WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

05 październik 2020
#PORADY

Jak wygląda punktacja w siatkówce? Kiedy drużyna zdobywa punkt, a kiedy go traci i ile trzeba zdobyć punktów, aby wygrać seta? Liczenie punktów w siatkówce jest proste i opiera się na podstawowych zasadach gry w siatkówkę. Dowiedz się, jak liczyć punkty podczas spotkania!


Siatkówka – punktacja to nie wszystko

W siatkówce, jak w każdej grze, wszystko określone jest specjalnymi przepisami. Zawodnicy muszą przestrzegać ustalonych reguł, boisko do siatkówki musi mieć konkretne wymiary, a siatka musi wisieć na określonej wysokości. Punktacja jest więc jedną z wielu zasad.

Jeśli nie gramy na poziomie zawodowym, tylko rekreacyjnym, to liczenie punktów w siatkówce nie jest dla nas najistotniejsze. Gra w siatkę rozwija szybkość, refleks, koordynację, poprawia wyskok i jest po prostu świetną zabawą drużynową. Liczenie punktów w rekreacyjnej grze pokazuje nam, jakie postępy robimy jako drużyna, ale nie jest celem samym w sobie. Z kolei podczas gry na poziomie zaawansowanym i zawodowym punktacja w siatkówce ma ogromne znaczenie.

Jak liczymy punktację w siatkówce?

Drużyna zdobywa jeden punkt za każdym razem, kiedy umieści piłkę na boisku przeciwnika. Piłka nie można znaleźć się jednak poza liniami wyznaczającymi boisko – wtedy jest to błąd. Zespół zdobywa punkt także wtedy, gdy drużyna przeciwna popełni błąd. Jeden punkt wpada do puli drużyny również w momencie, w którym cały przeciwny zespół lub tylko jeden jego zawodnik zostanie ukarany oficjalnym ostrzeżeniem. Dlatego też zespoły mocno wystrzegają się otrzymania żółtej i czerwonej kartki.

Za błąd uznaje się każdą akcję niezgodną z zasadami gry w siatkówkę. To sędziowie określają, czy i jaki błąd został popełniony. Jednak jeśli kolejno zostaną popełnione są dwa lub więcej błędów, zaliczany jest tylko pierwszy z nich. W przypadku, kiedy równocześnie popełnione są dwa lub więcej błędów przez przeciwne zespoły, sędziowie ogłaszają błąd obustronny. W tej sytuacji cała akcja jest powtarzana.

Jeśli zespół zagrywający wygra akcję, zdobywa jeden punkt i ma prawo do kolejnej zagrywki – do momentu, aż przegra akcję. Wtedy zespół odbierający zdobywa punkt i wykonuje następną zagrywkę.

Punktacja w siatkówce – wygranie seta i wygrana spotkania

Mecz siatkówki rozgrywany jest do trzech setów. Każdy set to 25 zdobytych punktów. W niektórych sytuacjach drużyna rozgrywa piątego seta – w ten sposób nie dochodzi do remisu. W tym wariancie wygrywa drużyna, która osiągnie 15 punktów lub dwa punkty więcej od drużyny przeciwnej w przypadku gry na przewagi.

W każdym meczu punkty w siatkówce liczy bezstronny sędzia. Punktacja aktualizowana jest na bieżąco na specjalnej tablicy, która umożliwia zachowanie rachuby punktów podczas trwania całego spotkania.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu