WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kursy kitesurfingu - jakie są i ile kosztują

26 lipiec 2021

Kitesurfing to zyskujący na popularności sport wodny, polegający na poruszaniu się po wodzie na desce z dołączonym do niej pędnikiem (latawcem). Ta dynamiczna i intensywna forma rekreacji przeznaczona jest dla każdego bez względu na wiek, a jej jedynym wymogiem jest umiejętność pływania i minimum odwagi. Jednak przed rozpoczęciem przygody należy do niej odpowiednio się przygotować. Jakie są kursy kitesurfingu w Polsce, które powinien przejść każdy chętny?

Kurs IKO – podstawa kitesurfera!

W świecie kitesurfingu standardem są stopnie IKO – tj. stopnie zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Kitesurfingu (International Kiteboarding Organization – IKO). Kurs podstawowy składa się z trzech poziomów – wystarczających do swobodnej, podstawowej zabawy. Co do zasady, kitesurfing można już uprawiać po zakończeniu poziomu IKO2.

Są również przewidziane stopnie dla osób, które zechcą bardziej rozwijać się w dziedzinie, jaką jest kitesurfing. Nauka może rozciągnąć się na poziom IKO4, organizacja przewiduje też najbardziej zaawansowane szkolenia na poziomie piątym. W Polsce najczęściej można jednak spotkać kursy maksymalnie do poziomu czwartego i to na nich przede wszystkim się skoncentrujemy.

IKO1 – kitesurfing czas zacząć

Pierwszy kurs IKO wprowadzi Cię w świat kitesurfingu. Dzięki niemu zapoznasz się z zagadnieniami czysto teoretycznymi, takimi jak rodzaje latawców, zasady sterowania pędnikiem, czy także omówisz z instruktorem zagadnienia związane z doborem akwenu. Poznasz też podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zrozumiesz, w jaki sposób powinieneś ustawiać latawiec względem wiatru.

Na IKO1 poznasz też sprzęt do kitesurfingu, a także odzież i akcesoria do kitesurfingu. Nauczysz się jak przygotować taki sprzęt do pływania. Ponadto etap ten wprowadzi Cię w przeprowadzanie akcji samoratunkowej. Kurs na pierwszym poziomie trwa ok. 4-5 godzin (a czasem nawet mniej), a jego koszt – w zależności od szkoły – wynosi ok. 600 zł.

IKO2 – wypływasz na głębokie wody!

Ukończenie kursu IKO2 przygotuje Cię na samodzielne wypłynięcie na akwen wodny. Dowiesz się, w jaki sposób samodzielnie założyć sprzęt, w jaki sposób wystartować z deską oraz jak utrzymywać poprawną pozycję podczas stania na desce. Nauczysz się, w jaki sposób odbywać krótkie ślizgi oraz jak sterować latawcem podczas ślizgu, a także jak zmieniać kierunek halsu.

Kurs ten również trwa ok. 4 godzin i pozwoli Ci na samodzielne wyruszenie na akwen. Wprawdzie nie będziesz jeszcze znał wszystkich technik kitesurfingu, ale z dużą przyjemnością odbędziesz podstawowe, bezpieczne halsy. Kursy kitesurfingu na poziomie IKO2, podobnie jak w przypadku IKO1, to ok. 600 zł.

IKO3 – możesz znacznie więcej!

Na kursie IKO3 dowiesz się znacznie więcej o dziedzinie sportu, jaką jest kitesurfing. Nauka będzie przewidywała przede wszystkim opanowanie podstawowych zwrotów (np. typu twin tip), pływanie na przedniej krawędzi deski, pływanie pod wiatr, czy też regulowanie prędkości. Ukończenie kursu IKO3 pozwoli Ci na znacznie dłuższe, odważniejsze ślizgi.

Podobnie jak w przypadku kursów poprzednich, IKO3 również zamyka się w cenie ok. 600 zł i trwa ok. 5h. Po tym szkoleniu będziesz już czuł się znacznie swobodniej na wodzie i zaczerpniesz prawdziwej przyjemności oferowanej przez kitesurfing!

kitesurfing kursy
Kursy kitesurfingowe, fot. pixabay

IKO4 – jeśli chcesz być zaawansowanym kitesurferem!

Jeśli wciąż mało Ci umiejętności, możesz jeszcze przejść przez kurs IKO4 – uchodzący za szkolenie już na poziomie zaawansowanym i oferujący naukę skomplikowanych technik kitesurfingowych. Dowiesz się teraz, w jaki sposób wykonywać efektowne skoki i dynamiczne zwroty. Co więcej, poznasz techniki podejmowania innego kitesurfera z wody oraz transportowania innej deski na brzeg.

Kurs IKO4 to także dodatkowa teoria o wpływie pogody na kitesurfing, dodatkowe wiadomości na temat pływów, czy przeszkolenie z zakresu działania sił aerodynamicznych. Wszystko to pozwoli Ci na znacznie bardziej satysfakcjonujące halsy. Cena kursu to również ok. 600 zł za 4-5 godzinne szkolenie.

Wielka frajda, wiele szkoleń!

Kitesurfing jest niezwykle ciekawą dziedziną sportów wodnych, a do tego szalenie dynamiczną i satysfakcjonującą. Ukończenie nawet podstawowych kursów wiąże się z bardzo dużą frajdą i jest stosunkowo krótkie. Warto dać szansę tej formie aktywności, bez względu na wiek!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu