WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy VS900 Low Allsix to najlepsze buty do siatkówki? Test butów

17 luty 2021

VS900 Low – nowy model, który pokochają siatkarze i siatkarki! To, co charakteryzuje ten but, to niezwykła stabilność i bardzo dobra przyczepność, a także klasyczny, siatkarski wygląd. Oto recenzja nowych butów do siatkówki Allsix – czy okaże się, że to najlepsze buty do siatkówki?

VS900 Low Allsix – Testowane i zatwierdzone przez profesjonalistów

Zastanawiasz się, jakie buty do siatkówki wybrać? Sprawdziliśmy dla ciebie model butów siatkarskich VS900 Low. Buty były testowane przez zespoły męskie i żeńskie klubu Vero Volley Monza, jednego z klubów ligi włoskiej, najmocniejszej na świecie.

Dzięki ich pomocy, radom i uwagom podczas testów, spod igły projektantów wyszedł but, który spełnia najwyższe standardy i sprawdza się w sporcie.

buty_do_siatkowki_allsix_test

Jak VS900 Low sprawdzają się na parkiecie?

Każdy zna cel zastosowania „mostka” w bucie siatkarskim – to zwiększenie stabilizacji stopy, zapobieganie skrętom śródstopia dzięki utrzymywaniu ruchu przodu i tyłu stopu w jednej płaszczyźnie oraz prawidłowy sposób przetaczania. Projektanci Allsix poszli krok dalej i zwiększyli powierzchnię mostka. But nabrał smuklejszego kształtu, przy lądowaniu i gwałtownych zwrotach możemy poczuć większą stabilizację stopy niż dotychczas, a jednocześnie obuwie nie traci na elastyczności.

Mitem jest, że wysoka cholewka buta chroni nas przed skręceniem kostki. Taka cholewka zapewnia jedynie ochronę fizyczną, mechaniczną, przed np. lekkim kopnięciem w kostkę. Prawdziwą ochronę i usztywnienie stawu skokowego daje utwardzony zapiętek, dla którego znalazło się miejsce w tym modelu.

Cholewka buta jest mocno usztywniona. Można wręcz odnieść wrażenie, że to skorupa dla stopy. Początkowo but może wydawać się przez to sztywny, jednak po kilku treningach i dostosowaniu się modelu Allsix VS900 Low do stopy, to wrażenie znika, a wysoka stabilizacja pozostaje.

buty_damskie_do_siatkowki_allsix

Czym charakteryzują się buty do siatkówki Allsix VS900 Low?

Pod zewnętrzną „skorupą” cholewki, na wysokości sznurówek, znajdują się podwójne pasy typu „California Slip Lasting”. Są one swoistym ściągaczem dla buta na wysokości śródstopia. Dzięki nim uzyskujemy lepsze dopasowanie. Wzmocniony czub cholewki buta zwiększa jego trwałość w miejscu wysoce narażonym na przetarcia. Efektem tego zabiegu jest dłuższa żywotność buta.

Gęsta pianka EVA wraz z poliuretanowymi stawkami pod piętą i pod palcami w podeszwie środkowej (Forefoot i Rearfoot Cushioning System) zapewnia naprawdę sporą amortyzację. Cały czas nie jest ona przesadnie duża, dzięki czemu but jest bardzo dynamiczny i zapewnia wysokie przełożenie energii przy wyskoku.

But waży ok. 325 gramów w wersji damskiej i ok. 375 gramów w wersji męskiej. Cała powierzchnia podeszwy zewnętrznej jest pokryta antypoślizgową warstwą kauczuku, co zwiększa przyczepność buta. Specjalnie zaprojektowany grip i zaokrąglona podeszwa z przodu i na pięcie sprawiają, że mobilność zawodnika w tych butach jest ogromna. Zaokrąglona podeszwa na pięcie pozwala na szybszą zmianę kierunku biegu i ułatwia przetoczenie stopy. Zaokrąglenie podeszwy z przodu ułatwia z kolei nagłe hamowanie i odpowiednie blokowanie stopy przed wyskokiem.

Czy Allsix VS900 Low to najlepsze buty do siatkówki?

Po półrocznym okresie testów mogę z przyjemnością polecić ten model każdemu siatkarzowi/siatkarce, którzy grają na pozycjach defensywnych p (dynamiczne, stabilizujące i mobilne) oraz na rozegraniu (stabilizacja i mobilność – tak ważne przy częstych i gwałtownych skrętach stopy). Jeśli nie wiesz, o co chodzi – sprawdź, na czym polegają ustawienia w siatkówce.

Osobiście odradzam ten model zawodnikom cięższym, potrzebującym zwiększonej amortyzacji (środkowi i atakujący wśród mężczyzn). Ten typ siatkarzy buty mogą rozczarować ze względu na dobrą, aczkolwiek niewystarczającą dla nich amortyzację.

Pamiętaj, że buty to nie wszystko! Musisz jeszcze wybrać rękawki siatkarskie oraz nakolanniki do siatkówki, aby treningi były w pełni bezpieczne.

Autor: Aleksander Gajcy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu