WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narciarstwo biegowe dla początkujących - PORADNIK

30 wrzesień 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Interesują cię narty biegowe i zastanawiasz się jak oraz czy warto zacząć przygodę ślizgania po śniegu? To świetnie bo biegówki angażują aż 85% mięśni całęgo ciała. Trenują tutaj nie tylko nogi, ale także ręce, mięśnie brzucha oraz plecy. Co więcej do narciarstwa biegowego potrzebujesz tylko odpowiedniego przygotowania, w tym sprzętu. Przekonaj się, jakie są kluczowe komponenty wyposażenia, jakie powinieneś nabyć. Dowiedz się też, jakie kroki powinna podjąć osoba, która chce poznać podstawy jazdy na nartach biegowych.


Narciarstwo biegowe dla początkujących – jak zacząć uprawiać ten sport?

Jak zacząć biegać na biegówkach? Specyfika tego sportu i naturalność wykonywanych w nim ruchów sprawiają, że jest to forma zimowego ruchu, która powinna zadowolić każdego amatora sportu. Prowadzenie nart biegowych oddaje bowiem naturalny sposób poruszania się człowieka. Narciarstwo biegowe to w istocie chodzenie połączone ze ślizgiem, dzięki czemu na nartach biegowych przemieszczasz się szybciej. Rozpocznij tę wyjątkową przygodę i przekonaj się, co warto zrobić na jej starcie.

Jak ubrać się na narty biegowe?

Dobór właściwych ubrań ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy. Niezależnie od tego czy mówimy o narciarzach początkujących, czy tych bardziej zaawansowanych to odpowiedni strój jest kluczowy. Bez dobrej odzieży nie będziesz czuć się swobodnie, ciężej ci będzie panować nad ruchem. Tym samym jazda stanie się trudniejsza oraz proces nauki.

Obecnie odzież ta, bez względu na to czy mówimy o kurtkach narciarskich, czy spodniach narciarskich, jest wykonywana z lekkich i cienkich materiałów. To zapewnia swobodę. Twój strój nie może być przy tym zbyt luźny ani zbyt obcisły. Powinien także zapewniać stosowną termoizolację – chronić cię przed chłodem, ale zarazem odprowadzać wilgoć.

odzież na narty biegowe

Oprócz wygodnych kurtek i spodni równie ważne są miękkie rękawice narciarskie oraz czapki narciarskie. Te pierwsze powinny zapewniać ci pewny chwyt kijków. Dopomóc może w tym skórzana warstwa rękawic od strony zewnętrznej. Czapka ochroni cię przed zimnem. Powinna być dobrze dopasowana, byś nie musiał się martwić, że spadnie ci w czasie szybkiej jazdy.

Nie można także zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, które chronią oczy w pogodne dni. W słoneczny dzień śnieg w górach odbija promienie i tym samym może razić narciarza w oczy.

Przeczytaj także: Jaki krem z filtrem na narty?

Jakie kije i buty wybrać?

Podstawowe cechy kijów to niewielka waga, odpowiednia sztywność i stabilność. Długość kija powinna być nie większa niż długość ramienia. Nieco inaczej wyprofilowane są przy tym kije do chodzenia i biegania.

Kluczową cechą butów narciarskich jest ich odporność przed wilgocią, dlatego odpowiednie buty to zdecydowanie must have. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, powinieneś także zdecydować się na cięższe buty. To również wspomoże stabilizację.

buty na narty biegowe

Specyficzna i nieco odmienna jest kwestia smarów. Tu warto, abyś zasięgnął opinii eksperta i przekonał się, jaki smar jest odpowiedni dla konkretnej trasy i warunków. Musisz także rozważyć, czy jesteś gotów smarować swe narty samodzielnie. Jest to proces czasochłonny i wymagający nieco wprawy. Na początku warto więc skorzystać z doświadczenia innych osób.

Jak przygotowywać się fizycznie do aktywności?

Pierwsze kroki na biegówkach mogą być wyzwaniem dlatego warto przygotować się fizycznie na uprawianie tego sportu. Istnieją sposoby, by ułatwić sobie wejście w świat biegów narciarskich. Zawczasu możesz przyzwyczaić się, przynajmniej wstępnie, do specyfiki ruchów związanych z tym sportem. Jak?

forma na narty

Pamiętaj, że biegi narciarskie to bardzo naturalna forma ruchu. Występuje tutaj krok naprzemianstronny oznaczający pracę rąk i nóg naprzemiam. Ruchy podobne są do chodzenia czy zwyczajnego biegu. Tym samym ciekawym i efektywnym sposobem na przygotowanie fizyczne do szusowania na biegówkach są zwyczajne spacery. Poprawią one twoją kondycję, co z pewnością ułatwi trening narciarski. Możesz także pójść krok dalej i zaangażować się w nordic walking. Dzięki temu przyzwyczaisz się do operowania kijami narciarskimi.

Jak wybrać sprzęt narciarski?

Dobór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważny, aby móc wykonać pierwsze ślizgi. Narciarze potrzebują czterech elementów. Są to:

  • narty biegowe;
  • kije narciarskie;
  • buty narciarskie;
  • smary do nart.

Przyjrzyjmy się wszystkim czterem wymienionym elementom i odpowiedzmy na pytanie o to, jakie są naczelne zasady, o których należy pamiętać przy zakupie biegówek.

Jakie biegówki wybrać? Najważniejsze kwestie

Jak dobrać odpowiednie narty biegowe w przypadku osób początkujących? Przede wszystkim należy pamiętać, że między nartami biegowymi a zjadowymi są pewne różnice. Te używane przez amatorów narciarstwa alpejskiego mają inną konstrukcję, w tym nade wszystko są taliowanie. Przy wyborze nart biegowych kluczowe znaczenie ma waga, a także wzrost oraz, naturalnie, umiejętności.

narty biegowe

Generalna zasada mówi, że długość narty powinna oscylować wokół wartości o 15-20 centymetrów przewyższającej wzrost. Ale początkujący powinien najpierw zainwestować w narty krótsze o kilka centymetrów. Pomogą one w okiełznaniu ruchów na początku nauki i zapewnią lepszą stabilizację. W kwestii wagi – im narciarz jest cięższy, tym dłuższe powinny być narty. Aby dobrać deski do naszej wagi i wzrostu, można posłużyć się specjalnymi tabelami.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Rodzaje nart do narciarstwa biegowego

Rzecz jasna na rynku występuje kilka rodzajów nart biegowych. Narty fitnessowe, back country, narty skiturowe, sportowe czy rekreacyjne. A to tylko niektóre przykłady. Na początek jednak najlepiej zdecydować się na narty rekreacyjne. Są one szersze od innych wymienionych tu typów. Dzięki temu początkujący narciarz może liczyć na lepszą stabilizację. Z zasady są one też profilowane w taki sposób, że ciężej na nich o bardzo szybką jazdę. A gdy mowa o początkujących, to akurat pozytyw. Jeżeli poziom twoich umiejętności wzrośnie, w kolejnym kroku możesz pomyśleć o przejściu na narty fitnessowe.

W przyszłości będziesz mógł pomyśleć o innych rodzajach nart.

Każde z nich mają bowiem odmienne przeznaczenie i są dostosowane do preferencji danego narciarza. Narty sportowe dzięki temu że są węższe, pozwalają na szybką jazdę. Z kolei narty back country to deski dostosowane do trudniejszego terenu. Takiego, który nie został specjalnie przygotowany jako trasa biegowa. Pamiętaj także, że narty dzielą się na te do stylu klasycznego oraz stylu łyżwowego. Różnią się profilem, który jest dostosowany do odmiennej techniki biegów, podbiegów i zjazdów.

Podsumowanie

Dobór sprzętu do narciarstwa biegowego ma nadrzędne znaczenie na starcie śnieżenj przygody. Wygoda i komfort to wartości, bez których ciężko będzie o efektywną naukę. Na początku przygody z nartami na pewno warto skorzystać z pomocy instruktora, który pokaże podstawy biegania na nartach. Dzięki temu jeszcze szybciej wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się szusowaniem po wielu pięknych trasach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak się ubrać na biegówki?

Jak się ubrać na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu