WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak konserwować i czyścić namiot?

03 czerwiec 2019
#PORADY

Czyszczenie namiotu po każdym wyjeździe to podstawa. Dzięki temu oraz odpowiedniej konserwacji namiot może nam służyć naprawde długo. Poznaj skuteczne sposoby czyszczenia namiotu.ując regularnie pewne „zabiegi”, aby służył Ci jak najdłużej.

Czyszczenie namiotu – jak to zrobić bez wysiłku?

Wróciłeś z wyjazdu pod namiot i chcesz zadbać o stan swojego sprzętu turystycznego? Jeśli był to twój pierwszy wyjazd tego typu, to pewnie zastanawiasz się, jak wyczyścić namiot, aby go nie zniszczyć. Najprostszym sposobem na wyczyszczenie namiotu, niezależnie od modelu, jest umycie płótna gąbką nasączoną wodą z mydłem, gdy namiot jest rozłożony.

Następnie wystarczy dokładnie spłukać materiał czystą wodą, aby pozbyć się wszelkich pozostałości mydła. Można w tym celu posłużyć się wężem ogrodowym. Natomiast wnętrze namiotu należy regularnie odkurzać lub zamiatać.

W przypadku plam z żywicy czyszczenie namiotu jest nieco trudniejsze, ale da się to zrobić. Nigdy nie próbujmy myć namiotu, kiedy żywica jest jeszcze płynna – w ten sposób tylko pogorszymy sytuację.

Jak więc dobrze wyczyścić namiot z żywicy?

  1. Trzeba najpierw odczekać, aż żywica wyschnie. Następnie umieszczamy kostkę lodu po wewnętrznej stronie płótna w miejscu, w którym znajduje się plama. Żywica staje się wtedy łamliwa i łatwiej się odkleja, gdy zdrapujemy ją delikatnie.
  2. Czyszczenie płótna proszkiem St Marc (na bazie żywicy) również może przynieść dobre efekty.
Stosowanie rozpuszczalników znacząco obniża wodoodporność płótna namiotowego. Nie wolno ich więc używać do czyszczenia namiotu.

Fot 1. Materiał własny | Namiot to partner Twoich najpiękniejszych weekendów i wakacji… Zatroszcz się o niego, wykonując regularnie pewne „zabiegi”

Suszenie namiotu – ochrona materiału przed pleśnią

Gdy namiot wyschnie całkowicie, możesz go schować do pokrowca. Stanowczo odradzamy wkładanie do pokrowca wilgotnego namiotu. Może to spowodować powstanie pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Zalecamy ponadto przechowywanie namiotu w suchym pomieszczeniu.

Jeśli jesteś w terenie i chcesz rano ruszyć w dalszą trasę, zaplanuj wcześniejszą pobudkę, aby mieć czas na chociaż lekkie przewietrzenie namiotu. Warto postawić namiot w nasłonecznionym miejscu, jeśli masz taką możliwość.

Jak konserwować namiot?

Po każdym praniu warto zaimpregnować namiot. Impregnat ma za zadanie stworzenie dodatkowej ochronnej wododoprnej powłoki materiału oraz zabezpieczenie go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Impregnaty można kupić w formie aerozolu w sklepach turystycznych. Niektóre preparaty mają też dodatkową funkcję ochrony materiału namiotu przed pleśnią i grzybami. Konserwacja namiotu kempingowego oraz innych namiotów jest prosta i szybka, a może oszczędzić nam wielu problemów w czasie wyjazdu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu