WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć uprawiać narciarstwo biegowe?

04 styczeń 2022
#PORADY

Narciarstwo biegowe staje się popularne tak samo, jak tradycyjne zjeżdżanie po stokach. Nieustannie przybywa amatorów tego sportu, szukających nowego źródła rekreacji. Aby jednak rozpocząć przygodę z nartami biegowymi, trzeba się do tego przygotować.

Rozeznanie i ocena kondycji

Jazda na nartach biegowych jest sportem dla osób lubiących wysiłek. Poruszanie się na nich przypomina bowiem szybkie chodzenie lub – w zależności od wybranej techniki – jazdę na łyżwach. Ważnym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniego sprzętu: narty biegowe, kijków, butów i garderoby. Pamiętajmy, że sprzętu musi być też dopasowany do stylu, jakim chcemy jeździć.

Te osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, swoje przygotowania do uprawiania narciarstwa biegowego powinny rozpocząć od poprawienia kondycji. Już zwykła gimnastyka w domu powinna poprawić wytrzymałość naszych mięśni i stawów. Starajmy się więc wykonywać te ćwiczenia, które je rozciągają. Docenimy to podczas jazdy na nartach.

Wypożycz zanim kupisz

Rozpoczęcie przygody z biegówkami, wiąże się z poniesieniem koszów zakupu sprzętu. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy, czy aby na pewno jest to sport dla nas. W tym celu wypożyczmy sprzęt, aby upewnić się, czy narciarstwo biegowe na pewno przypadnie nam do gustu. Wszak lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na wypożyczenie nart i butów, niż kilkaset na ich zakup.

Wybierzmy miejsce na narty biegowe

Aby rozpocząć przygodę z nartami biegowymi nie trzeba udawać się na profesjonalne trasy dla narciarzy. Sprawdzenie, czy jest to sport dla nas, można przetestować w parku czy na ośnieżonych szlakach. Dopiero, gdy upewnimy się, że jazda na nartach biegowych podoba nam się na tyle, że chcemy ją uprawiać częściej, możemy poszukać profesjonalnych tras. Nie zaczynajmy jednak od szlaków i tras dla wyczynowców. Wybierajmy te łatwiejsze, dla początkujących.

Wybór odpowiednich nart biegowych

Narty biegowe dzielą się na kilka różnych rodzajów. Jedne są przeznaczone do klasycznego stylu jazdy a inne do łyżwowego. Niektóre modele są dodatkowo kierowane do amatorów a inne do zaawansowanych sportowców. Dodatkowo mamy narty rekreacyjne, śladowe, narty back country czy telemarkowe. Oczywiście, jako osoby początkujące, powinniśmy sięgnąć po narty rekreacyjno-turystyczne. Mają one szerokie płozy, dzięki którym łatwiej nam będzie zachować równowagę. Nie rozwiniemy też na nich dużych prędkości, co zapewni nam bezpieczeństwo.

Narty biegowe
Narty biegowe

Dopasowanie nart do techniki jazdy

Zazwyczaj, początkujący narciarze biegowi, zaczynają naukę od stylu klasycznego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą spróbować swoich sił w stylu łyżwowym. Należy jednak pamiętać, że sprzęty do tych stylów różnią się od siebie. Przede wszystkim narty do stylu łyżwowego są krótsze od nart do stylu klasycznego. Te pierwsze powinny być dłuższe od naszego wzrostu o około 5 cm. Klasyczne – o około 20 cm.

Ci, którzy dopiero zaczynają narciarstwo biegowe, powinni też sięgnąć po krótsze (niż jest to zalecane) i bardziej elastyczne narty do stylu klasycznego. Są one łatwiejsze w manewrowaniu. Co prawda nie gwarantują długiego ślizgu, ale ułatwiają poruszanie się. Sztywne narty sprawdzą się natomiast u biegaczy poruszających się szybszym stylem łyżwowym.

Wybierzmy odpowiednie buty

Wybór butów do nart biegowych również zależy od wybranej przez nas techniki jazdy a dodatkowo – od podłoża, po którym będziemy poruszać się. Jeśli chcemy jeździć po bezdrożach, sięgnijmy po buty typu back country. Cechuje je wysoka stabilność i wyższa cholewka. Ten typ butów nie powinien też przypadkowo wypiąć się z nart.

Jeśli natomiast będziemy jeździć po równym i przygotowanym terenie, sięgnijmy po buty uniwersalne. Są one odpowiednie dla początkujących narciarzy. Ostatnim rodzajem butów są buty specjalistyczne, po które sięgać powinni doświadczeni narciarze biegowi. Pamiętajmy też, aby wkładka w butach była zawsze o 0,5 cm dłuższa niż stopa.

Zwróćmy też uwagę na styl, którym będziemy poruszać się. Otóż buty do techniki łyżwowej, powinny mieć wysoką cholewkę, sięgająca poza kostkę. Jest to konieczne, aby staw był usztywniony. Te do stylu klasycznego natomiast, musza być giętkie i sięgać tylko do kostki.

Wybierz odpowiednie miejsca na narty biegowe
Wybierz odpowiednie miejsca na narty biegowe

Kijki do narciarstwa biegowego

Rozpoczynając przygodę z nartami biegowymi musimy też zaopatrzyć się w kijki. Kije do stylu klasycznego powinny sięgać do ramion i mają luźny pasek. Do stylu łyżwowego natomiast, wybierzmy nieco dłuższe kije, sięgające poza ramiona. Do wyboru mamy lekkie kije z aluminium lub kompozytu.

Odpowiedni ubiór

Uzupełnieniem sprzętu narciarskiego jest odpowiedni strój. Musi być on elastyczny i przylegający do ciała. Nie może krępować ruchów i musi dobrze chronić przez zimnem, wiatrem i wilgocią. Ubrania nie mogą być też zbyt ciepłe. Doprowadziłoby to do naszego szybkiego zgrzania się i zmęczenia. Kupujmy więc ubrania dedykowane narciarzom biegowym. Dobry strój to także gwarancja, że jako początkujący amatorzy tego sportu, nie zniechęcimy się do jego uprawiania.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak ubrać się na biegówki?

Jak ubrać się na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu