WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Turnieje padla w Polsce ‒ kto i na jakich zasadach może wziąć w nich udział?

23 marzec 2022

Zainteresowanie padlem w Polsce od pewnego czasu systematycznie rośnie. Dzięki temu, że z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc do uprawiania tej dyscypliny, zwiększa się też liczba graczy. Tak, jak w wielu innych sportach, również w przypadku padla zawodnicy-amatorzy mają możliwość rywalizowania w różnego rodzaju turniejach. Dowiedz się, gdzie i na jakich zasadach możesz wziąć udział w takich imprezach.

Spis treści:

  1. Turnieje padla w Polsce – gdzie są rozgrywane?
  2. Kto może brać udział w turniejach organizowanych przez PFP?
  3. Jak odpowiednio przygotować się do turnieju w padla?

Gdzie najczęściej są rozgrywane turnieje padla w Polsce?

Globalnie padel jest obecnie najszybciej rozwijającym się sportem, również w Polsce jest pod tym względem w ścisłej czołówce. Mimo tego trudno mówić o tym, by w naszym kraju padel był dostępny dla wszystkich. Może nie jest to najdroższy sport, ale problemem w wielu miejscach jest infrastruktura. Wprawdzie kortów jest coraz więcej, ale poza Warszawą, Krakowem czy kilkoma miastami na Śląsku dość trudno znaleźć profesjonalne kluby. A w przypadku organizacji turniejów zasada jest prosta – im więcej kortów do dyspozycji, tym łatwiejsze jest sprawne przeprowadzenie zawodów. Z tego względu imprezy te często są rozgrywane w tych samych miejscach.

Zdecydowanie najwięcej polskich turniejów padla odbywa się na kortach warszawskiego Pro Padel Warsaw, czyli pierwszego całorocznego klubu padlowego w Polsce. Tam do dyspozycji graczy jest aż pięć kortów, co umożliwia sprawne przeprowadzanie zawodów. Wiele imprez ma też miejsce na obiekcie MORIS Chorzów Katowicka, który dysponuje dwoma kortami do padla.

padel zawody w polsce
Turnieje w padla

Turnieje Polskiej Federacji Padla – jakie, dla kogo i na jakich zasadach?

Głównym organizatorem turniejów padla jest Polska Federacja Padla. Są to zarówno imprezy rangi mistrzowskiej, jak również „zwykłe” turnieje klubowe. Każdy z nich jest punktowany według określonej tabeli, ze względu na swoją rangę. Poniżej prezentujemy rangi turniejów ‒ od najlepiej do najmniej punktowanych:

  • turnieje mistrzowskie (ranga M);
  • turnieje Polish Padel Tour (PPT A, PPT B, PPT C);
  • turnieje klubowe (TK A, TK B1, TK B2, TK B3);
  • turnieje americano (TA A, TA B, TA C).

Polska Federacja Padla organizuje szereg turniejów, w których mogą wziąć udział praktycznie wszyscy chętni uprawiający padla. Najczęściej obowiązuje podział na kategorie m.in. open, kobiety, mikst, juniorzy czy seniorzy. Taki podział ma na celu wyrównywanie szans zawodników i sprawienie, że rozgrywki będą bardziej zacięte. Dzięki temu, że w Polsce są kluby posiadające kryte korty, imprezy padlowe mogą być rozgrywane przez cały rok. Aktualny kalendarz turniejów organizowanych przez Polską Federację Padla jest dostępny na stronie internetowej https://pfpadla.pl/rozgrywki/kalendarz/.

Aby móc przystąpić do turniejowej rywalizacji w rozgrywkach PFP, konieczne jest posiadanie licencji tej federacji. Można ją wykupić bezpośrednio na stronie rozgrywek, a jej koszt to 90 złotych za okres 12 miesięcy. Ci, którzy nie zdecydują się na je wykupienie, a będą chcieli wziąć udział w turnieju, będą musieli zapłacić za tzw. licencję jednorazową (20 złotych).

Samo zapisanie się na dany turniej jest proste. Wystarczy założyć konto na platformie korty.org (wersja dla padla), zapisać się i opłacić wpisowe (zazwyczaj jest ono niższe dla osób mających całoroczną licencję PFP).

Alternatywą dla jedno- lub dwudniowych turniejów są rozgrywki ligowe. Aktualnie w Polsce są rozgrywane dwie duże ligi: Propadel Warsaw League i Chorzowska Liga Padla. Do każdej z nich można dołączyć poprzez zgłoszenia online, również przez portal korty.org.

Jak przygotować się do startu w turnieju padla?

Decydując się na udział w turnieju padla, trzeba zaopatrzyć się nie tylko w rakietę do padla i odpowiednie obuwie do padla, ale niekiedy również własne piłki do padla.

Piłki do padla
Piłki do padla

Mając odpowiedni sprzęt, nie można zapomnieć o przygotowaniu teoretycznym. Konkretnie chodzi o liczenie punktów, ponieważ bez tego rozgrywanie meczów byłoby trudne. W padlu punktacja wygląda tak samo jak w tenisie. Rozgrywa się gemy, w których liczone są punkty: 0-15, 0-30, 0-40, gem. Aby wygrać seta, trzeba zwyciężyć w sześciu lub siedmiu gemach (muszą być dwa punkty przewagi). Jeśli w gemach będzie widniał wynik 6:6, to wtedy rozgrywany jest tie-break do siedmiu punktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu