WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać okularki pływackie na basen?

10 luty 2019
#PORADY

Wybór okularków pływackich ma duży wpływ na jakość treningu na basenie. Z tego powodu warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać okularki, co wpływa na wybór najlepszego sprzętu. Podpowiadamy również jak nałożyć okularki oraz jak o nie zadbać, żeby posłużyły jak najdłużej.

Wybór okularków pływackich zależy od kształtu twarzy

Okularki pływackie to sprzęt służący ochronie oczu podczas treningów pływackich z nurkowaniem. Stanowią one standardowe wyposażenie, które należy spakować do torby basenowej. Umożliwiają one widzenie pod wodą, co sprzyja komfortowi pływania, ale nie tylko. Okulary chronią nasze oczy przed działaniem chloru (i soli w przypadku pływania w morzu).. To ważne, szczególnie jeśli chcemy trenować pływanie regularnie.

Jak wybrać okularki do pływania? Na wybór odpowiednich okularów wpływa:

  1. Kształt i szerokość twarzy – unikajmy dzielenia okularów na okularki dziecięce i okularki dla dorosłych. Bywa, że osoby dorosłe mają bardzo drobną i wąską twarz – wtedy najlepszym wyborem będą okularki w rozmiarze S.
  2. Szerokość nosa – niektóre okularki w sklepie Decathlon posiadają regulowany bądź wymienny nosek. W ten sposób możemy lepiej dopasować nasze okularki do twarzy.
  3. Rozstaw oczu – indywidualny dobór okularków pływackich oznacza przede wszystkim komfort pływania w czasie treningu, dlatego warto zwrócić również uwagę na rozstawienie oczu.
  4. Szerokość paska – warto wybrać okularki z możliwością wyregulowania paska. Przez zbyt ciasno zapięte okularki może się odginać kołnierz silikonu, co sprzyja przeciekaniu. W czasie treningu będzie to bardzo niekomfortowe.
  5. Rodzaj szkieł – Wszystkie szkła w sklepie Decathlon posiadają ochronny filtr UV oraz powłokę anty fog, która zapobiega parowaniu okularków. Do wyboru posiadamy szkła przezroczyste, przyciemniane i szkła lustrzane. Wybór takich okularów zależy głównie od preferencji klienta.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularków pływackich?

Okularki pływackie to sprzęt, który powinniśmy wybrać w przemyślany sposób. Dobrej jakości okularki mogą nam posłużyć na dłuższy czas. Podczas treningu pływackiego komfort jest niezbędny. Dlatego przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zwracać uwagę na:

  • dopasowanie – wybierając okularki według zasad podanych powyżej, możemy liczyć na maksymalny komfort pływania,
  • szczelność – kwestia kluczowa. Woda nie może przedostawać się pod szkiełka,
  • przeznaczenie – okularki muszą być dopasowane do wybranej przez nas aktywności. Inne okularki będą potrzebne podczas pływania wyczynowego, nurkowania i pływania na otwartych wodach,
  • cena – koszt okularków może być różny – waha się od 39 zł do nawet 179 zł. Nie musimy inwestować w najdroższe okularki, pamiętajmy jednak o tym, że cena zazwyczaj jest dostosowana do jakości.

Jeśli nie potrafimy sami dobrać odpowiednich okularów, możemy zapytać doświadczonych doradców w sklepie w całej Polsce. Specjaliści pomogą w dostosowaniu wszystkich parametrów w ciągu kilku chwil, co ułatwi wybór i skróci czas zakupów.

Jak zakładać okularki pływackie?

Najbardziej popularnym sposobem nakładania okularków jest założenie ich na czepek pływacki. Pamiętajmy o odpowiednim wyregulowaniu gumek silikonowych, tak by okularki szczelnie przylegały do twarzy. To wygodny sposób, który pozwala w każdej chwili zdjąć okularki bez niepotrzebnego zajmowania czasu.

Drugim, mniej wygodnym sposobem, jest nakładanie pod czepek pływacki. Wiąże się on z koniecznością zdejmowania czepka za każdym razem, gdy będziemy chcieli zdjąć okularki. Jest natomiast świetnym sposobem, jeśli chcemy wypracować sobie nawyk noszenia okularów podczas całego treningu – w ten sposób będziemy po prostu musieli przyzwyczaić się do tego akcesorium na twarzy.

Jak dbać o okularki pływackie?

Najważniejsze jest nie zarysowanie okularków podczas ich eksploatacji. Dlatego polecamy wyposażenie się w odpowiednie etui zabezpieczające okularki w torbie sportowej. Pamiętajmy, że wycierając okulary od środka możemy przypadkowo zetrzeć powłokę antifog. Aby przywrócić okularom funkcjonalność, warto zaopatrzyć się w odpowiednie płyny.

Aby nasze okularki posłużyły dłużej, warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. W tym celu możemy wybrać ściereczkę do czyszczenia okularów z mikrofibry lub specjalny płyn. Okularki możemy umyć domowym sposobem, za pomocą mydła lub płynu do naczyń. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku dużo łatwiej zetrzemy powłokę anty fog.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?
PŁYWANIE

5 akcesoriów, które udoskonalą twój trening pływacki

5 akcesoriów, które udoskonalą twój trening pływacki
PŁYWANIE

Czy trzeba bać się koronawirusa na basenie? Fakty i mity!

Czy trzeba bać się koronawirusa na basenie? Fakty i mity!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu