Grupa znajomych w strojach sportowych gra w siatkówkę plażową

Jaką wybrać piłkę do siatkówki halowej a jaką do plażowej?

Wybór piłki do siatkówki jest istotny. Sprawdź, jaka piłka do siatkówki będzie najlepsza i jak wybrać dobrą piłkę do gry z uwagi na jej parametry.

Siatkówka należy do najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów drużynowych. W okresie zimowym ćwiczymy na hali, latem natomiast zamieniamy ją często na piasek i plażę. Bez względu na to, gdzie gramy, ważnym elementem rozgrywki jest wybór odpowiedniej piłki. Jaka piłka do siatkówki będzie najlepsza? Przeczytaj!

Piłka do siatkówki – co warto o niej wiedzieć?

Na rynku sportowym mamy dostęp do wielu rodzajów piłek do siatkówki. Różnią się one nie tylko ceną, modelem czy nazwą producenta. Głównym kryterium wyboru powinno być jej przeznaczenie. Stąd też możemy zdecydować się na piłkę do siatkówki halowej lub piłkę do siatkówki plażowej. Ostateczny wybór powinien być podyktowany kilkoma kryteriami. Najważniejszymi czynnikami są:

- poziom zaawansowania zawodnika,
- wiek zawodnika,
- jak intensywnie zawodnik ma zamiar korzystać z piłki.


Przy zakupie zwróć uwagę także na jakość osłony piłki. Zazwyczaj będzie ona wykonana ze skóry syntetycznej. Dobre piłki do siatkówki powinny być złożone z podłużnych paneli, które mogą być ze sobą sklejone lub zszyte. Z kolei wnętrze piłki, czyli dętka, może być wykonana z różnego materiału, np. butylu lub lateksu.

Piłki do siatkówki plażowej leżące na pisaku

Czym różni się piłka do siatkówki halowej od plażowej?

Na początku warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy piłką do rozgrywek halowych a modelami przeznaczonymi do gry na piasku. Najważniejszą różnicą jest sama konstrukcja. Piłka do plażówki jest zazwyczaj większa od tradycyjnego modelu. Ma obwód około 66-68 cm, podczas gdy w przypadku wersji halowych wynosi on 65-67 cm. Oprócz tego modele plażowe posiadają nieco inny kształt i panele, co wpływa na ich zachowanie w trakcie gry.

Różnice możemy odnaleźć również w wadze. Ta przeznaczona do rozgrywek plażowych jest lżejsza od modelu halowego. Zwykle waży ona około 260-280 gramów. Lekkość modeli plażowych ułatwia kontrolowanie i odbijanie ich na piasku. Kolejną różnicą jest materiał. Plażówki są zazwyczaj wykonane z miękkiego syntetycznego materiału, który jest trwalszy i odporniejszy na zużywanie. Modele do halówki są na ogół stworzone z twardej skóry naturalnej lub syntetycznej.

Warto również wiedzieć, że wersja do siatkówki na piasku ma większe dopuszczalne odbicie niż jej halowy odpowiednik. Jest to spowodowane warunkami gry. Piasek sprawia, że odbicie jest mniej kontrolowane, dlatego też model musi pozwalać na większą elastyczność, by gracze mogli lepiej kontrolować trajektorię lotu piłki. Na plaży piłka ma styczność z piaskiem oraz wiatrem, co wymaga od niej nieco innych parametrów. Dobrze jest uwzględnić ten fakt w trakcie zakupu.

Jaka piłka do siatkówki? Normy techniczne FIVB oficjalnych piłek do gry

FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej dopuszcza możliwość wykorzystania 7 różnych modeli do rozgrywek na poziomie profesjonalnym. Każda piłka do siatkówki musi spełniać odpowiednie normy, czyli posiadać homologację FIVB. W gronie akceptowanych przez Federację piłek znajdziemy modele takich producentów piłek do siatkówki jak Mikasa, Molten czy Allsix.

Oczywiście pamiętajmy, że normy wyznaczone przez FIVB do uzyskania homologacji piłki są bardzo restrykcyjne, stąd wahania w zakresie techniczności pomiędzy poszczególnymi modelami są niewielkie. Wszystkie modele przechodzą te same testy. To, na co FIVB najbardziej zwraca uwagę, to:

– wygląd piłki
(maksymalnie 3 kolory),

– konstrukcja i wymiary (8-18 klejonych paneli, 65-67 cm obwodu, 260-280 g),

– stabilizacja toru lotu (powtarzalność przy odbiciu),

– wytrzymałość (10 000 uderzeń z prędkością ok. 50 km/h),

– ciśnienie: ~0,3 bar/hPa.

Wybierając profesjonalną piłkę do gry w siatkę dla siebie, zwróć uwagę, jakie piłki wykorzystują interesujące Cię rozgrywki, abyś podczas treningów mógł przyzwyczaić się do ich typu.

osoba trzymająca na wyciągniętych rękach piłkę do siatkówki homologowaną przez FIVB

Rodzaje piłek do siatkówki homologowanych przez FIVB

Piłki homologowane przez FIVB możemy podzielić na dwa typy – ofensywne i defensywne.

Piłki ofensywne charakteryzują się minimalnie niższą masą i cieńszą warstwą poliuretanu na powłoce zewnętrznej, co skutkuje mniejszą elastycznością – piłkę trzeba mocniej amortyzować przy odbiorze, bo lubi „odskoczyć”. Kontrola nad piłką jest wyraźnie trudniejsza. Jednak niska masa pozwala na dynamiczne ataki, co w połączeniu z problematycznością odbioru pozwala łatwiej zapunktować zagrywką czy atakiem.

– W piłkach defensywnych powłoka zewnętrzna często składa się z 2 czy nawet 3 warstw, co sprawia, że wagowo są minimalnie cięższe. Różnice są jednak niewielkie, ponieważ widełki dopuszczalnej masy ustalonej przez FIVB to zaledwie 20 g. Grubsza powłoka zewnętrzna i zastosowane materiały sprawiają, że piłka jest bardziej elastyczna, łatwiejsza do kontrolowania. Ułatwia to kontakt z piłką przy rozegraniu sposobem górnym, nawet jedną ręką. Te cechy sprawiają jednak, że piłki defensywne są wolniejsze i trudniejsze w ataku.

Jaka piłka dla profesjonalisty, a jaka dla amatora? 

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na siatkarskich parkietach lub zamierzasz grać rekreacyjnie, wybierz najprostszy typ piłki spełniający podstawowe standardy (rozmiar, masa, kulistość), który jest także przystępny cenowo. Dodatkowo, piłki typu SOFT, są pokryte miękką powłoką zewnętrzną, która zmniejsza dyskomfort przy odbiciach sposobem dolnym i górnym. Pamiętaj jednak, że nawet w amatorskiej grze istotne jest ciśnienie wewnątrz piłki. Musi być po prostu dobrze napompowana. By zadbać o bezpieczeństwo początkujących graczy, warto pomyśleć również o dobrej jakości ochraniaczach do siatkówki.

Dla najmłodszych można wybrać piłkę do siatkówki dla dzieci, która waży 170 gramów. Z wiekiem należy dobierać już cięższe piłki o wadze 200-220g, które sprawdzą się u dzieci w wieku 6-10 lat. Mali sportowcy z przedziału 11-14 lat najlepiej odbijać będą piłkę 230-250 gramów. Klasyczna masa piłki dla zawodników i sportowców powyżej 15 roku życia to 260-280 gramów – to rozmiar 5 piłek go gry w siatkówkę.

Jakie zaś piłki polecane są profesjonalistom? Przede wszystkim – modele z homologacją FIVB. Postaw na piłki, które pozwolą Ci udoskonalić techniczne zagrania. Dobrym wyborem są te pokryte sześciokątnymi wypustkami, przypominającymi plastry miodu. Odpowiadają one za lepsze opływanie piłki przez powietrze, co poprawia jej trajektorię lotu. Dobierz także odpowiednie wyważenie modelu, który będzie dopasowany do preferowanego przez Ciebie stylu gry.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w siatkówkę z rękawkami siatkarskimi na rękach

Rękawki siatkarskie – czym są i w czym pomagają siatkarzowi?

Ochraniacze na ręce dla siatkarza to ważna rzecz. Jaką rolę spełniają rękawki do siatkówki? Jak dobrać rozmiar nałokietników siatkarskich?

drużyna siatkarek na meczu

Jaki wybrać strój do gry w siatkówkę? Co jeszcze oprócz stroju?

Strój do siatkówki musi być wygodny, a siatkarz musi się w nim czuć komfortowo. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni strój. Zapraszamy!

skarpety neoprenowe copaya

Skarpety neoprenowe Copaya do siatkówki plażowej- [TEST]

Skarpety neoprenowe BV500 Copaya dostępne w Decathlon przeszły test. Jak poradziły sobie w różnych warunkach? Czy warto mieć skarpetki siatkarskie?

mężczyzna trzymający piłkę do gry w siatkówkę

Jak napompować piłkę do siatkówki - pompowanie z i bez igły

Do gry w siatkówkę potrzebna jest nam oczywiście napompowana piłka. Jak jednak napompować piłkę do siatkówki? Sprawdź nasze sposoby z i bez igły.