WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gadżety dla rowerzysty

03 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Kolarstwo to nie tylko rowery. Dzięki odpowiednim akcesoriom możesz wycisnąć więcej frajdy z jazdy. Uprawiasz downhill, pokonujesz setki kilometrów na swojej szosówce, a może tylko dojeżdżasz góralem do pracy? Wznieś się na wyższy poziom i sprawdź kilka najbardziej przydatnych gadżetów dla rowerzysty.


Bidon –  wygodne nawadnianie organizmu

Nie od dziś wiadomo, że regularne dostarczanie wody do organizmu sprawdza się w sporcie. Ciało człowieka w niemal 70 proc. składa się z tego płynu i należy dbać o jego prawidłowy poziom. Nawet 2 procentowe odwodnienie skutkuje spadkiem mocy produkowanej przez mięśnie i pogorszeniem wydolności wszystkich organów.

Nawadnianie w trakcie treningu jest więc kluczowe. Bidony rowerowe są jednym z najważniejszych gadżetów, dzięki którym możliwe staje się wygodne uzupełnianie płynów. Takie pojemniki na napoje mają zazwyczaj pojemność do 1 litra i mocowane są na uchwycie rowerowym, zwykle umieszczonym na ramie pojazdu – dzięki temu każdy rowerzysta ma do nich szybki i łatwy dostęp. Przy wyborze bidonu należy kierować się nie tylko wygodą, ale też jakością oraz uniwersalnością. Nie warto oszczędzać na tym gadżecie, ponieważ będzie on eksploatowany dosyć intensywnie.

Fot 1. Materiał własny

Większość producentów posiada w swojej ofercie bidony z tworzyw sztucznych, które powinny być odporne na uderzenia i upuszczenie na ziemię – taki rodzaj surowca królował przez długi czas w historii roweru. Rowerowe pojemniki na wodę produkowane są także z innych materiałów, jak np. aluminium, szkło czy nawet ekologiczna trzcina cukrowa. Jeśli lubimy jazdę w ekstremalnych warunkach, możemy kupić butelkę termiczną, która pozwala na utrzymanie temperatury zimnych i gorących napojów.

W kolarstwie turystycznym można spotkać się z przypadkiem zrezygnowania z bidonów na rzecz plecaków i bukłaków rowerowych, które mają większą pojemność. Jeśli jednak większa swoboda ruchów jest dla nas priorytetem, warto zaopatrzyć się w solidny bidon, który jest też rozwiązaniem dużo tańszym. Dodatkowo gdy bierzemy udział w zawodach i pojemnik na wodę zrobi się pusty, można szybko wymienić go na nowy bez zatrzymywania się na trasie. Bidon łatwiej jest też umyć.

Rękawiczki rowerowe, czyli lepsza kontrola nad pojazdem

Nic tak nie psuje wrażenia z jazdy jak odciski i inne urazy dłoni. Dlatego kolejnym gadżetem rowerowym, w który warto się zaopatrzyć, są rękawiczki rowerowe.

Ten element ubioru rowerzysty nie tylko chroni dłonie przed otarciami, odciskami i oparzeniami – zapewnia także lepszą kontrolę nad pojazdem, dzięki wkładkom pochłaniającym wstrząsy i materiałom poprawiającymi chwyt. Rękawiczki rowerowe ponadto bardzo dobrze wchłaniają pot, więc nasze ręce pozostają suche podczas intensywnej aktywności.

Istnieją produkty z tej kategorii różniące się przeznaczeniem, grubością materiału czy rodzajem ochrony rąk. Rękawiczki stworzone z myślą o kolarstwie ekstremalnym (downhill, freestyle) zazwyczaj pokrywają całą dłoń, posiadają dodatkowe wzmocnienie i ochraniacze. Z drugiej strony modele przeznaczone do jazdy rekreacyjnej są często cieńsze i lżejsze, zwykle bez palców. Oczywiście istnieją różnorodne warianty, w tym posiadające materiał ocieplający. Rozsądni rodzice powinni zapewnić swoim pociechom obok kasku dodatkowe bezpieczeństwo, poprzez wybranie rękawiczek z bogatej oferty tego gadżetu dla dzieci, w wielu wariantach kolorystycznych, dopasowanych do gustu małego cyklisty.

Fot 2. Materiał własny

Na rower tylko w okularach

Większe bezpieczeństwo i komfort jazdy mogą zapewnić odpowiednio dobrane okulary rowerowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed promieniami słonecznymi i wiatrem. Oprócz tego poprawiają ogólną widoczność. Tak jak w przypadku poprzednich akcesoriów, jest w czym wybierać, jeśli chodzi o przeznaczenie i właściwości konkretnych modeli. Nie trzeba jednak kupować osobno okularów na słoneczne oraz pochmurne dni, ponieważ powstały nowe gadżety rowerowe, gdzie w zestawie nabywamy oprawki z wymiennymi szkłami, które cechują się różnym stopniem przepuszczalności promieni UV.

Poza tym, ten gadżet uchroni przed urazami mechanicznymi – komu podczas szybkiej jazdy wpadła do oka mucha, niech zaprzeczy, że to akcesorium to zbędny wydatek. Choć nie jest konieczne zakładanie okularów na czas jazdy, tak jak wkładanie nieobowiązkowego kasku, lepiej zadbać również o ochronę oczu.

Fot 3. Materiał własny

Korzystanie z aplikacji w trakcie jazdy – uchwyty na smartfon

W dobie nowych mediów i szeroko pojętej technologii potrzeba bycia w ciągłym kontakcie ze światem to już niemal standard. Nikt nie lubi, gdy w trakcie jazdy po mieście chce sprawdzić powiadomienie w telefonie i musi sięgać do kieszeni, ryzykując tym samym upadkiem. Dobrym sposobem na to jest uchwyt na smartfon, który umieszcza się na kierownicy roweru.

Gadżet ten sprawdza się, kiedy zawsze chcemy być na bieżąco. Uchwyty na smartfona są również nieocenione, jeśli korzystamy z aplikacji dla sportowców, map terenowych, czy po prostu chcemy wygodnie słuchać muzyki w trakcie jazdy. Dodatkowo stosunkowo niska cena gadżetu sprawia, że staje się on jednym z dobrych rozwiązań na prezent dla rowerzysty.

Torby na długie rowerowe wycieczki

Turystyka rowerowa w Europie ma się całkiem dobrze i stanowi ważną część kolarstwa. W przypadku długich podróży do niezwykłych miejsc, odpowiednie przygotowanie do drogi to podstawa. Przed rozpoczęciem przygody warto zaopatrzyć się więc w torbę rowerową, do której spakujemy niezbędne rzeczy. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od plecaków rowerowych, które po dłuższym czasie mogą powodować dyskomfort.

Torby rowerowe mogą mieć różne pojemności wyrażone w litrach, aby nie tylko zmieścić w nich ubrania i jedzenie, ale też pamiątki, które zostaną przywiezione z ostatniej podróży, np. wytrawne wino z lokalnej wytwórni gdzieś na południu Włoszech. Lepiej jednak skosztować regionalnej specjalności już po powrocie, aby nie narazić się na konsekwencje związane z jazdą rowerem po alkoholu.

Trenażer do bicia rekordów w domu

Czas treningu zbliża się nieubłaganie, jednak warunki pogodowe panujące na zewnątrz zdecydowanie nie zachęcają do jazdy? Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy trenować na świeżym powietrzu, doskonałym rozwiązaniem jest trenażer.

Fot 4. Materiał własny

Aby korzystać z tego urządzenia, wystarczy podpiąć do niego swój rower i już można zacząć pracować nad techniką czy kondycją. Trenażery stanowią dobrą alternatywę dla rowerów stacjonarnych, ponieważ w trakcie korzystania z tego gadżetu korzystamy z pojazdu, którego używamy do “normalnej” jazdy. Dodatkowo nie trzeba martwić się o przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów, co pozwala na maksymalną koncentrację w trakcie ćwiczeń.

 Ten gadżet do treningów można podzielić na dwie główne kategorie:

  • trenażer rolkowy – najbardziej zaawansowany; jego zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie warunków jazdy w terenie. Brak tu podparcia, przez co konieczne jest utrzymywanie równowagi. Z drugiej strony niemożliwa staje się symulacja stromych podjazdów, a to ze względu na stosunkowo mały opór mechanizmu rolkowego,
  • trenażer magnetyczny – cechuje się prostą konstrukcją i możliwością ustawienia oporu. Dzięki dużej stabilności mogą korzystać z niego także mniej doświadczeni kolarze.

Do znacznej części trenażerów można podpiąć każdy rower ze średnicą koła od 20 do 29 cali, bez konieczności zakupu konkretnego rodzaju pojazdu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu