WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać narty dla dziecka?

04 styczeń 2019

Wyposażenie dziecka w sprzęt narciarski to czasami prawdziwe wyzwanie. Jak wybrać długość nart, wiązania, styl? Należy wziąć pod uwagę dwa główne kryteria: wzrost i poziom umiejętności. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby odpowiednio wyposażyć swojego kandydata na mistrza!

Krótkie narty, na których maluch będzie jeździł jak dorośli!

Twoje dziecko rozpoczyna narciarską przygodę? Zdecyduj się na krótkie, miękkie narty, które łatwiej prowadzić (są bardziej zwrotne). Kontrolowanie jazdy pozwoli dziecku szybko i bez strachu opanować podstawowe umiejętności. Możesz wybrać narty o długości 15 cm - 5 cm poniżej jego wzrostu.

Fot 1. Materiał własny | Kontrolowanie jazdy pozwoli dziecku szybko i bez strachu opanować podstawowe umiejętności

Im większe postępy robi dziecko , tym dłuższe mogą być narty. Dlaczego? Aby Twoja pociecha - gdy dorośnie - mogła czerpać prawdziwą radość z jazdy na nartach dostosowanych do swojego wzrostu. Jeśli ma 130 cm, wybierz narty o długości od 115 cm (dla początkującego) do 125 cm.

Jaki kształt nart wybrać dla dziecka?

Kilka lat temu królowały wyłącznie klasyczne i proste narty. Dzisiaj narciarz może wybierać pomiędzy różnymi kształtami, różnymi szerokościami… Nie zawsze łatwo się w tym odnaleźć!

Fot 2. Materiał własny | Kilka lat temu królowały wyłącznie klasyczne i proste narty

Ale nie przejmuj się: w przypadku początkującego narciarza kształt nart nie ma większego znaczenia. Gdy Twoje dziecko stanie się królem stoku, samo wybierze swoją szkołę! Trendem ostatnich lat na rynku nart juniorskich jest "rocker" na dziobie. Chodzi o narty, których dzioby odchylają się od podłoża wcześniej, niż ma to miejsce w nartach "klasycznych". Technologia ta nadaje nartom większą zwrotność (łatwiej je prowadzić na zakrętach), pozwalając zachować doskonałą przyczepność.

Buty, kijki, kask... Akcesoria też są ważne!

Masz już narty? Czas przejść do pozostałych elementów składających się na zestaw. Pierwszy z nich? Oczywiście buty narciarskie! Po zmierzeniu rozmiaru stopy wyciągnij z buta wkładkę i postaw na niej stopę dziecka. Dopuszczalny margines to maksymalnie 1 cm, ponieważ buty muszą zapewnić stopom prawidłowe trzymanie.

Fot 3. Materiał własny | Pamiętaj o akcesoriach!

Jeśli chodzi o kijki narciarskie, wybierz model teleskopowy: unikniesz wymieniania ich co roku na dłuższe. Regulacja jest prosta: odwróć kijki "do góry nogami", połóż dłonie dziecka pod talerzykami. Łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym. Większy kąt oznacza, że kijki są za krótkie!

Na stoku: Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Zapominamy czasem, że wiązania odgrywają kluczową rolę. To one umożliwiają przymocowanie butów do nart i wypięcie w razie upadku. Z uwagi na bezpieczeństwo małego narciarza regulację należy więc powierzyć profesjonaliście!

Kask również jest obowiązkowym elementem wyposażenia narciarskiego. Daj go dziecku do przymierzenia razem z goglami: to dwa ściśle związane ze sobą akcesoria. Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo dziecka? Załóż mu ochraniacz na plecy.

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu