Kask – gogle: ok. Rękawiczki: ok. Kijki: ok. A co z wiązaniami? Ich prawidłowa regulacja, podobnie jak odpowiedni kask, w istotny sposób wpłynie na to, czy dzień spędzony na nartach zaliczysz do udanych. Jak i dlaczego? Wyjaśni to Thierry, inżynier produktu w Wed’ze.
PRAWIDŁOWA REGULACJA: GWARANCJA PRZYJEMNEJ I BEZPIECZNEJ JAZDY
Wedze : Dlaczego prawidłowa regulacja wiązań narciarskich jest tak ważna?
Thierry : Odpowiedź na to pytanie można zamknąć w dwóch słowach: przyjemność i bezpieczeństwo. Jazda na nartach to źródło przyjemności, niezależnie od poziomu zaawansowania. Nie ma jednak przyjemności bez bezpieczeństwa! Źle wyregulowane wiązania to ryzyko kontuzji i przerwanych lub zepsutych wakacji zimowych…
Długość nart generuje dużą siłę wywieraną na nogę, przy skręcie, z przodu i z tyłu. Aby uniknąć urazów (głównie kolana), wiązanie narciarskie musi uwolnić buta, gdy siła ta jest zbyt duża jak na możliwości fizyczne narciarza. Nazywamy to « wypięciem », które ma miejsce na przykład podczas upadku.
Fot 1. Materiał własnny | Bezpieczeństwo i przyjemność – to daje nam odpowiednia regulacja wiązań
Wedze : Co należy zrobić / uwzględnić, aby prawidłowo wyregulować wiązania?
Thierry : Międzynarodowa norma ISO 11088 określa wartości regulacji stosownie do profilu narciarza.
5 parametrów, które muszą być uwzględnione, to:
1. Waga narciarza bez ubrania (jak u lekarza);
2. Wzrost narciarza;
3. Wiek narciarza;
4. Poziom zaawansowania;
5. Długość zewnętrzna podeszwy buta narciarskiego.
W zależności od tych parametrów norma określa siłę wypięcia wiązań. Należy ustawić kursor na właściwej liczbie w okienkach wiązań usytuowanych z przodu i z tyłu.
Fot 2. Materiał własny | Regulacja wiązań powinna uwzglęniać m.in. wagę, wzrost, wiek itd.
Wedze: Opracowałeś program pozwalający dokonać idealnej regulacji wiązań zgodnie z normą ISO 11088. Dlaczego?
Thierry: Co roku mamy do czynienia z licznymi przypadkami zerwania przedniego więzadła krzyżowego, których przyczyna leży w złym wyregulowaniu wiązań. Aby każdy mógł łatwo znaleźć prawidłowe wartości regulacji, opracowaliśmy stronę umożliwiającą dokonanie automatycznego obliczenia, dostępną dla pracowników naszych sklepów i dla użytkowników.
Fot 3. Materiał własny | Idealna regulacja wiązań <<kliknij tutaj>>
Wedze: Jakich rad mógłbyś udzielić narciarzom?
Thierry: Radzę udać się do serwisu sklepu Decathlon, aby profesjonaliści (nasi serwisanci) przeprowadzili kontrolę regulacji wiązań. Ważne jest, aby regulacji dokonać stosownie do długości podeszwy butów narciarskich. Nie zapominając o tym, że poszczególne parametry mogą ewoluować z roku na roku, a nawet w trakcie sezonu, w związku ze zmianą wagi ciała, poziomu zaawansowania, czy też w przypadku wymiany butów. Wyłącznie profesjonalista może zagwarantować optymalne funkcjonowanie wiązań.
Wedze : Ostanie słowo – tytułem konkluzji?
Thierry : Regulacja to sprawa kluczowa, musi być traktowana poważnie i dokonywana przez profesjonalistów. Aby uzyskać optymalną regulację, trzeba jak najbardziej precyzyjnie określić swoją wagę, wzrost i poziom zaawansowania. Staramy się zwracać na to uwagę użytkowników, kontrolując regulację wiązań. Wszystko razem stanowi klucz do udanych dni na narciarskim stoku!
Sprawdź swoje wiązania i widzimy się na stoku! 🙂