie i koncentracja, a długofalowo mamy większą energię do działania na co dzień. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie prawidłowe wykonywanie pozycji – takie, które nie obciąża niewłaściwie kręgosłupa szyjnego, da nam prawdziwą korzyść z tego ustawienia ciała.
Podstawą jest dobrze dobrana mata. Do jogi dynamicznej polecane są maty, które dobrze radzą sobie z wilgocią oraz takie, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia się. Przyda się także wygodna odzież do jogi, która delikatnie opina ciało, ale jednocześnie nie uciska. Zbyt luźne ubrania nie będą komfortowe – mogą zsuwać się podczas ćwiczeń albo przeszkadzać w wykonywaniu trudniejszych asan.
Niektóre ćwiczenia będą wymagały odpowiednich akcesoriów, np. kostki do jogi, wałków albo zwykłych poduszek.