WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Piłka nożna dla dziecka – jakie korzyści przynoszą treningi piłki dla dzieci?

15 wrzesień 2021

Popularność piłki nożnej w Polsce jest bezdyskusyjna. To tym sportem pasjonuje się mnóstwo dzieci, nastolatków i dorosłych, a z roku na rok poprawiają się w naszym kraju warunki do uprawiania takiej formy aktywności. Kluby piłkarskie szkolą już kilkulatków, którzy być może kiedyś będą gwiazdami tej dyscypliny, jednak przede wszystkim taki sport przynosi wiele korzyści trenującym. Co dają zajęcia z piłki nożnej dla dzieci?

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Dzieci na pierwsze zajęcia z piłki nożnej mogą uczęszczać już w przedszkolu. Wówczas nie są to typowe treningi, lecz bardziej zabawy z piłką, gdyż na tym etapie maluszki nie są tak zdyscyplinowane i nie zawsze wykonują polecenia trenera. Dlatego w zajęciach uczestniczą rodzice, którym łatwiej jest namówić pociechy do danej aktywności.

Zatem treningi piłki nożnej dla dzieci dostępne są już dla najmłodszych. Pociechy mające 4, 5 czy 6 lat mogą uczestniczyć w tzw. akademii przedszkolaka, która zresztą nazywana jest odmiennie w zależności od tego, która szkoła prowadzi zajęcia. Są to trening piłki nożnej dla dzieci, które mają rozwijać poszczególne umiejętności i wiedzę związaną z tą dyscypliną.

Już w przedszkolu i w pierwszych klasach podstawówki dzieci mogą uczestniczyć w rozgrywkach – grać nie tylko sparingi, ale również mecze na poziomie regionalnych lig dla takich maluchów. To już prawdziwa rywalizacja, ale również obowiązek dla rodzica, gdyż konieczne staje się systematyczne dowożenie dziecka na treningi i na wspomniane mecze. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie warto zapisać pociechę na takie zajęcia.

dzieci podczas grania w piłkę nożną na hali

Jakie są zalety grania w piłkę nożną przez dzieci?

Za uprawianiem piłki nożnej przez dzieci przemawiają liczne korzyści. Jest to trening mięśni całego ciała. Jako rodzic kilkulatka powinieneś docenić to, że sport ten hartuje. Jeśli Twój maluch często się przeziębia i więcej czasu spędza w domu niż w przedszkolu, to bardzo prawdopodobne, że po kilku miesiącach systematycznych treningów się to zmieni.

Uprawianie tego sportu wzmacnia płuca i serce, wpływa również pozytywnie na zdolność koncentracji. Może także zapobiec pojawieniu się w przyszłości przeróżnych chorób, m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Dziecko, grając w piłkę, buduje swoją kondycję, poprawia wydolność i tym samym powinno uniknąć problemu nadwagi, która dotyczy tak wielu maluchów w Polsce.

Czy warto zapisać dziecko na piłkę nożną?

Bezdyskusyjnie piłka nożna jest takim sportem, który warto brać pod uwagę nie tylko w przypadku chłopców, ale również dziewczynek. Dla dziecka to będzie pewnego rodzaju szkoła życia. Będzie się uczyć punktualności – bo przecież nie może się spóźnić na trening.

Kolejną korzyścią jest możliwość nawiązywania kontaktów. Podczas takich zajęć maluch pozna mnóstwo dzieci. Znajomości nawiąże również w czasie meczów z innymi drużynami. Nie można także zapominać o tym, że nauczy się współpracy z rówieśnikami ­– nie jest to sport, w którym jeden zawodnik jest w stanie wygrać mecz. Owszem, wybitne umiejętności robią różnicę, ale tylko gra zespołowa może przynieść wyniki.

Dzieci podczas grania w piłkę nożną

Piłka nożna a rozwój dziecka

Ten sport wpływa na rozwój Twojej pociechy. Poza wspomnianym hartowaniem organizmu, dziecko osiąga również inne korzyści. Dzięki systematycznemu treningowi rozbudowuje swoje mięśnie, czym zmniejsza ryzyko urazów w przyszłości. Poprawia gibkość, staje się bardziej wygimnastykowane. Takie treningi wzmacniają wspomniane narządy wewnętrzne, a także pozytywnie wpływają na przemianę materii.

Treningi piłki nożnej dla dzieci

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało umiejętność gry w piłkę nożną, to najlepiej niech do tego dochodzi pod okiem sprawdzonego trenera. Wtedy będziesz mieć pewność, że zajęcia będą szły w dobrym kierunku. Trenerzy wiedzą, czego mogą oczekiwać od maluchów na poszczególnych etapach i dostosowują aktywności do ich wieku i możliwości.

Oczywiście możesz również sam zaproponować dziecku trening na podwórku, ale lepiej to zrobić na boisku, gdzie są bramki piłkarskie. Pamiętaj, że dla malucha odpowiednia jest lekka piłka nożna, a nie taka, którą grają dorośli. Na początku polecany jest rozmiar 3, a dopiero z czasem większe. Jeśli Twoja pociecha nie tyle lubi strzelać, ale bronić, to zainwestuj w rękawice bramkarskie i przeprowadź prosty trening. Może on polegać na lekkich strzałach i próbie obrony przez dziecko. Warto pokazać pociesze prawidłową postawę bramkarza przy łapaniu piłki czy jej przyjmowaniu. Oczywiście są to kwestie, które wymagają wcześniejszego przygotowania się, aby nie wyrobić u dziecka złych nawyków.

Piłka nożna dla dzieci – potrzebny sprzęt

Rozpoczęcie treningu tej dyscypliny wymaga zakupu kilku niezbędnych rozwiązań. Konieczne są buty piłkarskie dopasowane do nawierzchni, na której grają dzieci. Zimą może być potrzebne obuwie na halę, natomiast w innych porach roku – na sztuczną lub naturalną trawę. Mogą to być np. buty piłkarskie lanki. W celu zmniejszenia ryzyka kontuzji warto zainwestować w getry i ochraniacze piłkarskie, a oczywiście niezbędne są również spodenki do piłki i kilka koszulek piłkarskich. Golkiperowi potrzebne będą bluza bramkarska i spodnie bramkarskie, a także znaczniki treningowe.

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Warto stawiać na solidny, wysokiej jakości sprzęt, który będzie służyć przez wiele tygodni i zapewni oczekiwaną wygodę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu