WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gra w squasha - na czym polega squash?

23 lipiec 2020
#PORADY

Zastanawiasz się co to gra w squasha? To świetny sport i choć może się wydawać tylko odbijaniem piłki o ścianę, wymaga sporej kondycji i zwinności. Pomaga szybko schudnąć i wysmuklić całą sylwetkę, ponieważ angażuje całe ciało. Poznaj zasady gry w squasha i dowiedz się, jak należy patrzeć na linie na boisku do squasha (które jest specyficzne). Sprawdź, czy squash to gra dla ciebie!


Czym jest gra w squasha?

Squash to gra szybka i dynamiczna. Wymaga posiadania kondycji oraz zwinności. Daje dużo satysfakcji i pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości, bo jest to gra, w którą gra się w parach. Squash często porównywany jest do tenisa. Wynika to z pewnych podobieństw tych dwóch dyscyplin. Tenis i squash to gry, w których korzysta się z rakiet i piłek. Ich celem jest odbijanie piłki w taki sposób, aby drugi gracz squasha nie mógł jej odbić z powrotem zgodnie z regułami rozgrywki. Rakiety do squasha mają jednak inny kształt niż te do tenisa – są bardziej owalne. Z kolei piłki są mniejsze i lżejsze.

Korzenie tej dyscypliny sportowej sięgają XIX-wiecznej Anglii. Squasha wymyślili angielscy lordowie przebywający w więzieniach w celu zapewnienia sobie dawki ruchu. Mieli utrudniony dostęp do piłek do gry, więc używali także ich mocno zużytych odbijaniem, czyli spłaszczonych. Stąd też wzięła się nazwa gry – squash po angielsku to gnieść lub miażdżyć.

Squash – jak zacząć? Najprościej znaleźć treningi indywidualne w swojej okolicy i umówić się na lekcję próbną z trenerem, który dokładnie wyjaśni nam zasady squasha. Już po pierwszej grze będziemy wiedzieć, czy jest to aktywność dla nas. Podstawą jest posiadanie własnej rakiety do squasha. Piłki do squasha znajdziemy na wyposażeniu klubu, w którym będziemy trenować. Czy w squasha można grać samemu? Niestety nie, gdyż jest to zajęcie dla dwóch osób.

jak grać w squasha

Fot 1. Materiał własny

Squash – serwis, zasady, wymiary kortu do squasha

Jakie są wymiary kortu do squasha? W squasha gra się na korcie o wymiarach: 9750 mm długości i 6400 mm szerokości. Wymiary boiska do squasha zostały określone przez Międzynarodową Federację tej dyscypliny. Co ważne, kort musi być zamknięty z czterech stron. Tutaj wszystkie ściany biorą udział w grze. Podłogą jest zazwyczaj parkiet, dlatego należy posiadać specjalne buty do squasha, które go nie pobrudzą i nie zarysują. 

Czy squash to tylko odbijanie piłki? Gra w dużej mierze polega na tej czynności, jednak należy kierować się pewnymi zasadami. W squashu przeciwnicy odbijają piłką o ścianę w polu wyznaczonym liniami. Piłka musi odbić się od przedniej ściany oraz od podłogi – tylko raz. Nie może się odbić więcej razy. Wyjątkiem są ściany boczne i ściana tylna – od nich piłka może się odbić więcej razy. Walka trwa, dopóki któryś zawodników nie odbierze piłki w zły sposób (np. dotknie ona podłogi po raz drugi) lub skutecznie utrudni odbiór piłki przeciwnikowi. Ważne! Można to zrobić tylko za pomocą odbicia piłki. Nie można fizycznie utrudniać przeciwnikowi dojście do piłki. Jeśli tak robimy, przeciwnik ma prawo zatrzymać grę i zacząć rozgrywkę od nowa (według zasad LET i STROKE). Jest to jedna z najważniejszych zasad gry w squasha.

Gra w squasha rozpoczyna się serwisem. Pierwszy serwujący jest losowany. Losuje się go za pomocą obrotu rakiety. Serwujący pozostaje niezmienny aż do momentu, w którym przegra wymianę odbić. Rozgrywka toczy się do 11 punktów w każdym secie. Zazwyczaj gra się do trzech setów. Jeśli punktacja wynosi 10 do 10, jedna osoba musi zdobyć dwa punkty przewagi, żeby wygrać set.

gra w squasha
Fot 2. Materiał własny

Co daje gra w squasha? Squash a odchudzanie

Squash to mnóstwo korzyści zdrowotnych i estetycznych. Pomaga zwiększyć wydolność płuc w celach sportowych. Dzięki grze w squasha łatwiej jest chociażby zacząć biegać, ponieważ nasz organizm będzie przyzwyczajony do dynamicznego wysiłku.

Gra w squasha jest świetnym sposobem na odchudzanie i wysmuklenie całej sylwetki. W trakcie jednej godziny gry można spalić nawet 1000 kcal. Squash pomaga w polepszeniu koordynacji ruchowej oraz wzmacnia mięśnie nóg, ramion, tułowia i brzucha. Ponadto ta dyscyplina sportu staje się coraz popularniejsza, więc tym bardziej warto się nią zainteresować! Trzeba jednak pamiętać o rozgrzewce przed grą, aby nie doznać m.in. kontuzji nadgarstka. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu