WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narciarstwo biegowe dla początkujących – najważniejsze informacje

04 styczeń 2022
#PORADY

Wszystkie osoby, które mają w planach rozpoczęcie przygody z narciarstwem biegowym, powinny wcześniej dowiedzieć się na jego temat kilku ważnych rzeczy. Chodzi tu zarówno o sprzęt narciarski, jak i style jazdy. A także o wybór właściwego stroju. Na co więc powinni zwrócić uwagę początkujący sportowcy?

Styl jazdy na nartach biegowych dla początkujących

W narciarstwie biegowym możemy poruszać się dwoma stylami: łyżwowym i klasycznym. Każdy z nich wymaga zupełnie innego przygotowania kondycyjnego i umiejętności. Pierwsza technika jazdy pozwala rozwinąć duże prędkości, ale wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i umiejętności technicznych. Nie każdy więc da sobie radę na szlaku, zaczynając przygodę z biegówkami do stylu łyżwowego.

Kolejny styl – klasyczny, przypomina natomiast chodzenie szybkim krokiem, praktycznie bez odrywania nart od śniegu. Nie wymaga on dużej wydajności organizmu a dodatkowo można go uprawiać typowo rekreacyjnie. Styl ten jest też dość prosty, dlatego poleca się go początkującym narciarzom biegowym.

Narty biegowe

Wybór odpowiednich nart to jedno z trudniejszych zadań, jakie stoją przed początkującym narciarzem. Należy je bowiem wybrać pod kątem stylu jazdy, własnych umiejętności, miejsc w których chce się jeździć a i nawet od rodzaju śniegu. Do tego dochodzi jeszcze waga i wzrost. Ale po kolei.

Narty do stylu łyżwowego służą głównie do jazdy sportowej. I to w tym celu są produkowane. Na próżno szukać tutaj nart rekreacyjnych czy turystycznych. Płozy tych nart są dość wąskie i zazwyczaj nie mają taliowania. Umożliwiają więc bardzo szybką jazdę. W grupie tej możemy wybrać narty dla zaawansowanych sportowców lub dla grup amatorskich.

W przypadku nart klasycznych mamy z kolei większy wybór. Produkowane są one w wariantach:

  • turystycznym,
  • rekreacyjnym,
  • sportowym.

Narty turystyczne i rekreacyjne wyposażone w łuskę lub fokę. Sportowe natomiast, wymagają smarowania. Te pierwsze modele polecane są początkującym narciarzom biegowym. Są bardziej stabilne i łatwe w prowadzeniu. Niektóre z nich umożliwiają jazdę po bezdrożach na nieubitym śniegu. To zupełnie odwrotnie niż narty sportowe, którymi da się jeździć tylko po przygotowanych trasach. Można rozwinąć na nich bardzo duże prędkości. Narty te mogą być także wykorzystane w stylu łyżwowym.

Narta z łuską chroni ją przed cofnięciem się a dodatkowo gwarantuje lepszą przyczepność do podłoża. Wyposażone w nią narty są zazwyczaj szerokie i pozwalają utrzymać równowagę. Niestety nie da się rozwinąć na nich dużych prędkości. Lepsze pod tym względem są narty z foką czyli moherowym futerkiem na spodzie płozy.

Długość nart biegowych, nasz wzrost i waga

Wybierając narty koniecznie trzeba dopasować je do swojego wzrostu i wagi. Przyjmuje się, że długość nart do stylu klasycznego, powinna być dłuższa o około 15-25 cm od narciarza. A do stylu łyżwowego – o 5-15 cm. Ważna jest także waga – im cięższy jest narciarz biegowy, tym dłuższą nartę powinien wybrać. Ułatwi ona poruszanie się i płynną jazdę.

Odpowiednie kijki i obuwie do nart biegowych

Buty do narciarstwa biegowego są miękkie i elastyczne. To zupełnie inaczej niż typowe buty narciarskie. Oczywiście but do stylu łyżwowego różni się od buta do stylu klasycznego. Ten pierwszy ma grubą i wysoką cholewkę oraz zabezpiecza kostkę. But do stylu klasycznego natomiast, jest miękki i bardzo elastyczny, sięgający poniżej kostki.

Kijki do nart należy z kolei dobrać do wzrostu narciarza i jego techniki jazdy. W jeździe klasycznej – wysokość ciała trzeba pomnożyć przez 0,85 (aby wybrać odpowiedniej długości kijki). Osoby jeżdżące łyżwowo – przez 0,9. Oznacza to, że do stylu łyżwowego potrzebne są dłuższe kijki.

Odpowiednia odzież do uprawiania narciarstwa biegowego

Zaczynając przygodę z nartami biegowymi, początkujący narciarz musi też zakupić odpowiedni strój. Biegi są dość dynamicznym sportem, który wymaga dużo ruchu. A to znaczy, że dość szybko można rozgrzać swoje ciało. Narciarze biegowi nie powinni więc ubierać się zbyt grubo. Mogłoby to skończyć się szybkim przegrzaniem i zmęczeniem.

Warto więc sięgać po garderobę przeznaczoną dla profesjonalnych narciarzy: kurtki cieplejsze z przodu i wentylujące z tyłu, ochronne okulary, krem z filtrem UV, szalik, czapkę i rękawiczki. Przyda się także termiczna bielizna, która odprowadza wilgoć. Dobrym pomysłem jest również jeszcze jedna, cieplejsza kurtka, którą można założyć w czasie postoju lub po skończonym biegu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Rozpoczynając przygodę z nartami, dobrze jest skorzystać z pomocy instruktora. Zapozna on początkującego narciarza z jazdą na nartach biegowych i przedstawi zasady, jakie panują na szlakach. Wychodząc na narty biegowe można też zabrać nerkę (zamiast plecaka), w której umieszczone zostaną przekąski energetyczne czy telefon. Te osoby jednak, które wolą plecak, powinny wybrać taki, który przylega do ciała. Ci natomiast, którzy wybierają się w nieznany teren, powinni zabrać mapę, kompas i ciepłą herbatę. Przydadzą się także zapasowe skarpetki i rękawice.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak ubrać się na biegówki?

Jak ubrać się na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu