WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

21 listopad 2022
#PORADY

Do rozgrywek w tenisa stołowego dopuszczeni są wszyscy. Zasady gry są proste. W skrócie cała gra polega na odbijaniu piłki w taki sposób, aby nie dać przeciwnikowi (lub przeciwnikom) zdobyć punktu. Jednocześnie należy uderzać piłkę tak, aby nasz rywal nie dał rady jej obronić. Jeśli popełnimy błąd, przeciwnik zdobywa punkt. Do gry potrzebny jest specjalny stół, rakiety oraz piłeczki. Poznaj zasady gry w tenisa stołowego.


Podstawowe zasady gry w tenisa stołowego

Tenis stołowy – popularnie nazywany ping-pongiem – to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Choć z pozoru nie wydaje się trudna, wymaga sporo skupienia, refleksu i kondycji. Osoby, które nigdy nie grały w ping-ponga, mogą kojarzyć go z “leniwym podawaniem sobie piłeczki za pomocą stołu i rakietek”. Jednak prawdziwa gra w tenisa stołowego nie ma nic wspólnego z lenistwem. Podczas meczu rywalizują ze sobą dwie osoby albo dwie drużyny składające się z dwóch osób. Wszystko zależy od rodzaju rozgrywek.

Zawodnicy mają między sobą stół, który jest podstawą gry. Ich zadaniem jest przebijanie piłki do tenisa stołowego w taki sposób, aby odbiła się ona na polu przeciwnika i jednocześnie nie została przez niego odegrana. Jeśli przeciwnik już da radę odegrać piłkę, to jego odegranie to powinno przynieść błąd. Właśnie w takich sytuacjach zdobywamy punkt. W ping-ponga gra się za pomocą specjalnej rakietki do tenisa stołowego. Do gry wymagany jest także stół do tenisa o konkretnych wymiarach i kształcie.

Co zasady tenisa stołowego mówią o przedmiotach niezbędnych do gry?

Stół do ping-ponga musi posiadać konkretne wymiary: 2,74 metra długości oraz 1,53 metra szerokości. Dokładnie pośrodku musi znajdować się siatka, zawieszona na poziomie 15,25 cm. Jej dół musi znajdować się jak najbliżej blatu stołu, a całość powinna być zamontowana specjalnymi zaciskami. Krawędzie stołu muszą być zaznaczone białymi liniami. Z kolei piłka powinna być matowa i pomarańczowa lub biała.

Rakiety mogą mieć dowolny kształt i masę. Deska musi być jednak sztywna i z jednej strony podścielona okładziną. Im lepsza jakość sprzętu do gry, tym dłużej będzie nam on służyć, warto więc wiedzieć, jak wybrać rakietę do tenisa stołowego. A ponieważ ping-pong jest dynamicznym sportem i zmusza zawodników do częstych podbiegów, to należy też zaopatrzyć się w buty do gry w tenisa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?
BOKS

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących: rodzaj, rozmiar i inne parametry

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących: rodzaj, rozmiar i inne parametry

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu