WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czym jest ochraniacz na ręku siatkarza i po co siatkarzom rękawki do siatkówki?

26 styczeń 2021

Na rękach siatkarzy można dostrzec podłużne ochraniacze. Do czego służą rękawki siatkarskie? Czy to tylko moda? Jakie jest ich zastosowanie? Korzysta z nich wielu siatkarzy, np. Igor Grobelny, Antoine Brizard, Damian Schulz czy Earvin N’Gapeth. Jeszcze większą popularność zdobyły wśród siatkarek. Na parkiecie nie pojawiają się bez nich Malwina Smarzek-Godek, Zhu Ting, Martyna Grajber czy jeszcze niedawno Katarzyna Skowrońska-Dolata. Co dają zawodnikom rękawki do siatkówki, tzw. nałokietniki siatkarskie?

Rękawki siatkarskie – do czego służą?

Na początku warto wspomnieć, jakie zadania spełniają rękawki. To m.in. ochrona termiczna – to główny cel tego akcesorium. Rękawki chronią termicznie ramiona i przedramiona siatkarza, dzięki czemu naczynia krwionośne nie zmniejszają się w niesprzyjających warunkach, np. podczas gry w zimnych halach). Pozwala to utrzymać ramiona i dłonie w optymalnej temperaturze (rozszerzone naczynia krwionośne dostarczają większą ilości krwi), palce nam nie „grabieją”, a zmęczenie prowadzące m. in. do skurczy mięśni przedramion, postępuje dużo wolniej.

To też ochrona mechaniczna – drugim plusem rękawków siatkarskich , uzyskanym trochę mimochodem, jest ochrona przed fizycznymi obrażeniami i dyskomfortem podczas gry, np. wywołanymi kontaktem z parkietem (obtarcia, podrażnienia).

Co jeszcze dają ochraniacze na ręku siatkarza?

Dostarczają także nieznacznie większą amortyzację przy odbiorze czy obronie piłki do siatkówki, co może mieć znaczenie przy torpedowych zagrywkach i atakach.

Ochrona antyalergiczna i przeciwsłoneczna – warto też wspomnieć o często pomijanej/nieznanej właściwości, która dotyczy tego akcesorium siatkarskiego. Rękawki można wykorzystywać zarówno w odmianie halowej jak i plażowej tego pięknego sportu. Podczas rywalizacji na piasku materiał chroni nasze ręce przed promieniowaniem UV a także ma działanie antyalergiczne dla naszej skóry – chroni przed kontaktem fizycznym alergenów z naszą skórą.

Ochraniacze siatkarskie znacznie zwiększają komfort gry.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawka siatkarskiego?

Aby dobrać właściwe dla nas rękawki, powinniśmy zmierzyć odległość od nadgarstka do połowy bicepsa i wybrać taki rozmiar rękawka, który jest najbliższy długością wartości pomiaru.

Co stanie się, gdy dobierzemy niewłaściwy rozmiar rękawka do siatkówki? Za mały rękawek nie będzie dobrze układał się na naszej ręce. Przede wszystkim będzie się zsuwał w grze poniżej łokcia oraz nie zapewni wystarczającej ochrony termicznej.

Z kolei przy wyborze za dużego rozmiaru, górna krawędź będzie się nam podwijać, a cały materiał będzie się fałdował i nie oplecie dokładnie naszej ręki, co znowu wpłynie na mniejszą możliwość ochrony termicznej.

Dla kogo są rękawki do siatkówki?

Kto może korzystać z rękawków siatkarskich? Praktycznie każdy! Znajdują zastosowanie dla zawodników na niemal każdej pozycji na parkiecie:

  • Rozgrywający – rozgrzane dłonie pozwalają na dokładniejszy kontakt z piłką.
  • Atakujący – ochrona termiczna zapewnia spowolnienie zmęczenia mięśni ramion i przedramion.
  • Przyjmujący – rękawki zapewniają ochronę mechaniczną, termiczną i dodatkową amortyzację.
  • Libero – rękawki zapewniają ochronę mechaniczną, termiczną i dodatkową amortyzację.

Każdemu zawodnikowi przydadzą się też ochraniacze na kolana – trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać nakolanniki.

Autor: Aleksander Gajcy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu