WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne i rozwój mentalny?

21 kwiecień 2020
#PORADY

Sport to nie tylko tężyzna fizyczna. Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne, ułatwiają zasypianie, pomagają w walce ze stresem, a nawet zwiększają koncentrację, ducha walki i pewność siebie. Jeśli do tej pory ze sportem nie było Ci po drodze, warto wykorzystać czas pod hasłem #ZostanWDomu, aby zadbać o ciało i umysł. Poniżej przeczytasz, co może się zmienić, gdy zaczniesz ćwiczyć.


Więcej na ten temat sprawdzisz też w naszym tekście o powodach zdrowotnych, dla których warto uprawiać sport.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne

Chcesz oczyścić głowę? Wskakuj w dresy i ruszaj do ćwiczeń! Nie od dziś wiadomo, że sport pomaga odganiać złe myśli i zwiększa siłę psychiczną, a przy okazji sprawia, że mimo wysiłku (!), jesteśmy pełni energii.

Jak pokonać stres poprzez sport?

Podczas aktywności fizycznej uwalniane są endorfiny, które powodują dobry nastrój. Regularna domowa praktyka sportu takiego jak np. joga, jest naturalnym narzędziem do walki i opanowania stresu.

Fot 1. Materiał własny

Sport poprawia elastyczność i sprężystość

Odpowiednia sprężystość i elastyczność ciała pomagają zapobiegać powstawaniu ran, a nawet niektórych chorób. Tu znowu z pomocą przychodzi nieoceniona joga, którą można ćwiczyć nawet na dywanie w domu, a dzięki regularnej praktyce pozwala utrzymać prawidłową postawę każdego dnia.

Każda aktywność fizyczna rozwija i utrzymuje mięśnie

Każdy wysiłek powoduje nadwyrężanie mięśni. Ich maleńkie uszkodzenia sprawiają, że stają się one coraz większe i silniejsze, kiedy następuje proces ich naprawy. Jak uniknąć kontuzji? Sprawdź 4 mity na temat mięśni.

Jak sport wpływa na wygląd skóry?

Kiedy ćwiczysz, zwiększa się ilość tlenu w ciele. Witalność i dotlenienie naczyń krwionośnych oraz tkanek ma natomiast pozytywny wpływ zarówno na jakość skóry, jak i jej jędrność.

Fot 2. Materiał własny

Zwiększ koncentrację i pamięć dzięki ćwiczeniom

Masz dużo na głowie i nie wiesz, jak poprawić koncentrację? Tu znów z pomocą przychodzi sport! Aktywność fizyczna pozwala mózgowi spokojnej myśleć i znajdować rozwiązania problemów. Dowiedz się, jaki sport jest najlepszy na koncentrację.

Sport a rozwój mentalny

Kompleksy? Zapomnij! Dzięki regularnym ćwiczeniom, nie tylko poprawisz swój wygląd, ale poprzez pokonywanie własnych słabości, zwiększysz także pewność siebie i wytrwałość, i upór w dążeniu do celu.

Jak poprzez aktywność fizyczną zwiększa się jakość snu?

Czy wiesz, że dzięki regularnym ćwiczeniom będziesz mieć mniej problemów z zasypianiem zwiększysz jakość snu? Endorfiny produkowane w trakcie aktywności fizycznej powodują uczucie dobrego nastroju i odprężenia, które przyczyniają się do spokojnego snu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak sport poprawia jakość snu.

Fot 3. Materiał własny

Sport zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór

Uprawianie sportu stabilizuje wiele przewlekłych patologii. Zdrowe ciało jest mniej podatne na choroby, w tym m.in. na różne nowotwory. U osób, które ćwiczą z umiarkowaną częstotliwością, występują one dwa razy rzadziej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu