WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać narty dla dziecka?

04 styczeń 2019
#PORADY

Wyposażenie dziecka w sprzęt narciarski to czasami prawdziwe wyzwanie. Jak wybrać długość nart, wiązania, styl? Należy wziąć pod uwagę dwa główne kryteria: wzrost i poziom umiejętności. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby odpowiednio wyposażyć swojego kandydata na mistrza!

Długość nart dla dziecka

Twoje dziecko rozpoczyna narciarską przygodę? Zdecyduj się na krótkie, miękkie narty, które łatwiej prowadzić. Kontrolowanie jazdy pozwoli dziecku szybko i bez strachu opanować podstawowe umiejętności. Początkujący narciarze powinni używać nart sięgających ich pachom.

Im większe postępy robi dziecko, tym dłuższe mogą być narty. Dlaczego? Aby Twoja pociecha – gdy dorośnie – mogła czerpać prawdziwą radość z jazdy na nartach dostosowanych do swojego wzrostu. Dłuższe narty umożliwiają bardziej stabilną jazdę przy dużych prędkościach. Dlatego dla doświadczonych dzieci należy dobrać narty sięgające ich brodzie lub nawet nosowi. Przy ich wyborze można kierować się podobnymi zasadami, jak przy wyborze nart dla dorosłych. Wciąż jednak należy pamiętać o tym, by kupić narty z kategorii junior, a nie narty przeznaczone dla niskich profesjonalistów.

Jaki kształt nart wybrać dla dziecka?

Kilka lat temu królowały wyłącznie klasyczne i proste narty. Dzisiaj narciarz może wybierać pomiędzy różnymi kształtami, różnymi szerokościami… Nie zawsze łatwo się w tym odnaleźć!

Ale nie przejmuj się: w przypadku początkującego narciarza kształt nart nie ma większego znaczenia. Producenci nart dla dzieci znają ich potrzeby. Dlatego takie narty zazwyczaj są mocno wyprofilowane i lekkie. Takie ich cechy pozwalają na wygodną jazdę przy małych prędkościach, gdyż umożliwiają mały promień skrętu.  

Trendem ostatnich lat na rynku nart juniorskich jest „rocker” na dziobie. Chodzi o narty, których dzioby odchylają się od podłoża wcześniej, niż ma to miejsce w nartach „klasycznych”. Technologia ta nadaje nartom większą zwrotność, pozwalając zachować doskonałą przyczepność. 

Jak wybrać akcesoria narciarskie dla dziecka?

Masz już narty? Czas przejść do pozostałych elementów składających się na zestaw. Pierwszy z nich? Oczywiście buty narciarskie! Po zmierzeniu rozmiaru stopy wyciągnij z buta wkładkę i postaw na niej stopę dziecka. Dopuszczalny margines to maksymalnie 1 cm, ponieważ buty muszą zapewnić stopom prawidłowe trzymanie. W przeciwieństwie do nart, gdzie precyzyjny wybór nie jest aż tak istotny (w końcu dzieci dopiero uczą się jeździć), buty muszą być ubrane bardzo uważnie. Te źle dobrane będą wyłącznie źródłem przykrości na stoku i mogą trwale zniechęcić dziecko do tego sportu.

Jeśli chodzi o kijki narciarskie, to wybierz model teleskopowy: unikniesz wymieniania ich co roku na dłuższe. Regulacja jest prosta: odwróć kijki „do góry nogami”, połóż dłonie dziecka pod talerzykami. Łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym. Większy kąt oznacza, że kijki są za krótkie! Takie same zasady obowiązują przy dobieraniu kijów narciarskich dla dorosłych.

Zapominamy czasem, że wiązania odgrywają kluczową rolę. To one umożliwiają przymocowanie butów do nart i wypięcie w razie upadku. Z uwagi na bezpieczeństwo małego narciarza regulację należy więc powierzyć profesjonaliście!

Kask również jest obowiązkowym elementem wyposażenia narciarskiego. Osoby w wieku poniżej 18 lat muszą obowiązkowo posiadać kask na stoku!Daj go dziecku do przymierzenia razem z goglami: to dwa ściśle związane ze sobą akcesoria.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu