WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test kasku MTB All Mountain

26 listopad 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Pomimo że temperatura spadła już znacznie, a dni sukcesywnie stają się krótsze, złota polska jesień zachęca do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dyscypliną, która zdaje się idealnie wpasowywać w panującą za oknem aurę, jest kolarstwo górskie. Dynamiczne zjazdy, mozolne podjazdy, techniczne lawirowanie pomiędzy piętrzącymi się na ziemi plątaninami korzeni przykrytymi całunem różnokolorowych liści… Ten typ kolarstwa daje niesamowicie dużo radości o każdej porze roku, ale to właśnie jesienią wyciąga prawdziwego asa z rękawa.


Jednakże, jak każda inna aktywność fizyczna, kolarstwo również wymaga pieczołowitego przywiązania do kwestii bezpieczeństwa. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to nawet dyscyplina, która tego przywiązania potrzebuje bardziej niż inne. No bo przecież nietrudno o upadek, a jeśli do znanych wszystkim dobrze warunków jazdy w naturalnym terenie dołożymy wspomnianą już pokrywę liści oraz często zalegające pod nią błoto (co w połączeniu tworzy wyjątkowo śliską powierzchnię), kamienie, korzenie, mgły czy opady deszczu, to otrzymujemy miksturę o wyjątkowo silnych właściwościach wypadkowych.

Poza oświetleniem, do którego prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać, kwestią absolutnie niezbędną (choć nieregulowaną prawnie) pozostaje obowiązek noszenia kasku. Niestety to, co wydaje się oczywiste, dla wielu nadal jest symbolem obciachu i pewnym faux pas, pomimo że obecnie nawet spora część niedzielnych kolarzy przyodziewa kompletne kolarskie stroje wraz z kaskiem.

Fot 1. Marcin Rakowski | Kolarstwo górskie to przede wszystkim bezpieczeństwo! Pamiętaj o kasku

Na szczęście dla miłośników jazdy MTB w naturalnym terenie Decathlon przygotował kask, który nie tylko spełnia swoją funkcję (i robi to dobrze!), ale i może podobać się tym, którzy stronią od klasycznych kasków.

Kask MTB All Mountain, bo o nim mowa, został wykonany w technologii In-mold, co oznacza, że jego konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała, a przy tym również lekka. To z kolei przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo kasku oraz komfort jego używania. Technologia In-mold polega na bezpośrednim wtrysku poliuretanowej pianki do skorupy kasku, w wyniku czego powstaje jednolity produkt o bardzo dobrych właściwościach pochłaniania uderzeń. Wzorem kasków wyczynowych full face kask MTB All Mountain silniej zakrywa tył głowy oraz boki, chroniąc tym samym potylicę, skronie oraz częściowo kark. Jest to ochrona, której standardowy kask nie jest w stanie nam zapewnić, a może się ona okazać kluczowa w trudnym leśnym lub górskim terenie. Ponadto regulowany daszek zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem, deszczem, ale i chociażby gałęziami.

Fot 2. Marcin Rakowski | Kask MTB All Mountain silniej zakrywa tył głowy oraz boki, chroniąc tym samym potylicę, skronie oraz częściowo kark

Niestety kask ten nie ma dobrze znanej regulacji trzymania dostosowywanej za pomocą pokrętła z tyłu głowy, ale ma za to elastyczny i miękki ściągacz, który wygodnie trzyma kask na głowie i nie pozwala mu się poruszać, niezależnie od naszych ruchów. Kask dostępny jest w dwóch rozmiarach, co w połączeniu z elastycznym trzymaniem ułatwia dopasowanie kasku do głowy.

Poza spełnianiem nadrzędnej funkcji ochronnej kask MTB All Mountain jest też kaskiem, który najzwyczajniej w świecie dobrze wygląda. Konstrukcja, w pierwszej chwili przywołująca na myśl wspomniane już kaski full face (w tym przypadku bez części zakrywającej szczękę), nadaje temu kaskowi dynamiczny polot, który idealnie wpisuje się w charakter jazdy na rowerze MTB. Dostępny w dwóch kolorach, czarnym oraz granatowym, kask ten ma jeszcze jedną zaletę, która może przypaść do gustu zwłaszcza młodszym użytkownikom – ponieważ ma logo tylko na jednym z boków, zapewnia sporo miejsca na personalizację. Jego kształt i charakter wręcz proszą się o oklejenie go kolorowymi naklejkami.

Fot 3. Marcin Rakowski | Dostępny w dwóch kolorach: czarnym oraz granatowym

Kask nigdy nie powinien być dodatkowym, niejednokrotnie pomijanym, akcesorium rowerowym. Jest on integralną częścią roweru, umożliwiającą nam bezpieczne korzystanie z niego w warunkach, do jakich został stworzony. Jeżeli zatem ktoś preferuje jazdę w naturalnym terenie, napawanie się leśnymi urokami podczas jazdy rowerem, górskie trasy, niedzielne szutrowe przejażdżki czy kolarskie wyczyny na torach, kask MTB All Mountain wydaje się idealnym rozwiązaniem zarówno dla tych, dla których bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, jak i dla tych, którzy lubią się wyróżnić z tłumu i wyrazić swoją osobowość poprzez sprzęt, który stanowi ich sportową wizytówkę.

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu