WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nie od razu na głęboką wodę. Snorkeling - od tego warto zacząć!

20 lipiec 2018
#PORADY
#SPRZĘT

Piękne zdjęcia podwodnego świata robią piorunujące wrażenie. Rafę i kolorowe ryby mogą podziwiać nie tylko ci, którzy są wykwalifikowanymi nurkami. Wystarczy umieć pływać, zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem.

Sporty wodne związane z obserwacją dna morskiego można podzielić na snorkeling i nurkowanie. Ta pierwsza aktywność polega na pływaniu z maską, fajką i płetwami po powierzchni wody i oglądaniu tego, co znajduje się poniżej.

Do nurkowania (tzw. scuba diving) potrzebujemy już profesjonalnego sprzętu i opieki instruktora (chyba, że sami mamy odpowiednie uprawnienia). Schodzenie w pełnym ekwipunku jest zaliczane do sportów ekstremalnych. Ze względu na ryzyko oraz spore koszty jakie za sobą niesie, nie jest dostępne dla wszystkich.

Snorkeling, czyli przedsmak nurkowania  

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji nurkować, warto zacząć od snorkelingu. Ten sport nie wymaga pomocy osób z zewnątrz, specjalnych szkoleń i umiejętności (poza tym, że musimy umieć pływać). Jest doskonały dla osób, które lubią wyjazdy nad ciepłe morze, ale szybko nudzą się leżeniem plackiem na plaży.

MASKA POWIERZCHNIOWA DO SNORKELINGU EASYBREATH SUBEA

Fot 1. Materiał własny | Snorkeling pozwala eksplorować podwodny świat. Piękne widoki – bezcenne!

Nie ma też takiego ograniczenia wiekowego jaki ma nurkowanie. Zestawy tzw. ABC (składające się z maski, fajki i płetw) są dostępne również w małych rozmiarach, z myślą o dzieciach i nastolatkach. Żeby móc cieszyć się oglądaniem podwodnego świata, warto kupić własny sprzęt, który będzie dla nas komfortowy i dopasuje się do naszego ciała.

Podstawą jest dobra maska 

Najważniejszym elementem zestawu do snorkelingu jest dobra maska. Zaopatrzmy się w taką, w która jest wygodna, dobrze w niej widać i jest wysokiej jakości. Będzie ona narażona na działanie soli i wysokie temperatury, więc musi być wytrzymała.

Wystrzegajmy się tanich sprzętów, które po jednym sezonie zdefasonują się lub popękają. Szukajmy też takich masek, w których pole widzenia jest możliwe największe – wpłynie to na nasz komfort oglądania morskiego dna.

Żeby nie trzeba było wynurzać głowy spod wody, niezbędna jest fajka. Musi ona być wygodna i tak zbudowana, by ograniczać możliwość wlewania się wody górą do środka. Podczas uprawiania snorkelingu często zdarza się, że większa fala nas „przykrywa” i woda wpływa do fajki. Podobnie dzieje również w sytuacji, kiedy źle doczepimy ją do maski. Wiele fajek ma w związku z tym wbudowany specjalny zawór, który ułatwia wydmuchanie wody, bez konieczności zdejmowania całego sprzętu z głowy.

MASKA POWIERZCHNIOWA DO SNORKELINGU EASYBREATH SUBEA

Fot 2. Materiał własny | Żeby nie trzeba było wynurzać głowy spod wody, niezbędna jest fajka

Pływanie z maską i fajką zmusza nas do oddychania przez usta, co nie dla wszystkich jest komfortowe. Na rynku od niedawna dostępne są też maski powierzchniowe EASYBREATH SUBEA z wbudowaną fajką. Dają one możliwość oddychania przez zarówno przez usta jak i nos, niwelują ryzyko złego zamontowania fajki i zapewniają panoramiczne pole widzenia. Kolejną zaletą jest to, że dzięki cyrkulacji powietrza wewnątrz maska nie paruje.

Specjalny system dry-top chroni też przed wlewaniem się wody górą. W praktyce oznacza to, że jeżeli zanurkujemy, na przykład żeby podnieść z dna muszlę, nie będziemy musieli martwić się o opróżnianie fajki. Poza zapewnieniem nam komfortowego w użytkowania są bezpieczne, bo chronią nas przed zachłyśnięciem. Takie maski  dostępne są w dwóch rozmiarach, więc możemy wybrać model pasujący do wielkości naszej głowy.

MASKA POWIERZCHNIOWA DO SNORKELINGU EASYBREATH SUBEA

Fot 3. Materiał własny | Prototypy maski Easybreath Subea

Maskę każdy powinien mieć swoją, ponieważ w czasie użytkowania silikonowe gumy dopasowują się do kształtu naszej twarzy. Jeśli pożyczymy sprzęt komuś innemu, może stać się on mniej szczelny. Dobrze użytkowana maska posłuży nam wiele lat. Pamiętajmy jednak, by po całym dniu opłukiwać ją w słodkiej wodzie, a na plaży nie wystawiać na słońce, tylko chować do torby. Do maski możemy też dokupić dodatkowe gadżety np. szkła korekcyjne lub uchwyt do kamery.

Przy wyborze płetw kierujmy się tym, żeby były one wygodne, ale też dobrze dopasowane do naszej stopy. Często w czasie wakacji mamy spuchnięte nogi, a w zimnej wodzie już takie nie będą, także bierzmy na to poprawkę wybierając odpowiedni rozmiar. Im płetwy będą dłuższe tym szybciej możemy w nich pływać, ale też trudniej będzie „wprowadzić je w ruch”. Do wody wchodzimy w nich tyłem, w przeciwnym razie łatwo się przewrócić. Płetwy ułatwiają nam poruszanie się w morzu, ale też chronią nasze stopy przed ostrymi kamieniami i rafą.

Krok po kroku – od snorkelingu do nurkowania

Snorkeling daje nam możliwość oswojenia się z nurkowaniem – oddychaniem przez fajkę, zanurzaniem głowy, pływaniem w płetwach, wpływaniem między wąskie skały. Wiele umiejętności, które poznają przyszli nurkowie, można nauczyć się właśnie na płytkiej wodzie. Należy do nich między innymi wyrównanie ciśnienia, które polega na dmuchaniu mocno powietrza przy zatkanym nosie i ustach (to właśnie tę czynność musi wykonać każdy płetwonurek podczas schodzenia głębiej, żeby nie uszkodzić uszu). Podczas snorkelingu musimy dbać o swoje bezpieczeństwo i uważać m.in. na to, żeby duża fala nie zepchnęła nas na ostre skały, nie poparzyć ramion i pleców, czy nie wypłynąć zbyt daleko.

Ogromną zaletą snorkelingu jest też to, że wcale nie musimy daleko oddalać się od lądu, żeby zobaczyć piękne widoki. Najciekawsze okazy są często tuż przy brzegu. Co więcej, w płytkiej wodzie najlepiej je widać. Jeśli chcemy uprawiać snorkeling w czasie wakacji, wybierajmy takie kierunki, gdzie przy plażach będą też skały i rafa, bo właśnie tam żyją morskie stworzenia. Przepiękne widoki z podwodnego świata są m.in. w Chorwacji, Portugalii np. regionie Algarve, Francji np. w Langwedocji. Dużą popularnością wśród płetwonurków cieszą się też europejskie wyspy m.in. na Korsyka, Elba czy Sycylia.

Artykuł pochodzi z portalu: http://podroze.gazeta.pl, opublikowany 02.07.2018.

Link do tekstu: http://podroze.gazeta.pl/podroze/7,138681,23622682,nie-od-razu-na-gleboka-wode-nurkowanie-od-czego-warto-zaczac.html

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE, SNORKELING

[Tekst klienta] Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

[Tekst klienta] Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
SNORKELING

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!
SNORKELING

5 najlepszych miejsc w Europie do snorkelingu

5 najlepszych miejsc w Europie do snorkelingu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu