WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć jeździć na rolkach? Niezbędnik rolkarza

09 maj 2018
#PORADY

Cześć, szukam rolek dla siebie (rozmiar 45) i dziewczyny (38). Nigdy nie jeździliśmy, potrzebujemy jakichś fajnych rolek do jazdy rekreacyjnej. Najlepiej z okolic Krakowa. Cena nie gra roli, ale budżet mamy do 200-300 zł na parę.

Taki post zamieścił chłopak na jednym z portali poświęconych rolkom. Na swoje szczęście (i nieszczęście) trafił na sporą grupkę zapaleńców, która miała naprawdę sporą wiedzę na temat sprzętu. Problem polegał na tym, że chłopak napisał, że poszukuje rolek do jazdy rekreacyjnej. Rozumiem przez to przede wszystkim „coś” wygodnego. Najlepiej, żeby to „coś” miało dużo miękkiej pianki. W końcu taka rolka powinna być wygodna. Najlepiej jak kapeć! Kółka 76-80 mm, z przewiewnym butem…

Posypały się oferty sprzedaży rolek do jazdy agresywnej (rolka przypominająca but narciarski z doczepionymi małymi kółkami). Sam zastanawiałem się nad kilkoma ofertami, ale nie było niczego w moim rozmiarze.

Problem w tym, że jazda rekreacyjna po polskim chodniku na kółkach o średnicy 57-76 mm (bo tyle przeważnie mają kółka w tych rolkach) będzie drogą przez mękę. Swoją przygodę z rolkami zakończysz czerwony ze złości, przed komputerem, wystawiając rolki na serwisie aukcyjnym.

Co potrzebne jest dla początkującego rolkarza?
Co potrzebne jest dla początkującego rolkarza?

Z drugiej strony takie rolki nie tracą na wartości tak szybko. W dodatku pełna skorupa lepiej trzyma stopę i chroni ją bardziej podczas upadków. Z reguły części są łączone za pomocą śrub. Nawet jeśli masz cholewkę połączoną z resztą skorupy za pomocą nitów, można je na śruby wymienić. Daje Ci to możliwość zmiany wyglądu rolki, wymiany części, która ulegnie zniszczeniu podczas jazdy… Ale za tym wszystkim idzie wyższa cena.

Jak więc dobrać rolki?

W sklepie bierzesz do ręki parę, która spełnia 3 podstawowe kryteria:

  • Podobają Ci się wizualniePrzecież nie będę jeździł w niebieskich rolkach… Jak ja nienawidzę niebieskiego!
  • Są w Twoim rozmiarze (trzymają Ci stopę) – Hmmm… jeśli podkurczę palce o tak, i nie będę ruszał nogą… aua! To, tak… To jest mój rozmiar!
  • Mieszczą się w Twoim budżecieW sumie, to mogę przecież dopłacić te xxx złotych za śruby w kolorze złotym. W końcu tylu ludzi żyje z jedną nerką…

Pomijam punkt pierwszy. O gustach się nie dyskutuje. Możemy dzięki temu przejść do punktu drugiego, którym jest… Rozmiar. Nie ma rolek dobrych i złych. Mogą być za to źle dopasowane. Nie mogą być ani za duże, ani za małe.

-Ale ja lubię, jak mam luz w palcach.

-Jak założę grubszą skarpetę, to będą OK.

Zrobisz, jak chcesz. Możesz założyć nawet dwie pary grubych, wełnianych skarpet. Ciekaw jestem, czy rolka będzie Ci w jakikolwiek sposób trzymała stopę… Mogę Ci za to powiedzieć, jak powinno się prawidłowo dobierać rozmiar. W przypadku za małych nie muszę chyba Ci tłumaczyć, że zedrzesz sobie nogi do kości. A za duże?

Pomijam punkt pierwszy. O gustach się nie dyskutuje. Możemy dzięki temu przejść do punktu drugiego, którym jest… Rozmiar. Nie ma rolek dobrych i złych. Mogą być za to źle dopasowane. Nie mogą być ani za duże, ani za małe.

-Ale ja lubię, jak mam luz w palcach.

-Jak założę grubszą skarpetę, to będą OK.

Zrobisz, jak chcesz. Możesz założyć nawet dwie pary grubych, wełnianych skarpet. Ciekaw jestem, czy rolka będzie Ci w jakikolwiek sposób trzymała stopę… Mogę Ci za to powiedzieć, jak powinno się prawidłowo dobierać rozmiar. W przypadku za małych nie muszę chyba Ci tłumaczyć, że zedrzesz sobie nogi do kości. A za duże?

Jak dobrać dobrze rolki?
Jak dobrać dobrze rolki?

Liner (but) zawsze się jeszcze rozbije i rolki, które od nowości miały delikatny i miły luz na palcach, przestaną trzymać stopę. Witajcie, obtarcia! Znam sprawę z autopsji – sam kiedyś miałem za duże rolki, bo lubiłem mieć duuużo luzu w palcach. Jeśli kostka nie będzie miała wsparcia, możesz ją sobie łatwo uszkodzić podczas jazdy.

Jeśli jeździsz na nartach, łyżwach, będzie Ci prościej – rolki dobierasz tak, jak buty do powyższych sportów. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący czy nie, rolka musi trzymać Ci kostkę! Rolki dobrze jest przymierzać pod wieczór, kiedy stopa jest już zmęczona i lekko opuchnięta. Nigdy nie przymierzaj jednej rolki. Zawsze zakładaj obydwie. Nie znam osoby, która ma dwie takie same stopy. Jedna stopa potrafi być dłuższa od drugiej albo troszkę węższa…

W dodatku nacisk rozkłada się inaczej, jeśli założysz tylko jedną rolkę. Po nałożeniu musisz zasznurować i zapiąć rolkę. Nie zapinaj najmocniej, jak się da. Zaraz powiem Ci dlaczego. Jeśli już przebrnąłeś przez zawiązanie sznurówek oraz zapięcie klamer mikrometrycznych i rzepów, czas wstać. Chodzi o to, że jeździ się przeważnie na stojąco, więc w pozycji stojącej stopa zachowa się podobnie do tego, jak będzie się zachowywała podczas jazdy.

Poruszaj stopą w rolce, żeby sprawdzić, czy nic Cię w niej nie ciśnie. Po kilku ruchach stopa powinna lepiej ułożyć się w bucie. Teraz dopinamy klamry i rzepy. Następnie „opieramy się na języku rolki”, to znaczy – zginasz nogę w stawie skokowym i kolanowym. W takiej pozycji spędzisz większość czasu podczas jazdy. Stopa nie ma prawa ruszać się w bucie na boki, pięta unosić się; palce powinny delikatnie dotykać końca buta.

Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup rolek? 

Budżet. Zaczynając przygodę z rolkami, musisz ustalić, ile kasy chcesz na nie przeznaczyć. Warto doliczyć jeszcze kilka złotych na ochraniacze. Jeśli nawet kontynuujesz naukę, to kask też się zawsze przyda. To, że Ty potrafisz jeździć i znasz swoje możliwości, to jedno. Drugą sprawą jest to, jak jeżdżą inni! Nieraz widziałem, jak świeżak, chcąc koniecznie uchronić się przed upadkiem i kilkoma otarciami, ciągnął za sobą kilku ludzików, którzy byli w pobliżu. Kończyło się różnie. Zgadzam się, że jak ktoś umie jeździć, to potrafi też upadać…

Ja wychodzę z założenia, że lepiej mieć ochraniacze i ich nie potrzebować, niż potrzebować, a nie mieć. Podpięty pod respirator dużo nie pojeździsz. Ochraniacze powinieneś przed zakupem przymierzyć albo zapoznać się z tablicą rozmiarów podaną przez producenta. Sam ochraniacz po (właściwym) założeniu powinien delikatnie uciskać. Nie mam tu na myśli sytuacji, kiedy ciało poniżej miejsca, gdzie założyłeś skorupę, zaczyna Ci blednąć i tracisz czucie. Delikatny ucisk. Dlaczego? Sytuacja wygląda podobnie jak z butem w rolce.

Rolki Fit 500 Oxelo - Zapinanie rolek
Zapinanie rolek

Ochraniacze do rolek trzymają się nas dzięki pasom lub/i rękawom z lycry. Po pewnym czasie delikatnie się rozciągną, jest to nieuniknione. Jeśli weźmiesz rozmiar za duży (wygodniejszy, bo nie uciska…), to i tak Ci się jeszcze rozciągnie i zostaniesz z ochraniaczami nawet o dwa rozmiary za dużymi. A takie nie będą się trzymały, nie będą spełniały swojej funkcji – równie dobrze możesz jeździć bez!

Wracając do rolek. Ciągle jesteś na etapie budżetu. To, że przeznaczysz na pierwsze rolki dwieście złotych, nie oznacza że kupisz złe. Są one tańsze, bo są z reguły przeznaczone do mniej intensywnego użytkowania. Przykład? Rolki Oxelo Fit3 nie nadają się do jazdy w skateparku! One nie trzymają kostki w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo podczas skoków. Są jeszcze tacy, którzy wykręcają dwa środkowe koła. Ta szyna tego nie wytrzyma! Została ona zaprojektowana z myślą o jeździe rekreacyjnej dla ludzików do wagi 100 kg. Pod warunkiem, że są wszystkie koła….

Rolki Fit 3 Oxelo - Dobór rolek do nauki jazdy
Dobór rolek do nauki jazdy

Szyna. Wykonana z tworzywa sztucznego lepiej tłumi drgania niż szyna ze stopów aluminium. Podczas jazdy kompozyt pracuje (ugina się), szyna pochłania część drgań, a Twoje stawy posłużą Ci dłużej, bo ich nie zamęczysz podczas jazdy po kostce Bauma.

Kolejną sprawą są kółka. W Fit3 są montowane koła o średnicy 76 mm. I większych nie zamontujesz. Im mniejsze koło w szynie, tym mniej miejsca ono potrzebuje pod rolką. But znajduje się na mniejszej wysokości, Twój środek ciężkości również jest niżej i dzięki temu prościej jest Ci zachować równowagę.

Stopa jest trzymana w bucie dzięki potrójnemu zapięciu. Śródstopie jest trzymane za pomocą sznurówek, pięta przez rzep, a klamra usztywnia kostkę. Klamra znajduje się wysoko, co przekłada się na lepsze trzymanie kostki. Plusem ujemnym (żenujący żarcik piszącego) tak wysokiego umiejscowienia klamry jest mniejsza swoboda ruchu stawu skokowego do przodu i do tyłu. Zwrócisz na to uwagę, kiedy pojeździsz w nich trochę dłużej. Dlaczego tak jest? Model jest przeznaczony dla początkujących – ograniczenie zakresu ruchu kostki jest dla zwiększenia sztywności buta. Nacisk został położony na bezpieczeństwo.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z rolkami i nie chcesz inwestować bajońskich sum w zaawansowany sprzęt to polecam Ci Oxelo Fit3. Tańszych, nowych rolek o takiej specyfikacji (kompozytowa szyna, łożyska ABEC3, przewiewny but, kółka wykonane z uretanu) nie znajdziesz na rynku. To jest moja opinia na temat rolek dla początkujących. A co Ty sądzisz o najlepszych rolkach na start?

Autor: Mikołaj Tylenda

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ROLKI/WROTKI

Jeździsz na rolkach? Sprawdź test rolek Oxelo dla dorosłych!

Jeździsz na rolkach? Sprawdź test rolek Oxelo dla dorosłych!
SPORT, ROLKI/WROTKI

Jakie wybrać łożyska do rolek?

Jakie wybrać łożyska do rolek?
ROLKI/WROTKI

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować?

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu