WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zachować bezpieczeństwo w górach? 3 zasady wędrowania po górach, zimą.

28 styczeń 2020
#PORADY

Jak zacząć swoją zimową przygodę w górach? Jeśli planujesz taki krok, musisz pamiętać o zasadach, które pozwolą zachować Ci bezpieczeństwo. Poznaj 3 zasady bezpiecznej wędrówki w górach zimą!


Zaplanuj trasę

Zimą w górach dzień zaczyna się znacznie później, zazwyczaj w okolicach 7:00 rano, a kończy znacznie wcześniej, czyli między 15:00 a 16:00. Aby zachować bezpieczeństwo w górach, pamiętajmy zatem o tym, aby trasa była zaplanowana właśnie w tych ramach czasowych. Należy wziąć pod uwagę również to, że warunki na szlaku są znacznie trudniejsze. Na ścieżkach zwykle leży śnieg, a zatem nasz marsz będzie znacznie wolniejszy i należy to uwzględnić w trakcie planowania trasy.

Prognoza pogody

Druga istotna rzecz w trakcie planowanie zimowej i bezpiecznej wędrówki po górach, to oczywiście prognoza pogody. Zawsze, ale to zawsze powinniśmy pogoda musi być sprawdzona zanim ruszymy zimą w góry, zwłaszcza na duże, tatrzańskie wysokości. Jest to szczególnie istotne, ponieważ gdy pogoda się zepsuje, a więc przyjdzie mgła lub zamieć lub – co gorsza – potężna burza śnieżna, możemy natrafić na bardzo duże kłopoty, zwłaszcza w otwartym terenie. Pamiętajmy również o tym, że w lecie szlaki są oznaczone na kamieniach, które leżą na podłożu. Zimą tych kamieni po prostu nie widać, a jedyne oznaczenie szlaku, jakie będziemy widzieć, to te na drzewach w lesie. Dlatego też, gdy warunki są niepewne i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy śnieżnej lub zamieci, lepiej taką wycieczkę odłożyć na inny termin.

Pamiętaj o wyposażeniu

Trzecia najważniejsza zasada bezpiecznego podróżowania w górach to wyposażenie. Powinien się w nim znaleźć termos z ciepłą herbatą, która ogrzeje nas gdy jest zimno, oraz prowiant. Oczywiście istotna jest również odzież, którą na siebie założymy. Należy pamiętać o tym, aby ubierać się warstwami: pierwsza, najbliższa ciału to warstwa termiczna i/lub termoaktywna. Druga warstwa, izolacyjna, powinna zagwarantować nam ciepło. Trzecia warstwa, czyli ta najbardziej wierzchnia ma za zadanie chronić nas nie tylko przed zimnym wiatrem, ale i opadami: zarówno deszczu jak i mokrego śniegu. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na dłonie, stopy oraz głowę – te właśnie miejsca bardzo szybko potrafią się wychłodzić, dlatego warto o nie dbać. Musimy zatem zakładać rękawiczki, czapkę lub chociaż chustę. Na koniec, grube skarpetki, tak aby zawsze było nam ciepło w te właśnie części ciała.  

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu