WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

27 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Przygotowujesz się na biwak, planujesz wyjazd pod namiot, ale nie wiesz, co zabrać ze sobą? Słusznie szukasz listy rzeczy, które spakować, bo o niektórych z nich przypomnisz sobie, dopiero kiedy zabraknie ich podczas wyprawy! Zobacz, co należy koniecznie zabrać pod namiot. PRzygotowaiśmy kompletną listę ekwipunku, aby czuć się komfortowo pod namiotem. Z nami zapewniamy, że spakujesz bagaż i będziesz cieszyć się biwakowaniem, mając z tyłu głowy, że masz wszystko, co warto mieć.

Jak przygotować się do biwaku pod namiotem, co warto zabrać?

Przede wszystkim musimy określić rodzaj biwaku. Jeżeli wybieramy się pod namiot samochodem, możemy ze sobą zabrać właściwie nieograniczoną liczbę przydatnych gadżetów kempingowych. W przypadku wypadu w góry na co najmniej dwudniową wycieczkę, musimy być znacznie bardziej selektywni – nie chcemy przecież dźwigać na plecach kilkudziesięciu kilogramów! Spróbujemy zatem wyróżnić te absolutnie niezbędne na biwaku, takiej jak materac lub karimata do spania oraz opcjonalne, ale polecane przez wiele osób – jak choćby hamak czy szczoteczka do zębów (żartujemy, oczywiście).

Fot 1. Materiał własny

Materac, mata czy karimata?

Nie zamierzasz chyba spać oddzielony od ziemi samą podłogą namiotu? Jeżeli odpowiadasz zaprzeczeniem, istnieją trzy możliwości wyboru. Najtańszą i najlżejszą opcją będzie karimata, która jednak nie grzeszy wygodą, a gabaryty pozostawiają wiele do życzenia. Drugą możliwością będą maty sampompujące, które są znacznie wygodniejsze, a także – uwaga – nadmuchują się same (przynajmniej w 80%). To dość uniwersalny wybór zarówno na kemping, jak i biwak w górach. Ostatnim wyborem są materace dmuchane. Tu znajdziemy zarówno kempingowe (grube i ciężkie, nadmuchiwane pompką) oraz trekkingowe (malutkie i kompaktowe, dmuchane ustnie). Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać coś dla siebie.

Śpiwór

Bez śpiwora pod namiot ani rusz. Na letni wypad do lasu lub nad jezioro, wystarczy najzwyklejszy model, na 15 lub 20 stopni Celsjusza komfortu termicznego. Pamiętajmy, że na letnim wyjeździe w góry możemy zmarznąć – warto zaopatrzyć się w śpiwór odpowiedni na co najmniej 10 lub 5 stopni Celsjusza. Dodatkowym kryterium wyboru jest tutaj waga i kompaktowość śpiwora, która bierze się z materiałów użytych do jego produkcji. Naturalnie, jest to atrybut, za który płacimy – dwa śpiwory na tę samą temperaturę będą w drastycznie odmiennych cenach, jeżeli ich waga i rozmiar będą znacząco różne. Warto pamiętać, że jeżeli wybieramy się na kemping, nie ma potrzeby bardzo wybierać najdroższych modeli – z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla naszego sposobu użytkowania.

Fot 2. Materiał własny

Jedzenie

Na wycieczce trzeba coś jeść. To, ile jedzenia musimy ze sobą zabrać zależy od m.in. odległości do najbliższego sklepu czy restauracji i naszych umiejętności w obsłudze kuchenki turystycznej. Popularna wśród turystów jest żywność liofilizowana, konserwy, batony i wszelkie jedzenie, które posiada długi termin przydatności do spożycia.

Latarka czołowa

Każdy kto spał pod namiotem wie, jak potrzebna jest latarka. Ta w telefonie zdecydowanie nie wystarcza do normalnego funkcjonowania, a w dodatku komórkę nie wszędzie można naładować. Dlatego warto zabrać ze sobą lampkę turystyczną oraz wygodną lampkę czołówkę.

Fot 3. Materiał własny

Scyzoryk lub nóż

Nie, nie chodzi tu o ostry przedmiot na zwierzynę lub innego nieprzyjaciela. Zabranie ze sobą pod namiot noża lub scyzoryka to jednak obowiązek, ponieważ doświadczenie wskazuje na jego użyteczność.. Dobrze sprawdzi się zarówno nóż myśliwski jak i prostszy nóż składany.

Źródło ognia

Jednym z najgorszych momentów biwaku może być ten, w którym chcąc rozpalić kuchenkę turystyczną lub ognisko okaże się, że nie ma jak tego zrobić. Posiadanie zapałek, zapalniczki sztormowej lub krzesiwa trekkingowego to konieczność.

Apteczka

Na zimne lepiej dmuchać. Tak samo jak w samochodzie czy w domu, na biwaku powinna znajdować się apteczka. W miejscu oddalonym od cywilizacji sami będziemy musieli sobie poradzić z kryzysem takim jak rozcięta ręka. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w gotowy zestaw pierwszej pomocy.

Fot 4. Materiał własny

Higiena pod namiotem

Dość oczywistą rzeczą, którą przyda się każdemu pod namiotem jest papier toaletowy. Oprócz niego należy zaopatrzyć się we wszelkie zwyczajne produkty higieny osobistej. Co bardziej wygodne osoby ucieszy informacja, że na biwaku można korzystać ze specjalnego prysznicu solarnego, branego w specjalnej przenośnej kabinie.

Energia elektryczna

To już punkt opcjonalny – nie każdy jedzie pod namiot po to, by spędzić ten czas przed ekranem smartfona. Ze względów bezpieczeństwa należy telefon ze sobą jednak mieć. Prędzej czy później skończy się w nim bateria, a wtedy konieczne będzie użycie ładowarki przenośnej (zwanej też powerbankiem) lub panelu słonecznego.

Akcesoria kuchenne

Jeżeli na biwaku planujemy przygotowywać samemu jedzenie, to nie wystarczą zwykłe naczynia z kuchni. Należy wtedy zaopatrzyć się w menażkę turystyczną oraz kuchenkę turystyczną. Można jednak korzystać również z np. dań samopodgrzewających czy suchego prowiantu, które nie wymagają używania kuchenki i naczyń.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

10 prostych i szybkich dań pod namiot

10 prostych i szybkich dań pod namiot

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu