WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Freediving — nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Jak zacząć?

18 październik 2021
#PORADY

Nurkowanie na bezdechu to dyscyplina sportowa, która niektórych fascynuje, innym wydaje się szaleństwem. Kto widział film „Wielki Błękit” Luca Bessona, ten na pewno pamięta malownicze sceny schodzenia w głębiny. Okazuje się jednak, że nurkowanie freediving nie jest zarezerwowane tylko dla osób z wielkimi marzeniami i z ponadprzeciętną odwagą. To przede wszystkim sposób na relaks, ruch w wodzie, poznawanie świata, a dopiero później pomysł na przekraczanie granic swoich własnych możliwości. I można to robić bezpiecznie, pod czujnym okiem instruktora nurkowania. 

Pierwszy raz z freedivingiem 

Freediving jest techniką nurkowania, która polega na swobodnym zejściu pod wodę bez automatu oddechowego. Oznacza to, że nurek nie jest w żaden sposób obciążony, po prostu bierze oddech i schodzi pod wodę, a wynurza się wtedy, kiedy musi zaczerpnąć powietrza. Żeby dobrze widzieć pod wodą i szybko pływać, ma podstawowy sprzęt w postaci maski i płetw, a gdy nurkuje w wodach morza, oceanu, jeziora, dodatkowo może założyć piankę, która chroni ciało przed wyziębieniem. 

Pierwsze próby nurkowania freediving polegają zwykle na zanurzeniu się na kilka minut i kilka-kilknaście metrów. Żeby freediving dla początkujących był maksymalnie bezpieczny, najlepiej pierwsze swoje kroki w tej dyscyplinie stawiać na basenie, w grupie, z asekuracją i pod okiem doświadczonego nurka. 

Mężczyzna podczas freedivingu

Freediving — od czego zacząć?

Nawet na ponad 200 metrów schodzą prawdziwi rekordziści w tej dziedzinie sportu, jednak na początek polecamy przede wszystkim zapisać się na kurs. Podczas profesjonalnego kursu freedinving każdy uczestnik dowiaduje się, jak ćwiczyć technikę oddychania i poznaje wszelkie procesy, które zachodzą w organizmie podczas schodzenia pod powierzchnię wody bez dostępu do tlenu.

Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze zmianami ciśnienia. Bez wiedzy dotyczącej nurkowania, uprawianie sportu może być, po prostu niebezpieczne. Zbyt długie wstrzymanie oddechu może skończyć się omdleniem, niezbędne jest także posiadanie partnera do nurkowania, który obeznany jest z tematem udzielania pomocy drugiemu nurkowi.  

Sprzęt do freedivingu — od czego zacząć?

Niewiele sprzętu trzeba, by uprawiać freediving. ABC nurka to:

To wystarczy w basenie albo w ciepłej, przejrzystej wodzie. Maska do freedivingu powinna być dobrze dopasowana do twarzy za sprawą elastycznego silikonu, który ciasno układa się dookoła głowy.

Najlepsza jest maska o małej objętości, ale szerokim polu widzenia. Płetwy do freedivingu są długie, szerokie i sztywne, a fajka wykonana z elastycznego materiału i zapewniająca dobrą hydrodynamikę. Sprzętu więc wykorzystuje się naprawdę niewiele, nie jest on też bardzo drogi. Dla początkującego nurka jest to zachęcające — nie musi ponosić dużych kosztów, by spróbować tego sportu. Tym samym freediving jest bardzo dostępny, coraz bardziej popularny, a przy tym można go uprawiać także w naszym kraju. 

Zaawansowani nurkowie, którzy zanurzają się w otwartych wodach, korzystają także ze skafandra do freedivingu. Pianka neoprenowa do nurkowania zapewnia komfort cieplny, ale także powinna mieć wyrazisty, widoczny z daleka kolor. Można korzystać także z pasa balastowego i balastu, czyli obciążenia. Zachęcamy także do sprawdzenia wszystkich akcesoriów do freedivingu w sklepie internetowym Decathlon.

Nurek podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu

Gdzie uprawiać freediving?

Nurkować na wstrzymanym oddechu można w jeziorach, ale w Polsce trzeba liczyć się z bardzo ograniczoną widocznością w tego typu zbiornikach wodnych. Doskonałe są natomiast wody morskie w kurortach, do których chętnie na wakacje jeżdżą nasi rodacy, na przykład w Egipcie.

Wiele osób kojarzy ten kraj z licznymi kursami nurkowymi dla turystów. Pływanie w Morzu Czerwonym może wiązać się z wieloma pięknymi wspomnieniami i widokami, które nie są dostępne dla zwykłego turysty. Jednak w miejscach nastawionych przede wszystkim na obsługę jak największej grupy przyjezdnych, warto mieć się na baczności przy wyborze szkoły nurkowej.

Kurs freedivingu

Żeby było bezpiecznie, kurs musi opierać się na dwóch fundamentach: części teoretycznej oraz praktycznej. Teoretyczna przygotowuje do samego procesu nurkowania, jest źródłem wiedzy o reakcji organizmu człowieka na długie przebywanie w głębinach bez tlenu oraz przekazuje informacje dotyczące reagowania na zagrożenia. Część praktyczna to już pływanie z maską, rurką i płetwami oraz schodzenie na znaczną głębokość, dopasowaną jednak do możliwości i stopnia przygotowania uczestnika kursu freediving. 

Warto jeszcze przed przyjazdem pomyśleć o kursie freediving przeprowadzonym w czystym, ciepłym basenie. Basen jest doskonałym miejscem do pierwszych treningów, zwłaszcza kiedy oferuje profesjonalne treningi pod okiem doświadczonego instruktora i możliwość zejścia głęboko pod wodę.

Na klasycznym basenie można poćwiczyć wstrzymywanie oddechu, ale prawdziwych wrażeń dostarczy symulator warunków nurkowych. Przyszli i obecni nurkowie mają jednak szczęście. Jedyny taki obiekt znajduje się w Polsce, zaledwie 50 km od Warszawy. W Deepspot, gdzie zawsze panują komfortowe warunki: woda jest przejrzysta, ciepła i głęboka na 45 metrów można naprawdę cieszyć się schodzeniem w głębiny. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE

Jak zacząć morsować? Korzyści zdrowotne regularnego morsowania

Jak zacząć morsować? Korzyści zdrowotne regularnego morsowania
NURKOWANIE, SNORKELING

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
NURKOWANIE

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu