WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty do piłki nożnej? Kiedy kupić halówki, wkręty, korki albo turfy?

23 lipiec 2020
#PORADY

Piłka nożna uznawana jest za jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Oprócz samego oglądania Ligi Mistrzów i innych rozgrywek wielu pasjonatów tego sportu próbuje swoich sił na halach i boiskach. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z piłką nożną, to podstawą będą wygodne, bezpieczne i dopasowane do podłoża buty. Sprawdź, jak wybrać buty do piłki nożnej.


Jak dobrać buty piłkarskie? Patrząc na nawierzchnię, na której będziesz grać

Dobierając buty do gra dla siebie kierujemy się podobnymi zasadami jak dobierając buty piłkarskie dla dziecka. Oczywiście ich wygląd i rozmiary będą inne, natomiast podstawą wyboru butów do piłki nożnej jest ich przeznaczenie. Z tego powodu buty piłkarskie dzielimy na cztery główne kategorie: korki piłkarskie i lanki na trawę, wkręty, turfy i buty piłkarskie halówki.

Popularne lanki sprawdzają się podczas gry na zwykłej, suchej trawie. Na podeszwach tych butów znajdują się punktowo umieszczone korki (wykonane z gumy lub plastiku), które zwiększają przyczepność gracza. Wybierając lanki, warto wziąć te z dużą liczbą korków, ponieważ odpowiadają one za zwinność i dynamikę ruchów.

Tzw. wkręty to także buty z korkami na podeszwach, ale ten rodzaj obuwia przeznaczony jest do grania na grząskim i naturalnym terenie. Mają jeszcze większą przyczepność oraz zapewniają stabilizację. Dlatego te buty piłkarskie wybieramy, jeśli wiemy, że nie mamy szans na grę na suchej trawie. Dorośli częściej niż dzieci wolą grać na wynajętych specjalnie przygotowanych boiskach (twarda, sztuczna nawierzchnia), więc mogą pomyśleć o turfach. Jeśli zerkniemy na podeszwy tych butów, zobaczymy dużą liczbę mały korków na praktycznie całej powierzchni. Te buty piłkarskie nie nadają się na trawę, należy je kupić tylko wtedy, gdy gramy na twardym boisku. Ostatni rodzaj butów do piłki nożnej to halówki. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się na nawierzchnię halową – płaski, twardy parkiet. Halówki zapewniają stabilność stawów i dobrą przyczepność.

wybor butow do pilki noznej

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując buty do piłki nożnej

Rodzaj boiska do piłki nożnej i jego nawierzchnia to nie wszystko. Buty do piłki nożnej można wybrać patrząc na ich klasę. Rozróżniamy buty do gry rekreacyjnej, półamatorskiej, półprofesjonalnej i profesjonalnej. Im wyższy poziom zaawansowania i częstotliwość oraz długość treningów, tym z lepszych i bardziej wytrzymałych materiałów powinny być wykonane noszone przez nas buty. Klasa obuwia określa właśnie ten parametr.

Weźmy także pod uwagę, na jakiej pozycji będziemy grali. Jeśli na defensywnej, to podeszwa butów piłkarskich musi pozwalać na mocniejsze wbicie się w nawierzchnię. Jeśli na ofensywnej, to najbardziej powinna nas interesować podeszwa zapewniająca zwrotność i przyspieszenie. Każda para butów piłkarskich musi być wygodna i dopasowana do stóp pod względem rozmiaru i potrzeb. To, czy kupimy buty wykonane ze skóry naturalne czy z tworzywa sztucznego zależy już tylko od nas. Podobnie jak design butów.

buty do pilki noznej

Dlaczego odpowiedni wybór butów do piłki nożnej ma znaczenie?

Dobrze dobrane buty piłkarskie zmniejszą ryzyko kontuzji oraz zapewnią większy komfort z gry. To podstawa z listy rzeczy pt. co zabrać na trening. Jeśli posiadamy źle dobrane buty piłkarskie, niedostosowane do nawierzchni, w nieodpowiednim rozmiarze albo zwyczajnie niewygodne, to nie możemy skupić się na walce z przeciwną drużyną. Tracimy cenną koncentrację, która decyduje o wyniku meczu.

Ważne! Piłka nożna jest piękna, ale kontuzjogenna, dlatego należy maksymalnie się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Dobrym pomysłem są więc także ochraniacze piłkarskie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu