WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kiedy kupić pokrowiec, a kiedy torbę do padla?

25 marzec 2022

Rakieta jest najważniejszym atrybutem zawodników grających w padla. Podobnie jak w przypadku innych sportów rakietowych, wymaga jednak odpowiedniego przechowywania. Ze względu na swój specyficzny kształt warto mieć odpowiednio dopasowany pokrowiec lub specjalną torbę na rakiety do padla. Podpowiadamy, kiedy lepiej postawić na pierwsze rozwiązanie, a kiedy na drugie.

Dlaczego warto posiadać pokrowiec lub torbę do padla?

Ramy rakiet do padla są produkowane głównie z włókna węglowego lub włókna szklanego, front rakiety zaś tworzy najczęściej pianka lub tworzywo EVA. Mimo że są to dosyć wytrzymałe materiały, to jednak pękanie sprzętu jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Posiadanie pokrowca lub torby na rakiety wpływa nie tylko na samą ochronę rakiety, ale również przekłada się na wygodę użytkownika. Wymiary i kształt ram do padla mogą bowiem sprawić, że przechowywanie i przenoszenie rakiet w „zwykłej” torbie sportowej będzie niemożliwe.

plecak do padla

Dla kogo pokrowiec, a dla kogo torba do padla?

O ile osoby grające w padla długo raczej nie mają problemu z określeniem tego, czy w ich przypadku wystarczy pokrowiec czy potrzebna będzie torba do padla, o tyle w przypadku początkujących wygląda to nieco inaczej. Punktem wyjściowym jest to, czy posiada się jedną, czy więcej rakiet. Poza tym istotne jest, jak często się gra oraz to, co oprócz rakiety zabiera się na kort.

Głównym zadaniem pokrowca na rakietę do padla jest jej właściwa ochrona przed uderzeniami podczas transportu. Niektóre pokrowce mają aluminiową wyściółkę, dzięki czemu dodatkowo chronią sprzęt przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych jak niska lub wysoka temperatura. Przykładem takiego pokrowca jest Kuikma PC 900. Praktycznie każdy pokrowiec posiada regulowany pasek pozwalający na noszenie go na ramieniu albo na plecach.

Na zakup pokrowca powinny zdecydować się osoby, które posiadają tylko jedną rakietę. W przypadku większej liczby lepiej jednak postawić na torbę z komorą na kilka rakiet (zawsze warto zwrócić uwagę na to, ile dokładnie ram może pomieścić dany model). Warto wziąć pod uwagę również to, że decydując się na przechowywanie rakiety w pokrowcu, konieczne może być posiadanie torby sportowej lub plecaka na dodatkowe rzeczy zabierane na kort. Zazwyczaj są to: buty, ręcznik, owijki, woda i przekąski. Często ma się ze sobą również telefon i klucze, które też trzeba gdzieś przechowywać.

W odróżnieniu od „zwykłej” torby sportowej, torby na rakiety do padla są zbudowane w taki sposób, aby posiadały oddzielne komory lub przegrody na rakiety, buty, akcesoria i pozostałe rzeczy, o których wspomnieliśmy. Dzięki specjalnym szelkom pozwalają na noszenie ich nie tylko na ramieniu, ale także na plecach w formie plecaka. Mają też mały uchwyt do noszenia w ręku.

torba do padla czy plecak

Ile kosztują pokrowce, a ile torby do padla?

Dla osób noszących się z zamiarem zakupu pokrowca lub torby ważną kwestią jest często cena. A różnice są w tym przypadku wyraźne. Najtańsze pokrowce kosztują około 20–30 złotych (w tej cenie można kupić m.in. pokrowce Kuikma PC 120 czy Artengo, a najdroższe są kilkadziesiąt złotych droższe). Dla porównania, ceny toreb do padla zaczynają się od około 90 złotych za podstawowe modele, a kończą nawet na około 400 złotych za te najbardziej zaawansowane. Najtańsze torby mają mniejszą pojemność i nie są tak funkcjonalne, jak modele z wyższej półki. W sprzedaży są zarówno torby z komorą na jedną rakietę oraz dodatkową komorą na buty i inne niezbędne rzeczy (taką torbą jest np. HEAD CORE PADEL 21), jak i torby z komorą na kilka rakiet, oddzielnym miejscem na obuwie, strój sportowy i przegrodami na akcesoria. Najwyższe modele toreb do padla są przeznaczone głównie dla zaawansowanych graczy. Przykładowo z torby Bullpadel VERTEX BIG CAPACITY korzysta czołowy gracz świata – Maxi Sanchez.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu