WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć uprawiać sport

10 marzec 2020
#PORADY

Nie jest łatwo wybrać aktywność fizyczną, gdy nie uprawiałeś sportu od czasów liceum. Tam, nękany przez nauczyciela WF-u (a może nie), poprzysiągłeś sobie, że nigdy nie wrócisz do ćwiczeń. Z wiekiem jednak dostrzegasz, że Twoje płuca też się starzeją, że te niedzielne przejażdżki rowerowe stają się coraz cięższe lub że odkąd pojawiło się dziecko… Cóż, wiesz, o co chodzi. Może pora wziąć byka za rogi? Nie martw się – wszystko będzie dobrze. Będziesz wręcz zaskoczony, jak dużą przyjemność sprawia Ci sport. Tak, dobrze słyszałeś – przyjemność! Jaki sport powinieneś wybrać jako początkujący? Jak nie stracić motywacji? Czy lepiej zacząć ćwiczyć w domu, czy dołączyć do klubu? Oto kilka wskazówek.


Sporty za darmo… albo prawie!

Kiedy zaczynasz ćwiczyć, nie musisz wydawać fortuny. Jest całe mnóstwo aktywności, które możesz uprawiać bez napadania na bank. Naszym pierwszym przykładem jest fitness walking. To maksymalnie amatorski sport, dostępny dla każdego. Jedyne, czego potrzebujesz, to para dobrych butów. A korzyści jest wiele: ujędrnienie nóg, wzmocnienie mięśni brzucha, ramion i serca.

Jeśli masz odwagę, możesz przejść od razu do biegania. Regularne bieganie zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i zawału serca. Jego zaletą jest też to, że musisz wyjść z domu – miło jest czasem poćwiczyć na świeżym powietrzu zamiast na siłowni. Decyzję jednak zostawiamy Tobie! Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, by stopniować treningi, tak by Twoje ciało mogło się przyzwyczajać do nowych częstości i intensywności.

Fot 1. Materiał własny

Sport w domu

Założymy się, że Twoje mieszkanie lub dom może się stać Twoim ulubionym miejscem ćwiczeń! Uprawianie sportu w domu ma wiele zalet: brak miesięcznych opłat, swoboda ćwiczenia kiedy chcesz, wybór własnej muzyki, bliskość szafki ze słodyczami po treningu… Joga, trening siłowy, pilates – lista aktywności, które możesz uprawiać w domu, jest długa, ciesz się więc tym ogromnym wyborem. Mnóstwo darmowych zajęć i treningów znajdziesz na Domyos Live. Zwróć uwagę, by prawidłowo wykonywać ruchy, aby uniknąć kontuzji. I pamiętaj: gra w FIFA na konsoli NIE liczy się jako sport w domu.

Fot 2. Materiał własny

Sporty łatwo dostępne i łatwo wykonalne

Uprawianie sportu niekoniecznie oznacza inwestycję w tony sprzętu lub gigantyczne opłaty członkowskie. Czemu by nie wsiąść na rower i nie pojechać na długą przejażdżkę? Możesz też zmienić nawyki i jeździć na rowerze do pracy (jeśli w Twoim mieście są dostępne wypożyczalnie rowerowe, to świetne rozwiązanie na start). Wkrótce odczujesz korzyści: poprawa pracy serca i krążenia, mocniejsze nogi, lepsza równowaga… A przy tym ledwie poczujesz, że ćwiczysz! Brzmi jak idealny sport dla początkujących, prawda?

Fot 3. Materiał własny

Lubisz kolarstwo? Może zatem pójść krok dalej i spróbować aquabikingu? Te zabawne i modne zajęcia na podwodnym rowerze stacjonarnym w basenie świetnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, nie wspominając o dolnych kończynach – pożegnaj się z uczuciem ciężkich nóg! A wszystko to niemal bez wysiłku dzięki oporowi, jaki stawia woda. Jeśli jazda na rowerze to dla Ciebie za wiele, zawsze możesz po prostu popływać. To jeden z najbardziej wszechstronnych treningów – zaangażujesz całe ciało, nie wywierając nacisku na stawy lub plecy (tu również woda działa cuda!). No i tak miło jest zrobić nalot na automat z przekąskami przy wyjściu z szatni bez najmniejszego poczucia winy…

Które sporty są najbardziej rozpowszechnione?

Z milionami członków i tysiącami klubów piłka nożna jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych sportów. Z pewnością gdzieś w pobliżu znajdziesz boisko! Poza korzyściami dla ciała (praca układu sercowo-naczyniowego, rozwój mięśni, równowagi i koordynacji) piłka nożna jest również bardzo towarzyskim sportem. Uważaj tylko na imprezy po meczach, które są już dużo bardziej niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Fot 4. Materiał własny

Bardzo popularny jest też fitness – kluby i siłownie znajdziesz teraz na każdym rogu, zwłaszcza w średnich lub dużych miastach i miasteczkach. Musisz przyznać, że siłownie robią świetną robotę, jeśli chodzi o dostosowanie się do potrzeb klienta: coraz bardziej konkurencyjne ceny, życzliwa atmosfera na każdym poziomie, profesjonalne wsparcie, szeroki wybór zajęć…

Teraz masz wszystko, czego potrzebujesz, by z powodzeniem zacząć uprawiać wybraną aktywność. Która z nich do Ciebie przemawia? Jeśli potrzebujesz porady, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!
SPORT W ŻYCIU

Jaki sport uprawiać w domu?

Jaki sport uprawiać w domu?
SPORT W ŻYCIU

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne i rozwój mentalny?

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne i rozwój mentalny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu