Jak wybrać stół do tenisa stołowego

01 lipiec 2019

Tenis stołowy to dyscyplina genialna w swojej prostocie. Doskonale sprawdza się dla osób o bardzo różnym poziomie aktywności fizycznej i ogólnej wydolności sportowej, potrafi dostarczyć przyjemności zarówno osobom zaawansowanym, jak i zupełnie początkującym, a tych ostatnich jest w stanie wciągnąć nawet wtedy, gdy są sceptycznie nastawieni do innych sportów.

Aby jednak zacząć grę, potrzebny jest odpowiedni stół do tenisa stołowego. Jak go wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę? :) 

Wybór przede wszystkim zależy od oczekiwanego zastosowania! 

Podstawową decyzję jaką powinniśmy podjąć, to miejsce w którym będzie rozstawiony i przechowywany nasz stół. Od tego czy to będzie zadaszone pomieszczenie jak np. sala sportowa, dom lub garaż, czy będziemy grać na otwartym powietrzu, zależy chociażby materiał z którego on będzie wyprodukowany. W związku z miejscem, w którym zamierzamy go używać, możemy wyróżnić stoły do tenisa stołowego wewnętrzne oraz zewnętrzne. 

Fot 1. Materiał własny | Wyróżniamy stoły do tenisa stołowego wewnętrzne i zewnętrzne

Stoły do użytku wewnętrznego (stoły indoor) 

Przeznaczone są jedynie do użytku domowego oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Blat w takim stole jest wykonany z płyty wiórowej, co zapewnia najlepszą jakość odbicia piłeczki. Stoły wewnętrzne z reguły są tańsze, ale nie są odporne na warunki atmosferyczne.

Fot 2. Materiał własny | Stoły do użytku wewnętrznego nie są odporne na warunki atmosferyczne

Stoły do gry na zewnątrz (stoły outdoor) 

Odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak słońce, deszcz, śnieg, mróz, dlatego też bez obaw mogą być bezpiecznie pozostawione na zewnątrz, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Blat jest pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników, a zastosowanie specjalnych technologii zapobiega odbijaniu się promieni słonecznych. Stoły te cechują się większą trwałością, a najlepsze modele dostarczają bardzo wysoką jakość gry i zbliżoną jakość odbicia piłeczki do stołów Indoor.

Fot 3. Materiał własny | Blat stołu outdoorowego jest pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników

Co warto wziąć pod uwagę?

Najważniejszym elementem stołu jest blat

Im grubszy blat, tym lepsze i bardziej równomierne jest odbicie piłeczki. 

W osnowę produkcji stołów wewnętrznych z reguły wchodzi płyta wiórowa, pokryta aglomeratem, co zapewnia wysokie odbicie piłki i dobrą wygodę w grze. Grubość blatu najczęściej waha się w granicach 15-25 mm.

Stół do gry na zewnątrz powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów odpornych na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne jak np. deszcz, śnieg, mróz czy nawet grad. Blat w takim stole najczęściej jest stworzony z melaminy, a jego grubość waha się pomiędzy 4-6 mm. Spotykane są także modele o grubości do 9 mm. 

Stabilność nóg i mobilność

Przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę również na jego mobilność, a więc na łatwość, z jaką można go przemieszczać.

Producenci stołów podnoszą ich mobilność poprzez zamontowanie przy nóżkach specjalnych kółek, które ułatwiają przemieszczanie stołu w dowolnym kierunku. Jednocześnie, aby rozwiązanie to nie wpływało negatywnie na stabilność, przy kółkach mogą znajdować się specjalne hamulce.

Fot 4. Materiał własny | W stołach outdoorowych stosowane są dodatkowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie stabilności i wyrównania poziomu samego blatu

W przypadku stołów do gry na zewnątrz, ze względu chociażby na często nierówną powierzchnię, stosowane są dodatkowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie stabilności i wyrównania poziomu samego blatu. Jednym z nich są regulatory wysokości nóg stołu. Oprócz tego wspomniane nogi są szersze i cięższe, czasami posiadają też dodatkową powierzchnię łączącą.

System składania i zamykania stołu

Składany stół nie tylko łatwiej się przemieszcza, ale także zajmuje mniej miejsca w przechowywaniu.  Wybierając stół zwróć uwagę na system składania. Najlepiej wybrać taki wariant, który jest na tyle prosty, aby składanie zajmowało niewiele czasu, a po jego zakończeniu punkt ciężkości znajdował się stosunkowo nisko, co znacznie ułatwia przenoszenie.

Z kolei system zamykania jest o tyle ważny, że zapewnia bezpieczeństwo w trakcie przenoszenia, ale też rozkładania. Dzięki zamknięciu w odpowiedniej liczby punktów, unika się przypadkowego rozłożenia stołu.

Żeby ochronić swój stół przed kurzem nie zapomnij zaopatrzyć się w pokrowiec.

Autor: Maksym Bokar

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu