WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test obroży 100 i 500 od Solognac

13 styczeń 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Każdy właściciel psa powinien dbać o swojego czworonoga. Odpowiednia karma, codzienna dawka spacerów, wygodne posłanie, klatka transportowa… Jest jednak jedno, bardzo ważne akcesorium, które wydawać się może banalne, jednak trudno wyobrazić sobie bez niego codzienną aktywność z psem. Chodzi zatem o… obrożę!


Wybór obroży jest często marginalizowany – kupuje się to, co ładnie wygląda lub tworzy ładny zestaw ze smyczą, a funkcjonalność i materiał są spychane na drugi plan. 

Fot 1. Michał Rusak | Łuna, młoda suka rasy gończy polski i zarazem bohaterka artykułu

Warto jednak przyjrzeć się dokładnie temu, co zakładamy psu, aby mieć pewność, że sprawdzi się w każdej sytuacji!

Prywatnie jestem szczęśliwym właścicielem Łuny, przedstawicielki psa rasy gończy polski. Jest to nasza rodzima rasa psów myśliwskich, sprawdzająca się jako dzikarz, tropowiec, a także w polowaniach na lisy. Są także doskonałymi psami stróżującymi.

Gończe polskie to psy średniej wielkości, osiągają około 20 – 25 kg masy ciała i około 55 cm wysokości w kłębie (parametry mogą się lekko różnić w zależności od płci i samego osobnika). Są psami zrównoważonymi, bardzo odważnymi, podatnymi na szkolenie, a także stosunkowo silnymi. 

Właśnie z powodu Łuny i jej siły, wybór obroży nie był taki prosty. Większość modeli po prostu pękała na klamrach lub materiał szybko ulegał osłabieniu, co nie wróżyło dobrze przy dłuższym użytkowaniu. Jednym z kolejnych zakupów były obroże Solognac 500 oraz Solognac 100, które jak do tej pory okazały się strzałem w dziesiątkę!

Pierwszym zakupem był model 500 w kolorze różowym (a jakże by inaczej!), w rozmiarze S – Łuna była jeszcze szczeniakiem. To, co rzuca się w oczy, to materiał z jakiego wykonana jest obroża. Wykonana jest w 100% z poliuretanu, co wpływa na jej wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Sprzączka oraz nity są wykonane ze stali.

Fot 2. Michał Rusak | Obroża Solognac 500 w kolorze różowym jest doskonale widoczna

Obrożę tą stosowaliśmy zimą oraz wiosną, często musiała znieść kąpiele, zarówno wodne, jak i błotne, a także uparte torowanie w głębokim śniegu 🙂 Jak bardzo byśmy jej nie zabrudzili – po spacerze wystarczyło ją spłukać wodą, aby znów była czysta.

Nie zauważyliśmy, aby obroża blakła na słońcu, a stalowe elementy nie wykazały oznak rdzewienia, mimo częstego kontaktu z wilgocią. Bardzo przydatna jest możliwość zapisania permanentnym markerem danych właściciela / numeru telefonu, które warto umieścić. 

Obroża w kolorze różowym fluo jest doskonale widoczna w każdej sytuacji! Posiadacze czarnych psów wiedzą, jak trudno czasem dostrzec czworonoga przy słabym świetle 🙂 

Kolejnym zakupem gdy Łuna już urosła był model Solognac 100 w kolorze pomarańczowym, w rozmiarze M. Zakup odbył się na zasadzie “weźmiemy, będzie na zapas”, by stać się obecnie główną i jedyną obrożą jaką stosujemy.

Fot 3. Michał Rusak |Obroża Solognac 100 posiada szeroki zakres regulacji.

Materiał z jakiego wykonana jest obroża to 100% poliamid. Materiał ma gęsty splot, jest bardzo wytrzymały, nie brudzi się, nie pleśnieje, nie rozwarstwia ani strzępi. Wszystkie przeszycia są wykonane bardzo starannie – ciężko znaleźć choćby jedną sterczącą nitkę.

Ucho do zapinania smyczy wykonano z metalu, natomiast klamrę wykonano z tworzywa. Regulacja w każdym rozmiarze ma szeroki zakres – na pewno dopasujemy ją do naszego psa. Początkowo obawialiśmy się o wytrzymałość plastikowej klamry – jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie! Zatrzask trzyma się bardzo pewnie, 23 kilogramy rozpędzonego gończego nie robią na nim najmniejszego wrażenia. Kilkakrotnie zdarzyło się nam nadepnąć na leżącą luzem obrożę – nie skończyło się to nawet najmniejszym pęknięciem (niemniej odradzamy tego typu testy 🙂

Wielką zaletą tego podstawowego modelu w ofercie jest jego wytrzymałość na różne warunki. Wielokrotnie obroża była przemoczona oraz zabłocona – w żadnym wypadku nie wykazywała tendencji do pleśnienia materiału, kolor także nie uległ wyblaknięciu. Jaskrawo pomarańczowa obroża poprawia widoczność naszego psa w każdych warunkach. Patrząc na stosunek jakość/cena – obroża ta wypada wręcz fenomenalnie.

Fot 4. Michał Rusak | Kolor pomarańczowy to doskonała widoczność!

Zachęcam do przyjrzenia się obecnej obroży jaką stosujecie – być może znajdziecie lepszą alternatywę? To tylko dwie, ale sprawdzone propozycje, które na pewno warto przetestować. Niewątpliwym plusem jest możliwość wejścia do sklepów Decathlon z psem – wszystko można przymierzyć i przetestować na miejscu! 🙂

Autor: Michał Rusak, decathlon.pl

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, MYŚLISTWO, STRZELECTWO SPORTOWE

Słuchawki na strzelnicę - jak wybrać?

Słuchawki na strzelnicę - jak wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu