Miłośników podwodnego świata powinien zainteresować snorkeling. Jest to aktywność, która nie wymaga odbywania specjalistycznych kursów i inwestowania pieniędzy w kosztowny sprzęt nurkowy. Wystarczy bowiem umiejętność pływania i kilka niedrogich akcesoriów. Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody ze snorkelingiem?
Snorkeling jest sposobem na obserwacje podwodnego życia. Polega na swobodnym unoszeniu się na powierzchni wody i podglądaniu tego, co znajduje się w jej toni. Potrzebne są do tego maska, fajka i płetwy. Niektórzy nazywają snorkeling nurkowaniem z fajką (lub rurką), od której – w języku angielskim („snorkel”) – pochodzi nazwa tej aktywności.
Najlepszym miejscem do snorkelingu są ciepłe morza o przejrzystej wodzie. Na specjalne wyróżnienie zasługują rejony o kamienistym dnie morskim, gdzie piach nie mąci wody. Dodatkowo – głazy i skały są miejscem życia wielu morskich stworzeń: ryb (np. muren), ślimaków, małży, gąbek, ukwiałów oraz różnokształtnych glonów, porastających podwodne skały.
Osoby, które kusi przygoda ze snorkelingiem, muszą zaopatrzyć się we wspomniany już sprzęt:
Warto też kupić dodatkowe akcesoria: piankę do snorkelingu (docieplacz), rękawiczki i buty do wody. Nie są one niezbędne, ale poprawiają wygodę i bezpieczeństwo w czasie snorkelingu. Oczywiście zanim wypłyniemy na otwarte morze, zakupiony sprzęt powinniśmy przetestować na basenie. Dzięki temu ocenimy, jak sobie radzimy z jego używaniem.
Do pływania powinniśmy wybierać spokojne fragmenty morza i nie wchodzić do niego przy dużych falach. Pamiętajmy też, aby mieć na uwadze prądy morskie. „Walczenie” z nimi (zwłaszcza bez płetw na nogach) jest bowiem trudne i męczące. Osoby o mniejszych umiejętnościach pływackich, powinny zaopatrzyć się dodatkowo w kamizelkę asekuracyjną. Zwróćmy też uwagę, aby nasz sprzęt miał odblaskowe kolory. Dzięki nim zasygnalizujemy naszą pozycję innym osobom (np. tym na skuterach wodnych).
Fani snorkelingu mają do wyboru dwa rodzaje masek:
Bez względu na model, jaki wybierzemy, warto zwrócić uwagę na to, aby maska cechowała się szerokim kątem widzenia (największy mają maski pełnotwarzowe) i przezroczystym kołnierzem (który najlepiej przepuszcza światło). Dzięki temu lepiej będziemy widzieć dno i otoczenie oraz nie doznamy klaustrofobicznych odczuć. To ważne, zwłaszcza dla początkujących nurków.
Kolejną sprawą jest dobranie maski do kształtu twarzy. Jak to zrobić? Wystarczy przycisnąć maskę do twarzy (bez mocowania jej paskami z tyłu głowy) i wciągnąć nosem powietrze. Jeśli po zabraniu rąk maska utrzyma się (także przy pochylaniu głowy), to znaczy, że pasuje do naszej twarzy i nie będzie przepuszczać wody. Jeśli odpadnie – poszukajmy innej.
Jeśli natomiast chcemy uniknąć parowania szkieł podczas pływania, to tuż przed wejściem do wody, powinniśmy rozprowadzić na nich naszą ślinę (od wewnętrznej strony maski). Następnie maskę należy wypłukać w morskiej wodzie i założyć na twarz.
Każda fajka do snorkelingu składa się z:
Bardziej profesjonale fajki posiadają zawory (ułatwiające opróżnianie fajki z wody) oraz tak zwany falochron (który zapobiega dostawaniu się wody do fajki podczas nurkowania). Wybierając fajkę zwróćmy więc uwagę na jej:
Na początek fajkę należy przymocować zaczepem do maski, aby utrzymywała pozycję pionową (nasze usta i zęby nie dadzą niestety rady utrzymać jej w tej pozycji). Następnie ustnik musimy włożyć do ust w taki sposób, aby silikonowa osłonka opierała się o dziąsła i delikatnie go przygryźć. Samo oddychanie przy użyciu fajki ma oczywiście swoje zasady.
Po pierwsze – należy to robić spokojnie. Po drugie – oddychamy przez usta a nie przez nos. Ten zakrywa maska do nurkowania. Próby jego użycia mogą skończyć się „zassaniem” wody morskiej, zarówno do nosa, jak i do maski, co u niedoświadczonych osób może wywołać spory stres. Jeśli natomiast woda dostanie się do fajki – np. po tym, jak zanurkujemy, to tuż po wynurzeniu nie powinniśmy wyjmować jej z ust, ale mocno dmuchnąć w ustnik, aby wyprzeć wodę.
Płetwy nie są obowiązkowym wyposażeniem do snorkelingu, ale bardzo przydatnym. Ułatwiają swobodne pływanie i znacząco zwiększają prędkość pływaka. Co więcej – dzięki płetwom łatwiej jest „wskoczyć” z wody na ponton czy łódź oraz pokonywać fale i prądy morskie. Gwarantują więc one nie tylko wygodę, ale i zwiększają bezpieczeństwo.
Płetwy dzielą się na kaloszowe oraz paskowe. Te pierwsze wkłada się jak buty, na gołą stopę. Muszą być jednak dopasowane do niej rozmiarem, aby nie spadły w wodzie. Płetwy paskowe natomiast, wsuwa się na przód stopy a z tyłu dopina paskiem. Potrzebne są do nich „buty do wody”, ale za to ich rozmiar jest regulowany. Płetwy paskowe można dość łatwo zdjąć w wodzie a na brzeg wyjść we wspomnianych butach. W przypadku płetw kaloszowych – po ich zdjęciu będziemy chodzić „bosą stopą”.
Początkujący amatorzy snorkelingu powinni zaopatrzyć się w krótsze płetwy, które mniej obciążają mięśnie. Dobrze też, aby nie były zbyt twarde (takie, służą do szybkiego pływania). Miększe płetwy gwarantują lepszą zwrotność i swobodę podczas pływania.
Snorkeling jest bardzo przyjemnym zajęciem, o ile w wodzie czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Wygodę tą możemy zapewnić sobie, korzystając z dodatkowych akcesoriów. Są nimi:
Snorkeling nie wymaga dużych nakładów finansowych i może go uprawiać niemalże każdy. Nie zapomnijmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i sprzęcie dopasowanym do naszych potrzeb.