WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gra w squasha - na czym polega squash?

23 lipiec 2020
#PORADY

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem gry w squasha? To świetny sport, choć wymaga sporej kondycji i zwinności. Pomaga za to szybko schudnąć i wysmuklić całą sylwetkę, ponieważ angażuje całe ciało. Poznaj zasady gry w squasha i dowiedz się, jak należy patrzeć na linie na boisku do squasha (które jest specyficzne). Sprawdź, czy squash to gra dla ciebie!


Co to jest squash?

Squash to gra szybka i dynamiczna. Wymaga posiadania kondycji oraz zwinności. Daje dużo satysfakcji i pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości, bo jest to gra, w którą gra się w parach. Squash często porównywany jest do tenisa. Wynika to z pewnych podobieństw tych dwóch dyscyplin. Zarówno w tenisa, jak i w squasha gra się za pomocą rakiet i piłek. Celem gry jest odbijanie piłki w taki sposób, aby przeciwnik nie mógł jej odbić z powrotem zgodnie z regułami rozgrywki. Rakiety do squasha mają jednak inny kształt niż te do tenisa – są bardziej owalne. Z kolei piłki są mniejsze i lżejsze.

Korzenie tej dyscypliny sportowej sięgają XIX-wiecznej Anglii. Squasha wymyślili angielscy lordowie przebywający w więzieniach w celu zapewnienia sobie dawki ruchu. Mieli utrudniony dostęp do piłek do gry, więc używali także ich mocno zużytych odbijaniem, czyli spłaszczonych. Stąd też wzięłą się nazwa gry, squash.

Jak zacząć grać w squasha? Najprościej znaleźć treningi indywidualne w swojej okolicy i umówić się na lekcje próbną z trenerem, który dokładnie wyjaśni nam zasady gry. Już po pierwszej grze w squasha będziemy wiedzieć, czy jest to aktywność dla nas. Podstawą jest posiadanie własnej rakiety do squasha. Piłki do squasha znajdziemy na wyposażeniu klubu, w którym będziemy trenować. 

Fot 1. Materiał własny

Jak grać? Zasady squasha

W squasha gra się na korcie o wymiarach: 9750 mm długości i 6400 mm szerokości. Wymiary te zostały określone przez Międzynarodową Federację Squasha. Co ważne, kort musi być zamknięty z czterech stron. Tutaj wszystkie ściany biorą udział w grze. Podłogą jest zazwyczaj parkiet, dlatego należy posiadać specjalne buty do squasha, które go nie pobrudzą i nie zarysują. 

W squashu przeciwnicy odbijają piłką o ścianę w polu wyznaczonym liniami. Piłka musi odbić się od przedniej ściany oraz od podłogi – tylko raz. Nie może się odbić więcej razy. Wyjątkiem są ściany boczne i ściana tylna – od nich piłka może się odbić więcej razy. Walka trwa, dopóki któryś zawodników nie odbierze piłki w zły sposób (np. dotknie ona podłogi po raz drugi) lub skutecznie utrudni odbiór piłki przeciwnikowi. Ważne! Można to zrobić tylko za pomocą odbicia piłki. Nie można fizycznie utrudniać przeciwnikowi dojście do piłki. Jeśli tak robimy, przeciwnik ma prawo zatrzymać grę i zacząć rozgrywkę od nowa (według zasad LET i STROKE).

Gra w squasha rozpoczyna się serwisem. Pierwszy serwujący jest losowany. Losuje się go za pomocą obrotu rakiety. Serwujący pozostaje niezmienny aż do momentu, w którym przegra wymianę odbić. Rozgrywka toczy się do 11 punktów w każdym secie. Zazwyczaj gra się do trzech setów. Jeśli punktacja wynosi 10 do 10, jedna osoba musi zdobyć dwa punkty przewagi, żeby wygrać set.

Fot 2. Materiał własny

Co daje gra w squasha?

Squash to mnóstwo korzyści zdrowotnych i estetycznych. Pomaga zwiększyć wydolność płuc w celach sportowych. Dzięki grze w squasha łatwiej jest chociażby zacząć biegać, ponieważ nasz organizm będzie przyzwyczajony do dynamicznego wysiłku.

Gra w squasha jest świetnym sposobem na odchudzanie i wysmuklenie całej sylwetki. W trakcie jednej godziny gry można spalić nawet 1000 kcal. Squash pomaga w polepszeniu koordynacji ruchowej oraz wzmacnia mięśnie nóg, ramion, tułowia i brzucha. Ponadto ta dyscyplina sportu staje się coraz popularniejsza, więc tym bardziej warto się nią zainteresować! Trzeba jednak pamiętać o rozgrzewce przed grą, aby nie doznać m.in. kontuzji nadgarstka. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Jak dobrać rakietę do squasha do poziomu gry?

Jak dobrać rakietę do squasha do poziomu gry?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu