kobieta w odzieży do jogi wykonująca asanę na macie do jogi

Jak czyścić matę do jogi? Najlepsze sposoby pielęgnacji

Co zrobić, gdy na macie do jogi pojawiają się zabrudzenia? Czyszczenie maty nie jest wcale trudne, wystarczy znać dobre sposoby pielęgnacji.

Osoby, które czynnie uprawiają jogę, doskonale wiedzą, że czyszczenie maty do jogi ma ogromne znaczenie. Wpływa to nie tylko na higienę, ale także komfort ćwiczeń. Żeby usunąć nieestetyczne zabrudzenia, nie potrzebujecie drogich specyfików, ponieważ czasem wystarczy zwykła gąbka lub ściereczka (w zależności od tego, z czego została wykonana mata). Jak powinno wyglądać pranie maty do jogi czym najlepiej czyścić tego rodzaju akcesoria? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. 

Dlaczego należy czyścić matę do jogi?

Dbanie o akcesoria i sprzęt sportowy powinno być nieodłącznym elementem każdego treningu, ale niestety niektórzy o tym zapominają. Dotyczy to szczególnie maty do jogi, z której korzystamy kilka razy w tygodniu lub używamy ogólnodostępnego sprzętu w klubie sportowym. Podczas treningu nasze bose stopy, dłonie oraz głowa - dotykają maty, która ma bezpośredni kontakt z podłogą, a która z kolei jest siedliskiem bakterii. Podobnie jest, gdy ćwiczymy na świeżym powietrzu i rozkładamy matę na trawie czy piaszczystym podłożu. Dlatego właśnie pielęgnacja maty do jogi po treningu, pozwala uniknąć jeszcze większego rozwoju zarazków i rozmnażania się bakterii oraz grzybów. Ponadto wykonywanie asan na pachnącej i niezakurzonej macie to sama przyjemność.

Większość akcesoriów wyczyścimy domowymi sposobami. Na rynku dostaniecie maty wykonane z różnych materiałów (np. z kauczuku), więc warto to wziąć pod uwagę, zanim zastosujemy środek czyszczący.

kobieta w odzieży sportowej trzymająca zwiniętą matę do jogi

Rodzaje mat do uprawiania jogi

Amatorzy żyją w przeświadczeniu, że mata do jogi stworzona została z jednego materiału i jest uniwersalnym produktem. Okazuje się jednak, że wyróżniamy kilka jej rodzajów, a każdy z nich wymaga innej pielęgnacji. Ponadto są one o wiele cieńsze niż standardowe maty do ćwiczeń, dlatego warto o nie dbać w szczególny sposób. Jakie maty do jogi są dostępne na rynku?

Maty z PU - wykonane są z delikatnego poliuretanu, który wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest podatny na zarysowania. Oprócz tego materiał ten bardzo szybko się brudzi i zostawia ślady nawet po wcześniej użytym kremie do rąk. Matę wykonaną z PU najlepiej czyścić bez użycia chemii, a żeby jej nie uszkodzić i zachować jak najdłużej w idealnym stanie - należy ją przechowywać zwiniętą w specjalnym pokrowcu.

Maty jutowe - wykonane są z włókien juty, dlatego nie wolno ich mocno namaczać, żeby nie uszkodzić struktury. Do mycia wystarczy zwykła gąbka i odrobina wody (nie wolno prać w pralce).

Maty z mikrofibry - popularne i często wybierane maty, które są łatwe w czyszczeniu.

Maty z naturalnego kauczuku - wykonane zostały z porządnych materiałów, które wymagają szczególnego traktowania. Absolutnie nie wolno ich myć środkami chemicznymi!

Maty z PCV - bardzo często wybierany rodzaj maty, który jest łatwy w czyszczeniu i w wielu przypadkach, jeśli pozwala na to producent - nadaje się do prania w pralce. Ponadto maty z PCV są bardzo trwałe i odporne na częstą eksploatację.

Maty korkowe - stosunkowo drogi produkt, ale warty swojej ceny, szczególnie gdy jesteście alergikami lub cenicie sobie ekologiczne rozwiązania. Korek, z którego wykonuje się tego rodzaju maty, ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, przez co nie brudzi się tak szybko i nie gromadzi bakterii (wchłania również mniejszą ilość potu). W środku znajduje się kauczuk, dzięki czemu produkt ma lepszą przyczepność do podłoża.

Maty TPE - wykonana z przyjaznej dla środowiska pianki.

Jak wyczyścić matę do jogi? Wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry

Najprostszy i niewymagający większego wysiłku sposób, który świetnie się sprawdza podczas pielęgnacji maty do jogi. Na pewno każdy z Was posiada w domu zwykłą ścierkę z mikrofibry, którą możemy namoczyć w wodzie i potem delikatnie przecierać sprzęt. Możecie to zrobić również za pomocą zwykłej szmatki lub gąbki. Przecieranie maty tym sposobem sprawdzi się w przypadku mat wykonanych z pcv, pokrytych mikrofibrą lub wykonanych z naturalnego kauczuku. Ważne jest, żeby przecierać matę po każdej praktyce. Może się zdarzyć, że sama woda nie wystarcza, ponieważ zabrudzenia są dosyć intensywne. W takiej sytuacji często wybieramy płyn do mycia naczyń lub inny detergent, co nie jest najlepszym pomysłem - lepiej użyć naturalnych środków, takich jak szare mydło. Pamiętajcie, że maty wykonane z naturalnego kauczuku źle reagują na jakiekolwiek środki czystości.

Domowy spray do czyszczenia maty. Każdy posiada te produkty w swojej kuchni

Innym domowym i skutecznym sposobem pielęgnacji maty do jogi jest zwykły ocet. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ używamy go do sprzątania i czyszczenia przedmiotów, na które sklepowe środki nie działają. Mycie maty za pomocą wody i octu jest banalnie proste, a sam ocet sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również na sprzęcie sportowym. Niestety ma średnio przyjemny zapach, dlatego możecie go nieco zniwelować dodając do spray'u odrobinę olejku z drzewa herbacianego lub innego olejku eterycznego. Jeśli posiadacie w domu pusty dozownik, wykorzystajcie go do rozrobienia roztworu octu z wodą, dzięki czemu otrzymacie domowy spray do maty. Wystarczy popsikać sprzęt przed lub po treningu i delikatnie przetrzeć go ściereczką, omijając wszelkiego rodzaju wzory lub napisy, aby ich nie uszkodzić. 

Pielęgnacja maty do jogi - czy można prać w pralce?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tego rodzaju akcesoria absolutnie nie nadają się do prania w pralce, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Będziecie zaskoczeni, jeśli zdradzimy Wam, że maty wykonane z PCV można wrzucić do pralki na delikatny program, ale nie wszystkie modele są na to podatne. Jeśli chodzi o maty kauczukowe - również możemy wykorzystać ten sposób, ale z zachowaniem środków ostrożności i tym, co napisał producent na ulotce. Najważniejsza zasada to ustawienie odpowiedniej temperatury, najlepiej 30 stopni Celsjusza i koniecznie z niewielkim wirowaniem! Kiedy nie wolno prać maty w pralce? Nie polecamy tego robić, gdy na powierzchni sprzętu znajdują się wzory lub logo, które mogłyby ulec zniszczeniu.

Jeśli macie obawy co do pralki automatycznej, to polecamy po prostu pranie ręczne, które również doskonale się sprawdza (z wyjątkiem mat pcv, które mają zamkniętą strukturę komórkową). 

kobiety klęczące na matach do jogi

Jak suszyć matę do jogi?

Niezależnie od tego, jaką metodę pielęgnacji zastosujecie, po namoczeniu maty - należy pozostawić ją do samodzielnego wyschnięcia, najlepiej rozłożoną na płasko. Producenci sugerują, żeby nie wystawiać jej bezpośrednio na słońcu, ponieważ materiał może wyblaknąć i stać się przy tym bardzo kruchy. Nie poleca się również rozkładania jej na kaloryferze oraz innych sprzętach będących źródłem ciepła. Zapomnijcie o umieszczeniu sprzętu w suszarce bębnowej i pamiętajcie, że wilgotną matę składamy dopiero po całkowitym wyschnięciu!

Profesjonalne płyny do czyszczenia mat - czym najlepiej czyścić?

W sklepach dostaniecie środki do czyszczenia mat, które są świetną alternatywą dla domowych specyfików. Są to pewne i profesjonalne produkty, które doczyszczą naszą matę bez ryzyka, że coś się zniszczy. Tego rodzaju produkty zostały wyprodukowane przez osoby, które od lat zajmują się akcesoriami do jogi, dlatego zawierają w sobie delikatne składniki. Usuwają kurz, brud oraz pot, a dodatkowo mają działanie antybakteryjne. Dostępne są w większych i mniejszych opakowaniach, które bez problemu zabierzecie ze sobą na trening, żeby na szybko odświeżyć matę. Przeznaczone są one zazwyczaj do produktów wykonanych z materiałów PCV i TPE, a dokładniejsze informacje znajdziecie na ulotce. Do mat z kauczuku naturalnego poleca się specjalistyczne cleanery (nie myjemy ich wodą z mydłem, ponieważ mogą stać się bardzo śliskie!).

Przechowywanie maty ma znaczenie

Odpowiednia pielęgnacja maty to jedno, ale równie ważne jest jej przechowywanie, które wpływa na jej jakość i żywotność. Warto pamiętać o kilku kwestiach:

- matę do jogi przechowujemy z dala od mocno nasłonecznionych miejsc;

- mokrą matę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy starannie ją zwijamy i chowamy, np. do pokrowca,

- produkt przechowujemy z dala od silnych detergentów, które mogłyby zniszczyć ich delikatną strukturę,

- matę trzymamy w suchym miejscu, najlepiej takim, które pozwoli jej łatwe wyciągnięcie przed treningiem.

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie maty i stroje do jogi, które zapewnią komfort podczas wykonywania skomplikowanych figur.

Przeczytaj także

Jak joga wpływa na kręgosłup - czy jest dobra dla kręgosłupa?

Jak joga wpływa na kręgosłup ? Pomaga czy szkodzi?

Joga kręgosłupa to inaczej joga, w której wykonuje się asany dobrane do potrzeb osób zmagających się z bólem pleców. Poznaj ćwiczenia jogi na kręgosłu

mężczyzna wykonujący asanę na macie do jogi w terenie

Historia jogi - kiedy i jak powstała joga?

Droga do osiągnięcia równowagi duchowej dzięki aktywności fizycznej – historia jogi dla początkujących i chcących wiedzieć więcej o kulturze Indii

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

Hatha joga - co to jest i na czym polega? Jakie są asany?

Hatha joga to bardzo popularny rodzaj jogi. Składa się z różnorodnych asan, które wpływają na ciało i umysł. Jakie są asany? Sprawdź

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

10 podstawowych pozycji jogi - asany dla początkujących

Podstawowych pozycji jogi jest 10. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wzmacnia ciało i umysł. Czym jest joga i jak rozpocząć przygodę z jogą?