WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty - Słowacja. Gdzie pojechać na narty na Słowacji?

25 październik 2020
#PORADY

Na Słowacji zlokalizowanych jest kilkanaście bardzo popularnych ośrodków narciarskich. To, który wybierzemy, zależy od tego, na jakich wysokościach chcemy szusować oraz na jak daleką podróż możemy sobie pozwolić. Poznaj nasze propozycje ciekawych stoków narciarskich na Słowacji i dowiedz się, jak przygotować się na wyjazd na narty za granicę.


Czy warto pojechać na narty na Słowację?

Piękne widoki, niezwykły klimat, znakomicie przygotowane ośrodki oraz wyjątkowo przyjazna kultura – argumentów za tym, żeby wyjechać na narty na Słowację, jest naprawdę wiele. Znajdziemy tam mnóstwo ośrodków narciarskich z długimi trasami o różnych poziomach trudności. Widoki ze szczytów są imponujące, a same trasy zjazdowe (zwłaszcza w Tatrach) dają możliwość poczucia dreszczyku emocji. Jednocześnie słowackie stacje narciarskie w znakomitej większości są świetnie przygotowane pod rodziny z dziećmi. To oznacza, że oprócz tras zjazdowych i wyciągów znajdziemy tam dodatkowe atrakcje i szkółki.

Dotarcie z Polski na Słowację zajmuje niewiele czasu, zwłaszcza osobom, które mieszkają na południu kraju. Dlatego jeśli nie chcemy daleko wyjeżdżać (np. na narty we Włoszech), a jednocześnie nie interesują nas akurat polskie stoki, to Słowacja jest idealnym wyborem.

Jakie ośrodki narciarskie na Słowacji warto odwiedzić?

Zacznijmy od Tatr Wysokich, czyli od tras położonych najbliżej granicy z Polską. Bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim jest Solisko-Strbskie Pleso (Szczerskie Jezioro). To najwyżej położona słowacka miejscowość tatrzańska oraz raj dla narciarzy. Najbardziej reprezentatywna trasa ze szczytu Soliska liczy sobie 2,2 km i pokonać ją może każdy średnio zaawansowany narciarz. Na górę (1841 m n.p.m.) wjeżdża się kolejką linową. Znajdziemy tu aż 9 km sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych! Poza tym też mnóstwo atrakcji dla dzieci: snowpark, lodowisko, małe skocznie narciarskie i szkółki.

Jeśli marzy nam się naprawdę długa trasa zjazdowa, pomyślmy o wyjeździe na Tatrzańską Łomnicę. Znajduje się tu trasa narciarska o długości 5,5 km. W sezonie cieszy się dużą popularnością. Wynika to m.in. z dużej różnicy wzniesień (1 300 m) oraz dostosowaniu szlaku do poziomu wszystkich narciarzy. Trasa została podzielona na odcinki. Te najwyżej położone są oczywiście najbardziej strome i najtrudniejsze. Na dolnych partiach zjazdowych poradzą sobie nawet mało doświadczeni narciarze. W pobliżu ośrodka narciarskiego znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękną panoramę Tatr.

Ciekawą opcją jest także ośrodek narciarski Chopok-Lúčky. Znajduje się w Tatrach Niskich. Trasa zjazdowa zaczyna się pod szczytem góry Chopok i ciągnie się przez ponad 5 km. Różnica poziomów wynosi 1 000 m. Na szczyt Chopoka można się dostać za pomocą kilku wyciągów narciarskich. Z kolei cały ośrodek ma łączne niecałe 30 wyciągów.

Jak przygotować się do szusowania po zagranicznych stokach?

Jeśli ulegniemy wypadkowi na stoku w Polsce, możemy liczyć na bezpłatną pomoc i transport medyczny przez GOPR lub TOPR. Jednak po słowackiej stronie gór taka pomoc jest już płatna. Niestety są to duże sumy, o czym niejednokrotnie przekonali się turyści idący w góry bez przygotowania. Dlatego jeśli chcemy szusować po słowackich stokach, wykupmy ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Dzięki temu w razie wypadku nie będziemy martwić się o koszty udzielenia nam pomocy.

Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo, sprawdźmy, czy posiadamy wszystkie akcesoria narciarskie niezbędne do odpowiedzialnej zabawy na stoku:

Kiedy spojrzymy na tę listę i dodamy do niej niezbędny sprzęt, taki jak narty, kijki i buty, to możemy się przerazić ilością potrzebnych rzeczy. Jednak to wszystko sprawia, że jazda na nartach jest przyjemna i bezpieczna, warto więc raz skompletować wszystko, a potem zabierać ze sobą na wyjazdy gotowy sprzęt.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu