WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

10 zasad bezpiecznego wędrowania

18 czerwiec 2018
#PORADY

Abyś mógł w pełni korzystać z wypadów w góry, proponujemy przypomnienie zachowań dotyczących bezpieczeństwa przed wędrówką i w jej trakcie. Nigdy więcej nie zapomnisz uprzedzić znajomych o wyjściu w góry, apteczka będzie zawsze gotowa, szczepionki aktualne, a skóra chroniona przed owadami. Nic już nie powstrzyma Cię przed przygodą!

#1 Oglądaj prognozę pogody

Nawet jeśli jako największy pasjonat wędrówek wychodzisz w góry codziennie lub prawie codziennie, powinieneś umieć zrezygnować z wyprawy, gdy pogoda nie jest zbyt pewna. Jeśli Twoja trasa wymaga dobrej widoczności lub może być śliska i niebezpieczna w przypadku ulewy, lepiej zmień plany. Bądź bardziej ostrożny, gdy wędrujesz z dziećmi, ze względu na ich bezpieczeństwo i samopoczucie.

Radzimy sprawdzić prognozę pogody poprzedniego dnia oraz rano w dniu wymarszu. Sprawdzaj lokalne prognozy pogody i potwierdzaj je w wielu źródłach.

Najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja meteo z powiadomieniami, która uprzedzi o każdej dużej zmianie pogody. Jeśli niestety zaskoczy Cię burza, zobacz w naszym artykule jak należy się prawidłowo zachować.

#2 Uprzedź bliskie Ci osoby o swojej trasie i przewidywanej godzinie powrotu

Nie uprzedzasz rodziców lub bliskich o swoim wyjściu? Czy wiesz, że powinieneś to zrobić, bo może Ci to pomóc podczas wędrówki? Czy wędrujesz sam, czy też w grupie, zawsze może Cię spotkać coś nieprzewidzianego: wypadek, rozładowana bateria, brak zasięgu w telefonie. Mówimy tu oczywiście o najgorszym scenariuszu. Niestety takie historie nie zdarzają się tylko innym.

Pamiętaj, aby uprzedzić bliskich, członka rodziny lub przyjaciela, o swojej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. Dzięki temu będą oni mogli wszcząć alarm w przypadku, gdy nie wrócisz w ciągu dwóch godzin po przewidywanym czasie i w razie potrzeby wezwą pomoc. To ułatwi pracę ratowników, którzy zostaną powiadomieni na czas i łatwo Cię odnajdą.

Zawsze powiadamiaj bliskich o wyjściu – niech wejdzie Ci to w krew, bez względu na to, czy wychodzisz na kilka godzin, czy na cały dzień.

quechua

Fot 1. Materiał własny | Uprzedź bliskich o swojej wędrówce i poinformuj o planowanej godzinie powrotu

#3 Szanuj swój rytm i rytm swojej grupy

Turystyka jest sportem dla wszystkich, ale zużywasz na nią dużo energii. Oszczędzaj siły, wsłuchuj się w swój organizm. Aby nauczyć się zarządzać rytmem swojego ciała, przeczytaj ten artykuł. W ten sposób zapobiegniesz zmęczeniu czy skręceniom, które mogą się przydarzyć po potknięciu na korzeniu lub pośliźnięciu się. Buty Quechua posiadają technologię CrossContact zapewniającą dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

#4 Potraktuj lęk wysokości poważnie

Lęk przed wysokością jest dość powszechny, dotyka on od 2 do 5% populacji. Nawet jeśli nie planujesz wchodzenia na strome góry, możesz napotkać na swej trasie jakiś trudny odcinek, np. most lub przejście wzdłuż stromego zbocza. Jeśli masz duży lęk wysokości, zaplanuj dobrze swoją trasę.

Jeśli wędrujesz w grupie osób, podziel się swoim lękiem z innymi, aby Cię wspierali i podtrzymywali na duchu, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale przede wszystkim, aby nie popędzali Cię w sytuacji, która może szybko wymknąć się spod kontroli. Istnieją sposoby walki z zawrotami głowy, możesz je pokonać. Naucz się opanowywać swój lęk przed wysokością.

quechua

Fot 2. Materiał własny | Jeśli masz lęk wysokości, postaraj się z nim oswoić i  spróbuj go opanować

#5 Bądź skoncentrowany do samego końca wędrówki

Podobnie jak większość wypadków drogowych, wypadki w górach mają miejsce na krótkich, dobrze znanych odcinkach, pod koniec trasy, gdy zbliżasz się do końca wędrówki, a teren staje się łatwiejszy. Zmęczenie sprawia, że stajesz się mniej uważny.

Bądź skoncentrowany od początku do końca wyprawy. Nie zapominaj o robieniu przerw, o nawadnianiu organizmu i o przekąskach, aby naładować swoje baterie podczas marszu.

Pamiętaj też o kijkach, aby zmniejszyć zmęczenie i zapewnić sobie oparcie.

#6 Zawsze miej przy sobie wodę i pożywienie

Bez względu na to, czy wolisz pić raczej z bidonu, czy też z bukłaka, nie czekaj, aż poczujesz pragnienie – musisz się regularnie nawadniać! Nawet jeśli podczas wędrówki nie pocisz się za mocno, nie zapominaj, że dorosły człowiek wypaca średnio 2,5 litra wody dziennie. Tę wodę musimy uzupełnić, aby umożliwić mięśniom i całemu organizmowi prawidłowa pracę.  Koniecznie więc trzeba wziąć ze sobą wystarczającą ilość wody na całą  trasę (co najmniej 1 litr na osobę, idealnie 2 litry na osobę).

I wreszcie, pamiętaj o piciu przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu wędrówki, aby szybciej odzyskać siły.

Nie wahaj się zabrać ze sobą czegoś do przegryzienia. Lepiej wziąć suche przekąski, które będą ważyć mniej, a dostarczą dużo energii.

Polecamy więc batony zbożowe/energetyczne lub suszone owoce zamiast jabłka, które zajmie dużo miejsca i będzie ciążyło.

quechua

Fot 3. Materiał własny | Pamiętaj o zabraniu ze sobą wody i pożywnych przekąsek 

#7 Chroń skórę przed owadami

Góry to miejsce zamieszkane przez duże i małe zwierzęta. Owady, nawet te prawie niewidoczne, mogą powodować dużo nieprzyjemności. Lepiej temu zapobiec!

  • Pszczoły i osy: w okresie letnim pszczoły i osy lecą do słodkich przekąsek i do kanapek. Trzeba koniecznie uważać podczas jedzenia. W przypadku użądlenia należy działać szybko i wyjąć żądło, nie naciskając go, aby nie wcisnąć do rany dodatkowej porcji jadu. Po wyjęciu żądła trzeba oczyścić miejsce użądlenia i ewentualnie posmarować je kojącym kremem. Takie postępowanie sprawdza się też w razie poparzenia przez rośliny.
  • Komary: wychodzą wieczorem i najwięcej jest ich na wysokości 600-2200 m. Przepis na spokojny wieczór? Przed wyjściem w góry wrzuć do apteczki roll-on na komary. A tuż przed pójściem spać przede wszystkim zasuń moskitierę namiotu!
  • Gzy, ślepaki: owady te spotkasz blisko pastwisk i rzek. Ugryzł Cię jeden z nich? Szybko zdezynfekuj ranę (nie naciskając), a następnie posmaruj kremem przeciwzapalnym, który zmniejszy ból.
  • Kleszcze: na niektórych obszarach leśnych przenoszą chorobę z Lyme (boreliozę), przebywają w wysokich trawach i paprociach. Jak się chronić: noś długie spodnie w jasnym kolorze. Wtedy szybko zauważysz kleszcza, który będzie wspinać się po Twojej nogawce. W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy wyjąć go spod skóry za pomocą specjalnego urządzenia. Jeśli pojawi się gorączka, trzeba niezwłocznie udać się u lekarza.
quechua

Fot 4. Materiał własny | Zapobiegaj ukąszeniom owadów 

#8 Ubieraj się tak, abyś był widoczny z daleka

Czy masz na sobie trzy warstwy ubrań? Czy pamiętałeś o tym, aby założyć jaskrawą odzież? Jak pisaliśmy powyżej, pogoda może szybko ulec zmianie, w związku z czym możesz być słabo widoczny w deszczu. Nie zobaczy Cię jeździec na konnej przejażdżce ani rowerzysta.

Wybieraj odzież o żywych barwach lub z paskami odblaskowymi.

Gdy jest brzydka pogoda lub gdy wędrujesz tuż przed lub po zachodzie czy wschodzie słońca, załóż lampę czołową.

quechua

Fot 5. Materiał własny | Pamiętaj o kolorowej odzieży i odblaskowych akcesoriach

#9 Miej zawsze apteczkę w plecaku

Musisz mieć zawsze apteczkę pod ręką – wrzuć ją do plecaka nawet, gdy wybierasz się na kilkugodzinną wędrówkę. Trzeba też regularnie sprawdzać jej zawartość, np. czy leki są jeszcze ważne.

#10 Szanuj filozofię “Leave no trace”

Ścieżki są naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami. Dobrze oznakowana i utrzymana trasa zapewni największe bezpieczeństwo, dlatego musimy szanować środowisko. Nie zapomnij o zabraniu swoich śmieci!

Czy jest coś, co dodałbyś do powyższej listy, by Twój wypad w góry był bezpieczny?

Autor: Daria Kamińska

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu