WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje nart. Jakie zjazdówki wybrać?

03 grudzień 2020
#PORADY

Istnieje kilka rodzajów nart zjazdowych. Deski zawsze dobieramy do swojego poziomu umiejętności, tras zjazdowych oraz osobistych preferencji. Poznaj najpopularniejsze rodzaje nart i dowiedz się, które z nich są dobre dla początkujących, a które sprawdzą się już tylko u profesjonalistów.


Najpopularniejsze rodzaje nart

Na większości stoków zobaczymy przede wszystkim narty dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Te modele znajdziemy w każdej wypożyczalni nart. Na początku, kiedy dopiero uczymy się jeździć warto jest wypożyczać sprzęt, aby się przekonać, czy to coś dla nas. Po kilku jazdach, jeśli czujemy że to “to”, warto kupić narty dla osób, które już zdobyły pewne umiejętności. Na każdym z tych etapów – pierwszej jazdy oraz przejściu na nieco bardziej zaawansowany sprzęt – będziemy wybierać z następujących rodzajów nart:

 1. Easy – to lekkie i miękkie narty dla początkujących. Sprawdzą się na kilku pierwszych jazdach, ale zazwyczaj szybko trzeba je zmienić na bardziej zaawansowane deski. Mają budowę, która wybacza wiele błędów, a więc narciarze jeżdżący na nich są mniej narażeni na upadki. Ich promień skrętu wynosi od 12 do 15 m. Z kolei ich długość to ok. 160-170 cm dla mężczyzn i 140-160 cm dla kobiet.
 2. Allround – Sprawdzają się na różnych trasach, nawet tych trudniejszych. Mają lekką konstrukcję i dobrze się na nich jeździ w każdych warunkach. Wyjątkowo popularne wśród narciarzy rekreacyjnych. Wymagają już pewnych umiejętności. Ich promień skrętu to ok. 11- 16 m.
 3. Allmountain – sprawdzają się w każdych warunkach. Można na nich jeździć zarówno na oficjalnym stoku, jak i poza nim. Promień ich skrętu to ok. 15- 20m Przydadzą się dobrze jeżdżącym narciarzom jeżdżącym rekreacyjnie, którzy chcą mieć jedną parę nart na wszystkie okazje.

Każdy rodzaj desek dzieli się także na narty damskie i narty męskie. Narty typu “lady” są zawsze bardziej miękkie i lżejsze, dzięki czemu ich prowadzenie nie wymaga dużo siły.

Rodzaje nart dla sportowców i dobrych narciarzy

Jeśli chcemy jeździć szybko i agresywnie, a przy tym wykonywać akrobacje, musimy dobrać specjalny rodzaj nart. Oczywiście taka jazda wymaga już zaawansowanych umiejętności. Nie zaleca się kupowania nart freestyle i innych osobom początkującym, bo zwyczajnie sobie na nich nie poradzą i zniechęcą się do nauki. Na pewno narażą się na większe ryzyko upadków i kontuzji. Jakie narty nadają się zatem do akrobacji?

 1. Freestyle – Można na nich wykonywać ewolucje w snowparku, a także na ulicach miast, jeśli warunki śniegowe są odpowiednie. Dzioby i pięty nart są podgięte do góry. Dzięki temu istnieje możliwość najazdów i lądowania ewolucji tyłem.
 2. Freeride – Na takich nartach jeździ się w głębokim i świeżym śniegu. Są szersze i dłuższe od zwykłych nart zjazdowych. Jednocześnie są bardzo wytrzymałe, ponieważ muszą sobie poradzić w ekstremalnych warunkach. To jedne z najdroższych nart na rynku, ale warto w nie zainwestować, jeśli jeździmy głównie poza stokami, a nasz styl jazdy jest mocno agresywny.
 3. Race – Dedykowane zawodnikom, posiadają homologację FIS. Mają określone parametry: męskie narty mają 165 cm długość, damskie 155 cm. Na takich nartach jeżdżą tylko profesjonaliści, którzy są w stanie poradzić sobie ze specyficzną budową rdzenia i krawędzi, które dają dużą szybkość i precyzję.
 4. Telemarkowe – Podczas jazdy telemarkiem narciarze przyklękają podczas skręcania. Dlatego narty dla jazdy telemarkiem mają podnoszące się piętki. Charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. 

Na co zwracać uwagę poza rodzajem nart?

Jeśli nie wiesz, jak wybrać narty zjazdowe, kieruj się następującymi zasadami:

 • dobierz deski do swojego wzrostu – narta (postawiona pionowo) panom powinna sięgać do miejsca między podbródkiem a czołem, a paniom do klatki piersiowej,
 • dobierz szerokość nart do swoich umiejętności i tras (na przygotowanych trasach sprawdzają się wąskie narty, a na nieoficjalnych trasach szerokie),
 • sprawdź, jakie taliowanie jest dla ciebie odpowiednie – poziom taliowania wpływa na na promień skrętu przy jeździe na krawędziach, większe taliowanie oznacza mniejszy jest promień,
 • ustal, jak bardzo twardych nart potrzebujesz – twardsza narta jest mniej podatna na skręcenie, a miękkie narty ulegają skręceniu i przez mniejszą powierzchnię styczną krawędzi z podłożem, ale za to mają gorszą przyczepność na lodzie. 

Mając tę podstawową wiedzę na temat dobory nart z łatwością wybierzesz swoje pierwsze zjazdówki. Jeśli najpierw chcesz się przekonać, czy jazda na nartach jest sportem dla ciebie, skorzystaj z wypożyczalni. Zazwyczaj sprzęt do jazdy można wypożyczyć przy każdym oficjalnym stoku. Można tam także znaleźć szkółki narciarskie i trenerów, którzy za drobną opłatą wprowadzą nas w świat narciarstwa, a także doradzą przy doborze sprzętu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu