WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nauka pływania ćwiczenia dla początkujących - jak zacząć pływać na desce?

12 lipiec 2018
#PORADY

Kupiłeś deskę SUP i nie wiesz, jak z niej skorzystać? W tym artykule odpowiadamy na pytanie czym jest stand up paddle. Przeczytaj nasz krótki poradnik i zapoznaj się z filmem instruktażowym.

Czym jest stand up paddle?

Lato w Polsce to świetna okazja, by zająć się sportami wodnymi. To świetny okres nie tylko dla pływaków, ale też dla osób lubiących alternatywne sporty wodne. Jednym z nich jest pływanie na desce sup. Stand up paddle boarding pochodzi z Hawajów. To bardzo prosty sposób pozwalający na rekreację w czasie wakacyjnego urlopu. Sprzęt do stand up paddle składa się z kilku niezbędnych elementów. Należy do nich:

  • deska – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z SUP, warto wybrać deskę zaprojektowaną specjalnie dla osób początkujących. Deska SUP jest lekka i łatwa w transporcie.
  • smycz – którą mocujemy na wysokości kostki lub kolana,
  • statecznik,
  • wiosło – wystarczy wiosło regulowane od 170 do 210 cm,
  • kamizelka asekuracyjna.

Nauka pływania – ćwiczenia na sucho

Aby rozpocząć pływanie na desce SUP powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jak rozpocząć przygodę z hawajską deską do wiosłowania? Poznaj naszą instrukcję krok po kroku:

  • Przed wypłynięciem musimy dopasować długość rączki wiosła do naszego wzrostu. W tym celu ustawiamy wiosło pionowo na ziemi i skracamy je do wysokości naszego nadgarstka. Po zabezpieczeniu powinniśmy być w stanie chwycić wiosło zgiętą dłonią od góry.
  • Następnie należy przypiąć do deski smycz zabezpieczającą oraz statecznik, który pozwoli na utrzymanie kursu w linii prostej. Montaż obu akcesoriów powinniśmy wykonać przed postawieniem deski na wodzie.
  • Po położeniu deski na wodzie, stabilizujemy ją za pomocą wiosła. Następnie wchodzimy na deskę. Z klęku przechodzimy do siadu na piętach i bierzemy wiosło do ręki. W ten sposób próbujemy złapać równowagę.
  • Kiedy już poczujemy się pewniej, stajemy na desce przybierając prawidłową postawę. Nogi powinniśmy rozstawić szeroko i lekko je ugiąć w kolanach. Następnie rozpoczynamy wiosłowanie z prawej lub z lewej strony.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, w którym wyjaśniamy jak pływać na paddle board desc jeszcze bardziej szczegółowo.

Strój do pływania na stand up paddle

Deska SUP to forma aktywności wymagająca odpowiedniego stroju. W cieplejsze dni będziemy potrzebowali kostiumu chroniącego nas przed promieniowaniem słonecznym. W zimniejszych miesiącach możemy skorzystać z pianki termicznej, która ochroni nas przed zimną wodą.

Oprócz stroju powinniśmy zainwestować również w specjalne buty do pływania. Idealne obuwie to neoprenowe buty z miękką, gumową podeszwą. Nie zapomnijmy również o dopasowanej do siebie kamizelki asekuracyjnej, która zapewni nam bezpieczeństwo podczas wypływania na głębszą wodę.

Rozpoczynając pływanie na desce SUP warto pamiętać o zachowaniu zasad ostrożności. Przed rozpoczęciem pływania na desce warto zapoznać się z zasadami pływania stylem klasycznym (najlepiej stosując je w praktyce). Nauka odpowiednich techniki pływania pozwala na zachowanie zimnej krwi, jeśli przypadkiem wpadniemy do głębszej wody.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

STAND UP PADDLE

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!
STAND UP PADDLE

Jak przygotować deskę SUP?

Jak przygotować deskę SUP?
STAND UP PADDLE

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu