WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rowery elektryczne – skąd taka popularność?

10 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Sprzedaż rowerów elektrycznych z roku na rok rośnie. Wartość rynku inteligentnych jednośladów szacowana jest przez ekspertów na ponad 16 miliardów dolarów, a do 2025 roku ma wynieść ponad 20 miliardów. Jak działają rowery elektryczne i jakie mają zalety? Skąd taka popularność?


Jak działają rowery elektryczne?

Rowery elektryczne są dziś niezwykle popularne – świadczyć o tym mogą nie tylko różne dostępne modele ale też artykuły na wielu blogach sportowych. Zasada działania tych środków transportu jest prosta –mały silnik elektryczny pobiera energię z baterii, a następnie używa jej do napędzania koła. Sam akumulator może być zainstalowany na bagażniku czy ramie, ale istnieją też odmiany z wbudowanym w nią zasilaniem.

Pojazdy te można podzielić na dwa rodzaje, ze wspomaganiem:

  • w kole (silnik umiejscowiony jest w kole tylnym lub przednim),
  • centralnym (silnik umiejscowiony jest tuż przy osi pedałów)

Poszczególny rodzaj wspomagania będzie się odznaczał innymi cechami. Przy silniku w kole czujnik wykrywa ruch pedałów i wspomaga nas do zadanej prędkości na panelu sterowania ze stałym przyspieszeniem. Natomiast silnik centralny ma wbudowany układ przekładni i oprócz czujnika ruchu posiada czujnik mocy i zgodnie z ustawieniami „oddaje” nam proporcjonalnie do naszego wkładu siły, przez co samo wspomaganie jest zdecydowanie płynniejsze.

Fot 1. Materiał własny

Co z baterią do roweru elektrycznego – jak długo wytrzymuje? Zależy to od wielu czynników:

  • wagi użytkownika i bagażu,
  • właściwego ciśnienia opon,
  • ukształtowania terenu, 
  • temperatury,
  • własnego wkładu w pedałowanie.

Duże znaczenie będzie miał stan naładowania baterii oraz jej pojemność wyrażona w WH (watogodzinach). Jest to iloczyn napięcia (wyrażonego w Voltach) oraz pojemności ogniw (wyrażonego w Ah – amperogodzinach). Im wyższe wartości tym jesteśmy w stanie przejechać dłuższy dystans lub wjechać w bardziej wymagający teren.

Jeśli chodzi o maksymalną prędkość rowerów elektrycznych to zależna jest ona od naszej siły i kondycji. Natomiast samo wspomaganie zgodnie z obowiązującym prawem w Unii Europejskiej rozłącza się przy przekroczeniu prędkości 25km/h lub przekroczenia 250 watów mocy ciągłej. Rowerzysta dalej jednak musi używać mięśni swoich nóg aby się poruszać – rower nie może mieć napędu (elektrycznego bądź spalinowego) a jedynie silnik wspomagający. Wszelkie pojazdy, które nie spełniają powyższej definicji nie są rowerami ze wspomaganiem elektrycznym a motorowerami – czyli nie możemy się nimi poruszać po drogach rowerowych, chodniku i parkach oraz konieczne jest ich zarejestrowanie wraz z opłaceniem OC.

Rowery elektryczne w trosce o środowisko

Pojazdy te pozwalają na połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ używanie rowerów elektrycznych jest doskonałym sposobem na uprawianie sportu i dbanie o środowisko jednocześnie.

Unia Europejska poważnie traktuje zagrożenie płynące ze skutków emisji dwutlenku węgla i wprowadza zmiany mające na celu całkowite wyeliminowanie silników spalinowych. Dla przykładu, w Holandii mówi się o wprowadzeniu do 2030 roku całkowitego zakazu wjazdu wszystkich pojazdów produkujących CO2. Także wielu producentów o światowej renomie rozpoczęło walkę z globalnym ociepleniem – międzynarodowa firma Bosch stale inwestuje w rozwiązania minimalizujące wytwarzanie szkodliwych substancji.

Fot 2. Materiał własny

W obliczu zbliżających się zmian dobre rozwiązanie to właśnie rower elektryczny, który jest przecież wszechstronnym i ekologicznym środkiem komunikacji. Sprawdza się szczególnie w dużych miastach, gdzie problem zanieczyszczenia jest stosunkowo duży. W dodatku rower elektryczny pozwoli na codzienne uprawianie sportu, np. w drodze do pracy.

Sztuczna inteligencja rowerów elektrycznych

Na popularność e-bike’ów wpływa także dynamiczny rozwój technologii cyfrowej. Nowoczesne rowery elektryczne zaopatrzone są w systemy kontrolne silników i pokładowe komputery, pozwalające na dokładniejsze zaplanowanie wycieczki rowerowej.

Warto zaznaczyć, że na wzór rynku motoryzacyjnego, producenci takich jednośladów wprowadzają systemy wspomagające, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo podczas jazdy, np. ABS zapobiegający blokowaniu się kół w trakcie hamowania.

Rowery elektryczne – wygoda i oszczędność pieniędzy

E-bike to jedno z najwygodniejszych rozwiązań w historii kolarstwa – dzięki silnikom napędzającym koła codzienne przejażdżki czy treningi mniej męczą, przy jednoczesnym zachowaniu aktywności. Co więcej, rowery elektryczne stwarzają możliwość powrotu do ulubionego sportu osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą uprawiać tradycyjnego kolarstwa i potrzebują wspomagania.

To nie wszystko, ponieważ mogą one być alternatywą dla samochodu. Choć zakup roweru elektrycznego to nadal spory wydatek (rzędu minimum kilku tysięcy złotych), w wielu przypadkach okazuje się opłacalną inwestycją w porównaniu do auta, gdzie korzystanie z niego wiąże się z pewnymi ograniczeniami i opłatami np. za ubezpieczenie, paliwo czy coroczne przeglądy. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, iż wydatki z tytułu jazdy rowerem elektrycznym są śmiesznie niskie.

Fot 3. Materiał własny

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem lub po prostu chcą sprawdzić, jak się na nich jeździ, mogą skorzystać z usług wypożyczalni. Takich miejsc w Polsce pojawia się coraz więcej, a koszt przejażdżki nie zaboli naszego portfela – cena elektrycznej podróży dostępna jest od nawet 40 zł za godzinę. Oczywiście trzeba mieć na względzie to, że może być konieczne opłacenie kaucji zwrotnej.

Dziś elektryczne środki transportu zyskują powoli przewagę nad pojazdami na silniki spalinowe. Dlatego popularne stały się również hulajnogi elektryczne, które są dostępne do wypożyczenia w każdym większym mieście. Jeśli mamy ograniczone fundusze, a chcemy poczuć wrażenia z jazdy na silniku elektrycznym, to są one dużo tańszą i lepiej dostępną opcją, nawet przy zakupie na własność. Minuta przejażdżki e-hulajnogą to tylko kilkadziesiąt groszy za minutę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu