Zasady piłki nożnej. Jak grać w piłkę?

Zasady piłki nożnej. Jak grać w piłkę?

Zasady gry w piłkę nożną są proste i łatwe do zapamiętania. Dwie drużyny grające przeciwko sobie starają się strzelić jak najwięcej goli. Dowiedz się

Piłka nożna posiada łatwe i nieskomplikowane zasady. Co zatem sprawia, że tak często są one łamane? Niekiedy zawodników ponoszą emocje i właśnie wtedy dochodzi do fauli i innych nieprawidłowych zachowań. Jednak warto przestrzegać zasad gry w piłkę, nie tylko dlatego, żeby nie dostać czerwonej kartki. Po prostu piłka to piękny sport, który daje najwięcej satysfakcji, jeśli rozgrywany jest etycznie. Poznaj podstawy gry w piłkę nożną.

Podstawowe zasady gry w piłkę nożną

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce oraz na świecie. Podczas najważniejszych wydarzeń sportowych miliony osób z wypiekami na twarzy śledzą najdrobniejsze ruchy piłkarzy na boisku. Wszystko, co dzieje się podczas gry, określone jest sztywnymi przepisami, które nadają piłce nożnej wyjątkowego, sportowego ducha rywalizacji.

Zacznijmy od podstaw. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby goli przez naszą drużynę oraz sprawna obrona własnej bramki – tak, aby nie pozwolić przeciwnikom strzelić nam gola. Gol zaliczany jest w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem. W meczu zawsze biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 osób z każdej z nich (włączając w to bramkarza). Jeśli zawodników jednej drużyny jest mniej niż 7, nie ma możliwości rozpoczęcia gry. Piłkarze muszą strzelić gola przeciwnikom bez używania rąk. Mogą za to kopać piłkę nogami oraz uderzać ją głową i niektórymi częściami tułowia. Jeśli kopiemy piłkę, to musimy ją kopać po ziemi. Nie można jej przerzucać za pomocą nóg. Jedyną osobą, która może używać rąk w grze jest bramkarz (podczas obrony, w obrębie pola karnego).

Mecz wygrywa ta drużyna, która strzeli więcej goli swoim przeciwnikom. Niekiedy w sytuacji remisu dopuszcza się przedłużenie rozgrywki, ale nie zawsze (tylko wtedy, gdy wynik musi zostać rozstrzygnięty). W innych sytuacjach mecz standardowo trwa 90 minut (dwie połowy po 45 minut każda). Między połowami musi się odbyć przerwa, ale może trwać maksymalnie 15 minut. Do każdej połowy meczu sędzia ma prawo doliczyć dodatkowy czas. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy jest konieczność wymiany zawodników (np. z powodu kontuzji).

Przepisy dotyczące zachowania, boiska i piłki

Za każde naruszenie przepisów poszczególny zawodnik może zostać ukarany czerwoną lub żółtą kartką. Mowa tu przede wszystkim o faulach. Nie można innych zawodników specjalnie rozpraszać, łapać za elementy ubioru, podstawiać im nóg ani robić nic, co nieetycznie wpłynęłoby na przebieg gry. Z kolei za zagrywkę, jaką jest spalony, drużynie przeciwnej przysługuje rzut wolny. Zawodnicy na boisku muszą być ubrani w takie same stroje piłkarskie, pozwalające łatwo odróżnić, w jakiej grają drużynie.

Boisko, na którym rozgrywa się mecz, musi mieć konkretne wymiary i oznaczenia. To m.in. oznacza, że boisko musi mieć kształt prostokąta. Jego minimalna długość to 90 metrów, a minimalna szerokość to 45 metrów. Odpowiedni rozmiar musi mieć też piłka do gry. Nie może mieć obwodu większego niż 70 cm oraz mniejszego niż 68, a jej waga nie może przekroczyć 450 gramów. Wybrane do meczy piłki do piłki nożnej pozostają pod kontrolą sędziego do końca zawodów.

Zasady piłki nożnej. Jak grać w piłkę?

Piłka nożna a zasady wymiany zawodników

Niestety, piłka nożna jest pięknym, ale kontuzyjnym sportem. Z tego i z kilku innych powodów podczas oficjalnych rozgrywek często dochodzi do wymiany zawodników na boisku. Nie można “ot tak” zmienić osoby biorącej udział w grze. Sędzia musi zostać powiadomiony przed dokonaniem zamierzonej zmiany oraz musi wyrazić na to zgodę. Rezerwowy wchodzi na boisko dopiero wtedy, gdy jego poprzednik opuści już pole gry. Musi to zrobić podczas przerwy w grze. Wymieniony zawodnik nie może ponownie wziąć udziału w rozgrywce.

Wszystko, co dzieje się na boisku, podlega ocenie niezależnego sędziego. Jednak to nie wizja czerwonej kartki powinna powstrzymywać piłkarzy przed nieprzestrzeganiem zasad, a zwykła uczciwość. To właśnie dzięki etycznej grze piłka nożna jest tak fascynująca i piękna. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał sprawdzić się na boisku pod względem kondycyjnym i szybkościowym. Jeśli dopiero chcesz zapisać się na treningi piłkarskie dla dorosłych, ale nie wiesz, gdzie odbywają się zajęcia w Twoim mieście, możesz skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO, można tam znaleźć ważne wydarzenia i aktywności sportowe w swoim mieście.

Zobacz także

mężczyźni grający w piłkę nożną

Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej co oznaczają?

Piłka nożna to jeden ze sportów drużynowych, w których funkcjonują żółte i czerwone kartki. Co oznacza czerwona kartka w trakcie meczu?

buty do piłki nożnej

Jak wiązać buty piłkarskie? Techniki sznurowania obuwia

Uprawianie piłki nożnej wymaga użycia specjalnego obuwia. Jak dopasować buta do stopy, by była ona stabilna? Jak wiązać buty piłkarskie? Przewodnik

drużyna gra w pikę nożną na boisku

Najlepsze pomysły na prezent dla piłkarza lub miłośnika piłki nożnej

Szukasz pomysłu na prezent dla osoby zainteresowanej piłką nożną? Postaw na personalizację! Jaki prezent dla piłkarza będzie najlepszy? Sprawdź!

mężczyzna w stroju piłkarskim trenujący  z piłką nożną

Krótka historia piłki nożnej w Polsce i na świecie: zasady futbolu.

Piłka nożna to dyscyplina, która należy do najpopularniejszych sportów. Poznaj krótką historię piłki nożnej która narodziła się na wyspach brytyjskich

osoba biegnąca z piłką nożną

Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie?

Piłka nożna to bez wątpienia najbardziej popularny sport na świecie. Co stoi za fenomenem tego sportu? Dlaczego jest on tak uwielbiany?