WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie rolki będą najlepsze dla Twojego dziecka ?

25 kwiecień 2018
#PORADY

Dziecięce stopy mają to do siebie, że potrafią bardzo szybko rosnąć. Zakup co roku nowej pary jest rozwiązaniem wykonalnym, ale kosztownym. Dlatego rolki dla dzieci są regulowane, żeby wystarczyły na dłużej, niż na kilka wyjść w roku.

O czym warto pamiętać przy doborze rolek

Ważne jest to, żeby rolki dobrze trzymały piętę, po założeniu i zapięciu rolek pięta nie powinna odklejać się od wkładki. Rolki nie mogą też nigdzie uciskać. Z racji tego, że but można powiększyć lub pomniejszyć o kilka rozmiarów, jest dużo szwów, to mogą one (ale nie muszą) uciskać stopę. Z tego względu tak ważne jest przymierzenie rolek, przed ich zakupem. 

Podczas kilku lat spędzonych na sprzedaży rolek zauważyłem, że dzieci traktują jazdę na rolkach jako świetną zabawę. Oprócz dobrego trzymania stopy w rolce i komfortu  ważne jest  też walor estetyczny. Niejednokrotnie słyszłałem, jak dziewczynki stwierdzały, że w rolkach o różowej kolorystyce lepiej się jeździło, były one też podobno bardziej wygodne. 

oxelo

Fot 1. Materiał własny | Jazda na rolkach, to przede wszystkim przejmność i zabawa

W Decathlon są dostępne cztery modele dziecięcych rolek Oxelo, które są regulowane od rozmiaru 26 do 41.

Seria OXELO PLAY

Seria Play to dwa modele: Play 3 i Play 5. Różnią się od siebie zamontowanymi łożyskami – w Play 3 są wolniejsze, w Play 5 szybsze (ABEC1). Są dostępne w rożnych wariantach kolorystycznych. 

1. Budowa i zapięcia 

Obydwia rodzaje rolek są stworzone z myślą o początkujących, którzy potrzebują więcej czasu na oswojenie się z kółkami. Rolka ma budowę hard boot – oznacza to, że cała rolka jest wykonana z tworzywa sztucznego, a wewnątrz znajduje się liner (wyciągany but). Zapewnia to lepszą ochronę stopy podczas upadków, które zdarzają się podczas nauki. Zapięcie w rolkach stanowią dwie klamry – jedna na śródstopiu, druga na kostce. Po zapięciu mocno trzymają stopę w rolce. Brak sznurówek oznacza brak dodatkowych problemów związanych z ich sznurowaniem :). 

2. Regulacja i zestaw stabilizujący 

Dla zachowania wytrzymałości buta jego skorupa nie jest regulowana. Rozmiar rolki zmienia się za pomocą regulacji linerów. Zakres regulacji to 3 rozmiary. Liner można wyciągnąć i wyprać. Przyda się to zwłaszcza po jeździe w ciepłe dni. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, Ilość otworów wentylacyjnych została ograniczona do minimum . Ucierpiała jednak na tym wentylacja buta. Rolki są dostępne w rozmiarach 28-30, 30-32, 32-34, 34-36. Ponadto Play 3 jest produkowany w rozmiarze 26-28. Fabrycznie jest w nim zamontowany zestaw stabilizujący. Za jego pomocą można przekręcić koła z wewnątrz na zewnątrz szyny. Zwiększa to stabilność rolki, utrudnia jednak jazdę. Rozwiązanie to jest więc dobre tylko na kilka pierwszych wyjść, żeby oswoić dziecko z rolkami. Zestaw ten można również dokupić osobno i zamontować w rolkach Play 3 i Play 5.

oxelo

Fot 2. Materiał własny | Rolki dla dzieci PLAY3 Oxelo

3. Szyna, koła i hamulec

W rolce jest zamontowana szyna z PCW (potocznie – plastik). Polichlorek winylu podczas jazdy będzie się delikatnie uginał, będzie więc częściowo tłumił drgania. W szynie zamontowane są łożyskowane kółka z uretanu (mieszanka gumy i kauczuku) o średnicy 63 mm. Małe kółka wolniej nabierają prędkości, są więc o wiele lepsze do nauki jazdy. Uretan, z którego wykonane są kółka (oraz hamulec), w odróżnieniu od PCW nie ślizga się po nawierzchni oraz nie stuka tak głośno podczas jazdy po kostce. Kółka oraz hamulec można w razie zużycia zastąpić częściami dostępnymi w sklepach.

Oxelo PLAY vs. Oxelo FIT 

Porównanie modeli 

Zacznę od cech wspólnych serii Play i Fit. Modele serii Fit posiadają w daszym ciągu łożyskowane kółka oraz hamulec wykonane z uretanu. Łożyska, podobnie jak kółka, mają standardowe wymiary i można je zastąpić innymi kółkami do 80 mm średnicy. W dalszym ciągu są regulowane, ale o tym później 🙂 Na tym się kończą podobieństwa.

Przejdzmy teraz do różnic:

 • Siateczka MESH zamiast skorupy

Rolki Fit to przede wszystkim dwie rolki (Fit 3 i Fit 5) typu softboot – skorupa została zastąpiona przez miękki but wykonany z siateczki mesh. Tylko cholewka rolki dalej jest wykonana z PCW, żeby zapewnić dobre trzymanie kostki w bucie. Zastąpienie polichlorku winylu siateczką mesh, która przepuszcza powietrze na całej swojej powierzchni, oznacza:

 • lepsze dopasowywanie się buta do stopy – lepsze trzymanie stopy,
 • o wiele lepszą wentylację stopy. 
oxelo

Fot 2. Materiał własny | Rolki fitness dla dzieci FIT3

 • Regulacja

Regulacja w rolkach Oxelo Fit 3 i 5 różni się od regulacji w Oxelo Play. Nie regulujemy linera, ale rolkę na całej długości buta. Zwiększył się również zakres regulacji rolki z 3 do 4 rozmiarów. W rolce regulowana jest tylko długość, szerokość pozostaje bez zmian, czyli dla rolki regulowanej w rozmiarach 32-35 szerokość jest jak rolki 35. Ponadto, wkładka jest dopasowana dla rozmiaru najmniejszego. Po regulacji na większy rozmiar należy wymienić ją na większą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wkładka nie jest sama w sobie regulowana (przeważnie jest przecięta w połowie i rozsuwa się razem z butem), co zmniejsza ilość miejsc, które mogą uwierać.

 •  Trzymanie stopy

Zmianie na lepsze uległ też sam sposób trzymania stopy w rolce. Cholewka jest odczuwalnie grubsza i sztywniejsza od rolek Oxelo Play. Najlepiej to czuć po „zgnieceniu cholewki rolki Play i Fit. Za trzymanie stopy odpowiadają teraz:

 • sznurówka – trzymanie sródstopia,
 • rzep – dociśnięcie pięty do wkładki,
 • klamra – usztywnienie kostki.

Oxelo FIT3 vs. Oxelo FIT5

Rolki Fit 3 i Fit 5 różnią się od siebie bardziej niż rolki Play. Różnice polegają na:

 • materiale wykorzystanym do wykonania szyny,
 • maksymalnej średnicy kółek, jaką jest w stanie pomieścić szyna,
 • rozmiarach, w jakich rolki są produkowane,
 • łożyskach i śrubach zastosowanych w kółkach,
 • trzymaniu śródstopia,

Oxelo Fit 3

Szyna jest wykonana z kompozytu. Fabrycznie zamontowane są kółka o średnicy 70 mm, z możliwością zamontowania kół o średnicy do 76 mm. Koła są mocowane do szyn za pomocą śrub o średnicy 6 mm. Za płynne toczenie się kół odpowiadają łożyska ABEC3.
Rolki są produkowane w rozmiarach:

 • 29-32,
 • 32-35,
 • 35-38.

Oxelo Fit 5

W tym modelu szyna jest wykonana ze stopu aluminium. Dzięki temu szyna jest bardziej wytrzymała i sztywniejsza niż szyna kompozytowa. Kółka, które są zamontowane, mają średnicę 76 mm, długość szyny pozwala na zamocowanie kół do średnicy 80 mm. Śruby zastosowane w szynie mają średnicę 8 mm – są bardziej wytrzymałe od śrub 6 mm. Łożyska również są lepsze od tych z Fit 3 – są to ABEC7, szybsze i cichsze od ABEC3, zastosowanych w niższym modelu.

Fit 5 trzyma stopę o wiele lepiej niż Fit 3. A to za sprawą tasiemek, przez które przechodzą sznurówki. Klamry, które są zamontowane w cholewce, działają o wiele lepiej od tych z Fit 3. Są wykonane częściowo ze stopu aluminium oraz z kompozytu. Są mniej problematyczne w zapinaniu/odpinaniu – nie trzeba używać tak dużo siły, a z tego względu dzieciom jest prościej je poprawnie zapiąć.

Oxelo Fit 5 są produkowane w dwóch rozmiarach:

 • 35-38,
 • 38-41.
Oxelo

Fot 4. Materiał własny | Dzieci traktują jazdę jako zabawę, a bawią się tylko takimi zabawkami, które się im podobają

Podsumowanie 

Najważniejsze, żeby rolki dla dziecka były dobrze dopasowane, nie należy brać rolek o rozmiar-dwa za dużych. Będą one oprócz tego, że za długie, to za szerokie. Utrudni lub nawet uniemożliwi to prawidłowe dopasowanie buta do stopy. Kolejnym ważnym elementem jest to, żeby rolki nigdzie dziecka nie uwierały podczas jazdy – może to być przyczyną szybkiego zniechęcenia. Na koniec nie można zapomnieć o tym, że rolki muszą się dziecku podobać! Dzieci traktują jazdę jako zabawę, a bawią się tylko takimi zabawkami, które się im podobają.

Pozdrawiam 🙂

AUTOR: Mikołaj Tylenda 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu