Abyś mógł w pełni korzystać z wypadów w góry, proponujemy przypomnienie zachowań dotyczących bezpieczeństwa przed wędrówką i w jej trakcie. Nigdy więcej nie zapomnisz uprzedzić znajomych o wyjściu w góry, apteczka będzie zawsze gotowa, szczepionki aktualne, a skóra chroniona przed owadami. Nic już nie powstrzyma Cię przed przygodą!
#1 Oglądaj prognozę pogody
Nawet jeśli jako największy pasjonat wędrówek wychodzisz w góry codziennie lub prawie codziennie, powinieneś umieć zrezygnować z wyprawy, gdy pogoda nie jest zbyt pewna. Jeśli Twoja trasa wymaga dobrej widoczności lub może być śliska i niebezpieczna w przypadku ulewy, lepiej zmień plany. Bądź bardziej ostrożny, gdy wędrujesz z dziećmi, ze względu na ich bezpieczeństwo i samopoczucie.
Radzimy sprawdzić prognozę pogody poprzedniego dnia oraz rano w dniu wymarszu. Sprawdzaj lokalne prognozy pogody i potwierdzaj je w wielu źródłach.
Najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja meteo z powiadomieniami, która uprzedzi o każdej dużej zmianie pogody. Jeśli niestety zaskoczy Cię burza, zobacz w naszym artykule jak należy się prawidłowo zachować.
Nie uprzedzasz rodziców lub bliskich o swoim wyjściu? Czy wiesz, że powinieneś to zrobić, bo może Ci to pomóc podczas wędrówki? Czy wędrujesz sam, czy też w grupie, zawsze może Cię spotkać coś nieprzewidzianego: wypadek, rozładowana bateria, brak zasięgu w telefonie. Mówimy tu oczywiście o najgorszym scenariuszu. Niestety takie historie nie zdarzają się tylko innym.
Pamiętaj, aby uprzedzić bliskich, członka rodziny lub przyjaciela, o swojej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. Dzięki temu będą oni mogli wszcząć alarm w przypadku, gdy nie wrócisz w ciągu dwóch godzin po przewidywanym czasie i w razie potrzeby wezwą pomoc. To ułatwi pracę ratowników, którzy zostaną powiadomieni na czas i łatwo Cię odnajdą.
Zawsze powiadamiaj bliskich o wyjściu – niech wejdzie Ci to w krew, bez względu na to, czy wychodzisz na kilka godzin, czy na cały dzień.
Fot 1. Materiał własny | Uprzedź bliskich o swojej wędrówce i poinformuj o planowanej godzinie powrotu
Turystyka jest sportem dla wszystkich, ale zużywasz na nią dużo energii. Oszczędzaj siły, wsłuchuj się w swój organizm. Aby nauczyć się zarządzać rytmem swojego ciała, przeczytaj ten artykuł. W ten sposób zapobiegniesz zmęczeniu czy skręceniom, które mogą się przydarzyć po potknięciu na korzeniu lub pośliźnięciu się. Buty Quechua posiadają technologię CrossContact zapewniającą dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.
Lęk przed wysokością jest dość powszechny, dotyka on od 2 do 5% populacji. Nawet jeśli nie planujesz wchodzenia na strome góry, możesz napotkać na swej trasie jakiś trudny odcinek, np. most lub przejście wzdłuż stromego zbocza. Jeśli masz duży lęk wysokości, zaplanuj dobrze swoją trasę.
Jeśli wędrujesz w grupie osób, podziel się swoim lękiem z innymi, aby Cię wspierali i podtrzymywali na duchu, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale przede wszystkim, aby nie popędzali Cię w sytuacji, która może szybko wymknąć się spod kontroli. Istnieją sposoby walki z zawrotami głowy, możesz je pokonać. Naucz się opanowywać swój lęk przed wysokością.
Fot 2. Materiał własny | Jeśli masz lęk wysokości, postaraj się z nim oswoić i spróbuj go opanować
Podobnie jak większość wypadków drogowych, wypadki w górach mają miejsce na krótkich, dobrze znanych odcinkach, pod koniec trasy, gdy zbliżasz się do końca wędrówki, a teren staje się łatwiejszy. Zmęczenie sprawia, że stajesz się mniej uważny.
Bądź skoncentrowany od początku do końca wyprawy. Nie zapominaj o robieniu przerw, o nawadnianiu organizmu i o przekąskach, aby naładować swoje baterie podczas marszu.
Pamiętaj też o kijkach, aby zmniejszyć zmęczenie i zapewnić sobie oparcie.
Bez względu na to, czy wolisz pić raczej z bidonu, czy też z bukłaka, nie czekaj, aż poczujesz pragnienie – musisz się regularnie nawadniać! Nawet jeśli podczas wędrówki nie pocisz się za mocno, nie zapominaj, że dorosły człowiek wypaca średnio 2,5 litra wody dziennie. Tę wodę musimy uzupełnić, aby umożliwić mięśniom i całemu organizmowi prawidłowa pracę. Koniecznie więc trzeba wziąć ze sobą wystarczającą ilość wody na całą trasę (co najmniej 1 litr na osobę, idealnie 2 litry na osobę).
I wreszcie, pamiętaj o piciu przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu wędrówki, aby szybciej odzyskać siły.
Nie wahaj się zabrać ze sobą czegoś do przegryzienia. Lepiej wziąć suche przekąski, które będą ważyć mniej, a dostarczą dużo energii.
Polecamy więc batony zbożowe/energetyczne lub suszone owoce zamiast jabłka, które zajmie dużo miejsca i będzie ciążyło.
Fot 3. Materiał własny | Pamiętaj o zabraniu ze sobą wody i pożywnych przekąsek
Góry to miejsce zamieszkane przez duże i małe zwierzęta. Owady, nawet te prawie niewidoczne, mogą powodować dużo nieprzyjemności. Lepiej temu zapobiec!
Fot 4. Materiał własny | Zapobiegaj ukąszeniom owadów
Czy masz na sobie trzy warstwy ubrań? Czy pamiętałeś o tym, aby założyć jaskrawą odzież? Jak pisaliśmy powyżej, pogoda może szybko ulec zmianie, w związku z czym możesz być słabo widoczny w deszczu. Nie zobaczy Cię jeździec na konnej przejażdżce ani rowerzysta.
Wybieraj odzież o żywych barwach lub z paskami odblaskowymi.
Gdy jest brzydka pogoda lub gdy wędrujesz tuż przed lub po zachodzie czy wschodzie słońca, załóż lampę czołową.
Fot 5. Materiał własny | Pamiętaj o kolorowej odzieży i odblaskowych akcesoriach
Musisz mieć zawsze apteczkę pod ręką – wrzuć ją do plecaka nawet, gdy wybierasz się na kilkugodzinną wędrówkę. Trzeba też regularnie sprawdzać jej zawartość, np. czy leki są jeszcze ważne.
Ścieżki są naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami. Dobrze oznakowana i utrzymana trasa zapewni największe bezpieczeństwo, dlatego musimy szanować środowisko. Nie zapomnij o zabraniu swoich śmieci!
Czy jest coś, co dodałbyś do powyższej listy, by Twój wypad w góry był bezpieczny?
Autor: Daria Kamińska