WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prawidłowo dobrać długość nart dla dziecka?

17 luty 2022
#PORADY

Narciarze, wybierając narty, muszą wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów. W przypadku dzieci zadanie może okazać się równie problematyczne. Zobacz, jak dobrać długość nart dla dziecka!

Krótsze, czy dłuższe? Skoro narty z zasady mają być dostosowane do wzrostu, może lepiej zdecydować się na te o większym rozmiarze, by dziecko z nich nie wyrosło? A może na krótszych nartach jego nauka będzie postępować bardziej płynnie? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie rodzice dzieci zaczynających przygodę z narciarstwem. Przedstawiamy wszelkie najważniejsze kwestie i rozwiewamy wątpliwości!

Długość nart dla dziecka – podstawowe parametry

Wzrost to jeden z kluczowych czynników przy doborze nart. Dotyczy to tak nart zjazdowych czy tych przeznaczonych do biegów. Jednak w przypadku dzieci i dostosowania sprzętu narciarskiego do ich potrzeb znaczenie mają także inne aspekty. Od właściwego dostosowania nart do nich wszystkich zależy, czy twoje dziecko będzie mogło się cieszyć jazdą.

Kluczowe są umiejętności młodego narciarza. Inne będą narty dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem, a inne dla średniozaawansowanych i zaawansowanych. Te dla początkujących będą odznaczały się większą szerokością, co wspomaga stabilizację podczas jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje także preferowany przez młodego narciarza styl jazdy i trasa, po której się porusza oraz ukształtowanie terenu.

Jak dobrać długość nart dla dziecka – kwestia płci

Przy wyborze długości nart dla dziecka płeć nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie od tego czy mowa jest o chłopcach czy dziewczynkach, liczą się tylko parametry przedstawione powyżej.

Tym aspektem więc nie musisz się przejmować przy doborze sprzętu. Na pewno nie w sensie technicznym. Rzecz jasna pozostaje kwestia estetyczna. Chłopcy i dziewczynki mogą mieć inne preferencje względem wyglądu ich nart. To zresztą dotyczy także innych elementów wyposażenia od czapek narciarskich, poprzez spodnie narciarskie i kurtki narciarskie, a narękawicach narciarskich skończywszy.

Jak dobrać długość nart dla dziecka – dzieci w wieku od trzech do sześciu lat

Pozostawmy jednak odzież narciarską i wróćmy do tematu nart. Ta jest zróżnicowana także ze względu na wiek narciarzy. Nieco inaczej będzie przedstawiał się dobór długości nart dla dziecka młodszego, a inaczej dla trochę starszego. Na czym polegają różnice? W przypadku dzieci w wieku od trzech do sześciu lat narty są bardzo krótkie. Są także łatwe w prowadzeniu oraz odznaczają się bardzo dużą elastycznością. To wszystko sprawia, że młody adept jest w stanie z łatwością utrzymać pozycję, czuje się pewnie i stabilnie.

O jakiej dokładnie długości mówimy? Narty dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny być krótsze niż wzrost twojej pociechy. Długość powinna być mniejsza o 20 do 30 centymetrów od wzrostu dziecka. Myślisz o tym, by kupić nieco dłuższe narty, by dziecko z nich zbyt szybko nie wyrosło? Błąd! Długość musi być dostosowana do potrzeb nauki jazdy. Za długie deski sprawią, że mały narciarz będzie mieć problem z poruszaniem. Chyba nie trzeba dodawać, że w takiej sytuacji łatwo o zniechęcenie do dalszej nauki.

narty_dla_dziecka

Długość nart dla dziecka w weku powyżej siedmiu lat

Sytuacja ulega pewnej zmianie, gdy mówimy o dzieciach nieco starszych. Co prawda pewne naczelne cechy nart pozostają niezmienne – zaliczają się do nich łatwość prowadzenia oraz elastyczność. Inaczej jednak wygląda kwestia długości. W tym przypadku dalej narty powinny być krótsze niż wzrost dziecka, ale mogą sięgać mu do brody tudzież ramion.

Również w przypadku dziecka starszego niż siedem lat wystrzegaj się kupowania nart na wyrost! To oczywiste, że dzieci szybko rosną. Jednak myślenie w ten sposób zaburzy cały proces nauki. Zamiast uczyć się efektywnie jeździć, dziecko będzie się męczyć, odpychając się kijami narciarskimi. Jeżeli chcesz stare narty, które stały się za krótkie, zawsze możesz odsprzedać.

Długość nart dla dziecka a poziom umiejętności małego narciarza

Przełożenie na omawiany parametr ma także to, o jak bardzo zaawansowanym adepcie sztuki narciarskiej mówimy. Im lepszy narciarz, tym dłuższe narty można mu kupić. Bowiem jeżeli dziecko posiada już pewne umiejętności związane z poruszaniem się, skrętami i manewrowaniem, dłuższe deski nie będą stanowić dla niego przeszkody, lecz pomogą w osiąganiu lepszych prędkości. A to przecież dodatkowa frajda.

Narty powinny ulegać także stopniowemu wydłużaniu wraz z rośnięciem dziecka. Powinny sięgać kolejno do pach, ramion, brody, nosa… Jeżeli dziecko ma 140 centymetrów wzrostu, powinno jeździć na deskach równych jego wzrostowi, a nawet nieco dłuższych.

Rosnąca długość i dylemat narciarski – kupować czy pożyczać?

Zapewne po zapoznaniu się z powyższymi informacjami zadajesz sobie pytanie, czy sens ma kupowanie kolejnych par nart co chwila. W końcu twoje dziecko rośnie. Możesz korzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego lub szukać używanych desek. Te często będą nieco tańsze, ale zarazem zużyte. Ten sam dylemat dotyczy innych podstawowych elementów wyposażenia takich jak buty czy wiązania.

Warto więc zastanowić się, co stanowi dla ciebie priorytet. Jeżeli jesteś gotów wydać kilka złotych więcej, by zapewnić dziecku optymalne warunki do treningu, warto zdecydować się na kupowanie nowych nart. Narty dla dzieci nie muszą być zresztą kolosalnie drogie, o czym przekonasz się, przeglądając ofertę sklepu Decathlon.

dobor_nart_dzieciecych

Podsumowanie

Wzrost, umiejętności, dostosowanie do profilu tras i stoków – pamiętając o tych aspektach, będziesz mógł dokonać właściwego wyboru nart dla swojego dziecka. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem lub poproś o radę sprzedawcę w sklepie. Pamiętaj – nie kupuj nart na wyrost! Podobnie jak buty narciarskie tak i narty muszą być dopasowane. Tylko wtedy twoje dziecko będzie mogło płynnie przechodzić przez kolejne etapy nauki. A przecież na tym właśnie ci zależy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu