WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak spakować kajak pneumatyczny (pompowany)?

01 lipiec 2020
#PORADY

Korzystanie z kajaka pneumatycznego wymaga nie tylko prawidłowego pompowania elementów i złożenia ich w całość, ale również odpowiedniej wiedzy na temat pakowania łódki do specjalnej torby. Nie jest to trudne, ale warto wiedzieć, jak to robić – dzięki temu będzie służyła nam wiele lat. Sprawdź, jak spakować i suszyć kajak pompowany.


Pakowanie kajaka pneumatycznego – odpowiednie podłoże

Po przygotowaniu kajaka pompowanego i zakończeniu pływania należy znaleźć odpowiednie podłoże do jego spakowania. Nie powinno się odkładać go bezpośrednio na piasek. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej jest ułożyć kajak pneumatyczny na trawie lub innej płaskiej powierzchni. Piasek nie tylko przykleja się do spodu łódki, ale stwarza także ryzyko uszkodzenia stateczników.

Jeśli chodzi o wiosło do kajaka, rozłączamy je i odkładamy na bok – zostanie później spakowane do torby. Siedziska wyjmujemy poprzez wypięcie pasków z klamry.

Sprawdź wideo, w którym pasjonat kajakarstwa Tomek opowiada, jak spakować kajak pneumatyczny:

Kajak pneumatyczny – spuszczanie powietrza

Po wyjęciu siedzisk odkręcamy zawór i delikatnie je ściskamy, aby wyleciało z nich całe powietrze. Teraz możemy odłożyć siedzenia na bok i zająć się samym kajakiem. Przy spuszczaniu z niego powietrza zaczynamy od podłogi, następnie zajmujemy się komorami.

Trzeba jednocześnie uważać, aby nie wykręcić zabezpieczenia zaworu kajaka pneumatycznego – inaczej może wystrzelić nam w twarz i zrobić krzywdę. Dlatego też należy przytrzymać je palcami i odkręcić ostrożnie sam zawór. To samo robimy z pozostałymi wentylami.

Pakowanie kajaka pompowanego – suszenie

Po spuszczeniu powietrza z kajaka należy go wysuszyć. W przypadku niektórych modeli oprócz pozostawienia łódki na słońcu konieczne będzie rozpięcie komór bocznych i wyjęcie podłogi, aby całość nie zgniła w plecaku.

Aby to zrobić, należy zacząć od zamka znajdującego się na rufie kajaka. Rozpinamy komory boczne, co umożliwi odprowadzenie wilgoci z wnętrza. Dalej trzeba wyjąć samą podłogę kajaka pompowanego – całość umocowana jest na rzepach, więc nie powinno być z tym problemu. Następnie rozpinamy zamki z przodu, na środku, z tyłu, lewej i prawej strony. Wyciągamy podłogę – odkładamy ją na bok, aby się wysuszyła.

Po wyjęciu może się okazać, że w środku znajduje się sporo wody. Możemy poczekać aż odparuje, albo użyć dedykowanego zaworu znajdującego się z tyłu kajaka na spodzie. Wystarczy go otworzyć i unieść łódkę tak, aby woda nim odpłynęła.

Jak spakować kajak pneumatyczny do plecaka?

Gdy wszystkie elementy kajaka pompowanego będą już suche, możemy przystąpić do składania. Wkładamy podłogę i zaczynamy od komór bocznych – zapinamy suwak i wyrównujemy je tak, aby nie były skręcone. Następnie odwracamy kajak pneumatyczny i wypinamy dedykowane stateczniki, poprzez odbezpieczenie klipsów i wysunięcie płetw z szyn.

Aby całość zmieściła się do torby, wyrównujemy kajak i składamy go na pół. Zaczynamy od dziobu – zaginamy rożek, wyrównujemy i sukcesywnie dociskamy materiał ciężarem ciała. Dzięki temu złożymy kajak w kostkę i łatwo umieścimy go w torbie. Najlepiej jest to zrobić wtedy, gdy torba leży na ziemi –  przenosimy złożoną łódkę na torbę i wkładamy do środka. Dokładamy siedzenia i stateczniki, które mają oddzielną kieszonkę. Jeśli zależy nam na wygodzie, w plecaku znajdzie się też miejsce na złożone wiosło. Na końcu zapinamy pasek i go ściągamy. Proste, prawda? Równie łatwo można też spakować pompowaną deskę SUP, jeśli wolisz wiosłować na stojąco.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?
KAJAKARSTWO

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu