WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać na biwak? Namiot i lista innych rzeczy do zabrania

17 czerwiec 2021

Pomimo postępującej cyfryzacji, tradycyjne biwakowanie ciągle jeszcze nie wyszło z mody. Letnie wieczory pod namiotem mają swoich fanów nie tylko wśród harcerzy. Aby jednak wypoczynek przebiegł całkowicie po naszej myśli, musimy być dobrze przygotowani na każdą ewentualność. Sprawdź, co koniecznie warto zabrać na letni biwak.

Pomysł na biwak

W Polsce nie brakuje pięknych obszarów bogatych w prawdziwe skarby natury. Zanim jednak zapakujesz cały ekwipunek i zabierzesz się do rozkładania namiotu, koniecznie sprawdź, czy w wybranej lokalizacji można w ogóle biwakować. 

Niestety, namiotu nie rozstawimy legalnie na terenie żadnego z Parków Narodowych i Krajobrazowych. W przypadku lasów i plaż, trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenie. 

Namiot warto ustawić w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie słońca. Unikaj przy tym terenów podmokłych i osuwisk. Namiot warto dobrze obciążyć i skierować wejście na kierunek wiatru. 

Od 1 maja 2021 roku, Lasy Państwowe ruszyły z programem “Zanocuj w Lesie” w ramach którego wszyscy miłośnicy natury otrzymali ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. W celach informacyjnych, została powołana specjalna strona internetowa, na której można dowiedzieć się więcej na ten temat: www.zanocujwlesie.lasy.gov.pl

Dostępne miejsca biwakowe można znaleźć również na stronie: www.czaswlas.pl

Co zabrać ze sobą na biwak turystyczny?

Planując biwak, trzeba ustalić priorytety i dokładnie zaplanować pakowanie. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest namiot turystyczny. Dobrze dobrany i prawidłowo rozłożony da nam poczucie bezpieczeństwa i będzie chronił przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi.

Nowoczesne namioty nieco przypominają przenośne małe domy. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kwestię ich wodoodporności oraz wielkości. Obecnie można w bardzo prosty sposób dobrać wielkość namiotu do tego ile osób wybiera się na biwak. W naszym sklepie internetowym można znaleźć:

W namiocie spędzamy najwięcej czasu w nocy, dlatego konieczne jest zadbanie także o wygodne miejsce do snu. W tym celu dobrze sprawdzi się mata lub karimata, chociaż coraz większą popularnością cieszą się także samopompujące się materace.

Nie można zapominać także o kwestii tak podstawowej jak śpiwór turystyczny. Jego dobór powinien być uzależniony od pogody oraz pory roku, w której udajemy się na biwak. W lecie dobrze sprawdzi się uniwersalny i lekki model. Jeżeli jednak biwakujesz także wiosną i jesienią najlepiej zainwestować w lepiej chroniący przed chłodem śpiwór trzysezonowy.

Podczas biwaku trzeba też coś jeść, zatem możesz zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną i patelnię oraz gotować proste dania bezpośrednio na biwaku. Część osób decyduje się także na lodówki turystyczne.

o_czym_pamietac_jadac_na_biwak

Co warto zabrać na biwak z dzieckiem – lista rzeczy?

Wakacje pod namiotem mogą okazać się dla młodego człowieka prawdziwie niezapomnianą przygodą. Wyjazd z dzieckiem na biwak oznacza jednak, że musimy zabrać kilka rzeczy, które będą absolutnie konieczne. Mowa tu przede wszystkim o:

 • środkach dezynfekujących
 • chusteczkach nawilżanych
 • chusteczkach higienicznych
 • lekach na alergię
 • maści na ugryzienia i obrzęki
 • lekach przeciwzapalnych
 • papierze toaletowym
 • szczoteczce do zębów
 • rękawiczkach jednorazowych
 • kosmetykach do opalania dla maluchów
 • książeczce zdrowia
 • powerbank, aby mieć zawsze naładowany telefon
 • kurtce przeciwdeszczowej

Szczególnie istotna jest książeczka zdrowia oraz apteczka, które pozwolą szybko zareagować w momencie, kiedy maluch się zrani lub rozchoruje. Należy pamiętać, aby apteczka była wyposażona w bandaże, nożyczki, plasterki i podstawowe leki przeciwbólowe.

Jedzenie na biwak – co wybrać?

Z pewnością przed wyjazdem zastanawiamy się co jeść na biwaku. Przed ułożeniem wakacyjnego menu warto jednak najpierw spakować naczynia turystyczne i sztućce turystyczne. Tego typu akcesoria biwakowe będą lżejszą alternatywą dla tradycyjnych naczyń. Dodatkowo pozwolą przygotować sobie pełnowartościowy posiłek bez konieczności korzystania wyłącznie z konserw i żywności mocno przetworzonej. 

Jeżeli jedziemy samochodem z rodziną i rozbijamy namiot w okolicy, z której łatwo dojechać do sklepu, możemy spokojnie zabrać ze sobą tylko podstawowy prowiant na drogę, a braki uzupełnić później. Intensywny trekking z dala od cywilizacji wymaga jednak zabrania lekkiego, ale pełnowartościowego jedzenia. Dobrze sprawdzi się żywność liofilizowana, czy batony energetyczne. Filtr turystyczny do wody uwolni nas z kolei od konieczności dźwigania ze sobą butelek z wodą pitną. 

Gadżety na biwak – co warto spakować?

Biwak, szczególnie z daleka od miastowej zabudowy, może wydawać się prawdziwą ucieczką od cywilizacji. Nie oznacza on jednak w żadnym razie, że zostaniemy sami ze scyzorykiem i latarką. Obecnie pod namiot można zabrać wiele prostych, lekkich i ciekawych gadżetów, które znacznie poprawiają komfort urlopu w głuszy. O czym mowa?

 • meble kempingowe – lekkie i przenośne pozwolą na wygodne wypoczynek na łonie natury
 • lampki turystyczne – zapewnią dostęp do światła dla wszystkich uczestników biwaku. Można przy nich czytać lub wykonywać drobne prace. 
 • czołówki – latarki na czoło oświetlą drogę dają jednocześnie swobodę obydwu rąk
 • power bank – nawet jeżeli planujesz spędzić w lesie urlop bez dostępu do internetu, warto mieć pod ręką naładowany telefon, z którego pomocą w razie potrzeby wezwiesz pomoc
lista_rzeczy_do_zabrania_na_biwak

Wyposażenie biwakowe

Wyposażenie biwakowe powinno być odpowiednio dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. Podstawa to dobrej jakości namiot i śpiwór, który będzie odpowiadał warunkom atmosferycznym. Cała reszta zależy od tego w jak dużej grupie jedziemy, czy zabieramy ze sobą dzieci oraz czy planujemy zatrzymać się w pobliżu budynków mieszkalnych i sklepów.

Bardzo istotne jest to, aby planować pakowanie z wyprzedzeniem i nie robić tego na ostatnią chwilę. W warunkach pośpiechu ryzyko zapomnienia o czymś istotnym znacznie wzrasta. 

Akcesoria pod namiot

Pod namiotem odpoczywa się naprawdę świetnie, jednak brak akcesoriów, do których zazwyczaj mamy stały dostęp może poważnie dać się we znaki. Oprócz zwykłej zapalniczki oraz wielofunkcyjnego scyzoryka, warto zabrać ze sobą także nieco bardziej zaawansowane narzędzie. Obecnie z łatwością znajdziesz w sklepach outdoorowych niewielkie urządzenia, które łączą w sobie noże, piły a nawet krzesiwa. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w specjalne narzędzie do rozpalania ognia, które jest odporne na warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, czy wilgoć. 

Jeżeli na biwak jedzie z tobą pies pamiętaj o jego książeczce zdrowia, kagańcu oraz przenośnych miskach na jedzenie i picie. Nigdy nie pozwalaj swojemu psu biegać luzem po lesie! Jeżeli nie opanował przywołania awaryjnego, lepiej zostawić go w domu z dobrym opiekunem. 

Wakacje pod namiotem mogą okazać się naprawdę fantastyczną przygodą dla całej rodziny. Przed wyjazdem warto jednak pakować się rozsądnie i według ustalonego wcześniej planu. Wówczas nic nas nie zaskoczy, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się odpoczynkiem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu