WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?

25 październik 2020
#PORADY

Do rozgrywek w tenisa stołowego dopuszczeni są wszyscy. Zasady gry są proste. W skrócie cała gra polega na odbijaniu piłki w taki sposób, aby nie dać przeciwnikowi (lub przeciwnikom) zdobyć punktu. Jednocześnie należy uderzać piłkę tak, aby nasz rywal nie dał rady jej obronić. Jeśli popełnimy błąd, przeciwnik zdobywa punkt. Do gry potrzebny jest specjalny stół, rakiety oraz piłeczki. Poznaj zasady gry w tenisa stołowego.


Podstawowe zasady gry w tenisa stołowego

Tenis stołowy – popularnie nazywany ping-pongiem – to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Choć z pozoru nie wydaje się trudna, wymaga sporo skupienia, refleksu i kondycji. Osoby, które nigdy nie grały w ping-ponga, mogą kojarzyć go z “leniwym podawaniem sobie piłeczki za pomocą stołu i rakietek”. Jednak prawdziwa gra w tenisa stołowego nie ma nic wspólnego z lenistwem. Podczas meczu rywalizują ze sobą dwie osoby albo dwie drużyny składające się z dwóch osób. Wszystko zależy od rodzaju rozgrywek.

Zawodnicy mają między sobą stół, który jest podstawą gry. Ich zadaniem jest przebijanie piłki do tenisa stołowego w taki sposób, aby odbiła się ona na polu przeciwnika i jednocześnie nie została przez niego odegrana. Jeśli przeciwnik już da radę odegrać piłkę, to jego odegranie to powinno przynieść błąd. Właśnie w takich sytuacjach zdobywamy punkt. W ping-ponga gra się za pomocą specjalnej rakietki do tenisa stołowego. Do gry wymagany jest także stół do tenisa o konkretnych wymiarach i kształcie.

Ping-pong – zasady gry

Mecz zaczyna się od wprowadzenia piłki do gry (to, kto serwuje, wybierane jest losowo). Zawodnik rozpoczynający wprowadza piłkę za pomocą podania. Podanie to podrzucenie piłki i uderzenie jej rakietką w taki sposób, aby najpierw odbiła się raz od naszej połowy stołu, a następnie odbiła się bezpośrednio na polu przeciwnika. Jeśli odbieramy piłkę, musimy zrobić to w taki sposób, aby najpierw trafiła w pole rywala. Piłka może odbić się od siatki, a dopiero potem trafić na drugą połowę stołu. Akcja trwa do momentu, w którym któryś z zawodników nie odbije piłki lub popełni błąd.

Punkty w tenisie stołowym przyznawane są gdy:

  • przeciwnik nie wykona prawidłowego podania albo odbioru,
  • piłka po uderzeniu przez rywala nie dotknie pola zawodnika odbierającego,
  • przeciwnik uderzy piłkę więcej niż jeden raz,
  • poruszy powierzchnię gry i wpłynie tym samym na przebieg meczu,
  • wolna ręka (ta, którą nie trzymamy rakiety) dotknie powierzchni stołu,
  • oraz wtedy, gdy przeciwnik nie da rady odbić prawidłowo zagranej piłki.

W tenisa stołowego zazwyczaj gra się do trzech wygranych setów. Na imprezach wyższej rangi mecze trwają jednak do czterech. Jeden set wynosi 11 punktów. Wygrywa go ta osoba, która jako pierwsza osiągnie właśnie tę liczbę. Jednak jeśli gracze mają po 10 punktów, to wygrywa osoba, która jako pierwsza uzyska dwupunktową przewagę. Co dwa punkty zmienia się osoba podająca piłkę. W przypadku mocno wyrównanego stanu seta następuje gra na przewagi, a więc zmiana osoby serwującej następuje co punkt. Cały mecz wygrywa zawodnik, który pierwszy wygra niezbędną do zwycięstwa liczbę setów.

Co zasady tenisa stołowego mówią o przedmiotach niezbędnych do gry?

Stół do ping-ponga musi posiadać konkretne wymiary: 2,74 metra długości oraz 1,53 metra szerokości. Dokładnie pośrodku musi znajdować się siatka, zawieszona na poziomie 15,25 cm. Jej dół musi znajdować się jak najbliżej blatu stołu, a całość powinna być zamontowana specjalnymi zaciskami. Krawędzie stołu muszą być zaznaczone białymi liniami. Z kolei piłka powinna być matowa i pomarańczowa lub biała.

Rakiety mogą mieć dowolny kształt i masę. Deska musi być jednak sztywna i z jednej strony podścielona okładziną. Im lepsza jakość sprzętu do gry, tym dłużej będzie nam on służyć, warto więc wiedzieć, jak wybrać rakietę do tenisa stołowego. A ponieważ ping-pong jest dynamicznym sportem i zmusza zawodników do częstych podbiegów, to należy też zaopatrzyć się w buty do gry w tenisa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu