WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wegańskie buty trekkingowe - eko jest na czasie!

28 lipiec 2020
#SPRZĘT

Od wielu wieków człowiek inspiruje się przyrodą. Już w starożytności mityczny Dedal, budując skrzydła, korzystał z ptasich piór i wosku, a pomysł na stworzenie takiego wynalazku zasięgnął z bardzo dokładnego podpatrywania lotu ptaków. Obecnie posługujemy się zasobami środowiska do produkcji nowych przedmiotów, używając do tego m.in bawełny, lnu czy drewna. Mając na uwadze dobro natury, a także zrównoważony rozwój naszej planety, z czasem człowiek zaczął tworzyć coraz więcej rzeczy z naturalnych surowców. Zebrane doświadczenie w tym zakresie oraz inspiracja fauną i florą posłużyła szefom produkcji Quechua do stworzenia nowego modelu butów ekologicznych NH500 nature.


Buty Wegańskie inspirowane naturą

Wielu artystów próbowało odwzorować piękno natury na płótnie, fotografii, a także w porywających słowem opisach przyrody – dzięki temu postacie takie, jak m.in. Caravaggio, Vincent van Gogh czy Claude Monet zyskały popularność na całym świecie. Niezwykłość środowiska naturalnego pobudza kreatywność również w innych dziedzinach życia – od wielu lat stała się ona inspiracją projektantów mody, a także osób zajmujących się sportem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak wiele zależności dnia codziennego zaczerpnęliśmy z zachowania zwierząt oraz specjalnych detali przystosowujących rośliny do otoczenia, np. paproć, która dla jednych będzie zwykłą zieloną rośliną żyjącą na poziomie leśnego runa, zaś dla innych ten sam organizm staje się natchnieniem do produkcji… podeszwy do butów wegańskich.

Czym jest odzież wegańska? To taka odzież, którą stworzono w zgodzie z naturą i bez wykorzystania zwierząt.

Fot 1. Martyna Czagan
Fot 1. Martyna Czagan

Projektanci obuwia NH500 poprzez odtworzenie kształtu liścia paproci chcieli jeszcze bardziej podkreślić nie tyle przeznaczenie wegańskich butów górskich, służące do wędrówek po szlakach, o ile bardziej swój szacunek do natury. Specyficzna i charakterystyczna struktura podeszwy zewnętrznej oraz użycie kauczuku pozwoliło na stworzenie bieżnika o grubości 4 mm. Taki skład i faktura najniższej warstwy buta ekologicznego umożliwiły uzyskanie dodatkowej cechy, jaką jest przyleganie, czyli dobre trzymanie się podeszwy na mokrej nawierzchni.

Bądźmy EKOlogiczni i wybierajmy etyczne wegańskie buty trekkingowe

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz kupić nową rzecz nie narażając przy tym środowiska? Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie produktów z recyklingu, dzięki czemu mamy wpływ na oszczędzanie zasobów przyrody. Przy wykonaniu butów wegańskich NH500 aż 31% ich wagi stanowią materiały uzyskane z recyklingu!

Chociaż wielu osobom taka liczba może nie wydawać się znacząca, to warto zwrócić uwagę na to, że niektóre elementy tego obuwia ekologicznego w przeważającym procencie zostały wykonane z surowców wtórnych:

  • sznurowadła, szlufki, podszewka języka, kołnierz cholewki: 100% poliester z recyklingu,
  • wkładka: 85% pianki z poliuretanu z recyklingu,
  • podeszwa zewnętrzna: 30% kauczuk z recyklingu.
Fot 2. Martyna Czagan
Fot 2. Martyna Czagan

Obudź swój naturalny instynkt w butach wegańskich NH500 nature

Większość osób posiada w sobie, nie potrafiącą się stłamsić, tęsknotę za nieskażoną przyrodą, która goi ludzkie stresy i niepokoje. Nawet w największych miastach świata są budowane parki i skwery, by pozwolić człowiekowi odetchnąć od codziennych obowiązków i napiętego trybu życia. W oparciu o te najbardziej podstawowe ludzkie potrzeby, jak chęć obcowania z naturą, a także by uprzyjemnić przebywanie na takim obszarze, projektanci uposażyli buty ekologiczne NH500 w niezbędne komponenty:

Trzywarstwowa podeszwa buta wegańskiego:

  • Pierwsza warstwa – użycie pianki EVA, która została wykorzystana w celu nadania amortyzacji, dodatkowo wpływa ona na poprawę komfortu użytkowania,
  • Druga warstwa – część umiejscowiona poniżej pianki EVA jest twardsza, aby zapobiec odczuwaniu wszystkich niedogodności naturalnego podłoża. Dodatkowo dzięki gęstszej części pianki producenci wzmocnili stabilność buta
  • Trzecia warstwa – podeszwa zewnętrzna z kauczuku dla zachowania elastyczności i wygody

Ochrona przed uderzeniami – przód buta wegańskiego został wyposażony w gumowy otok, który ma za zadanie zabezpieczenie naszych palców przed uderzeniami w kamienie bądź inne przeszkody pojawiające się na szlaku 

Skład – przy produkcji buta ekologicznego, oprócz materiałów pochodzących z recyklingu, producenci wykorzystali skórę nubukową (stanowiącą 60% składu wierzchniej warstwy buta). Materiał ten został zdobyty w oparciu nie o zabijanie zwierząt, ale o zakup odpadów rolno – spożywczych.

Fot 3. Martyna Czagan
Fot 3. Martyna Czagan

Inne modele butów wegańskich z serii NH

Obuwie ekologiczne NH to nie tylko model 500, ale również jego odmiana, czyli wegańskie buty turystyczne NH500 MID WP. Czym się charakteryzują? Oprócz cech podstawowej “pięćsetki” posiadają wodoodporną, oddychającą membranę, która wytrzyma nawet długie, kilkugodzinne wędrówki. NH500 WP dostępne są ponadto różnych kolorach – dzięki temu nawet najbardziej wybredni piechurzy dopasują model do swojego indywidualnego stylu.

Przyjazne dla środowiska są także buty wegańskie NH150 MID WP. Gwarantują dobrą przyczepność na naturalnych szlakach, jednocześnie zachowując właściwości wodoodporne, ochronę przed uderzeniami i komfort noszenia, dzięki wkładce oddychającej. Warto także wspomnieć o wygodnej w użytkowaniu siateczce mesh 3D, którą wykorzystano do skonstruowania kołnierza cholewki.

Buty wegańskie NH500 – test w warunkach bojowych

Etyczne buty NH500 miałam przyjemność testować w czasie nadmorskich spacerów po wolińskich lasach oraz pieszych wycieczek po terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W obu przypadkach to obuwie ekologiczne bardzo dobrze się sprawdziło. Co więcej, uniwersalna kolorystyka pozwoliła na łączenie ich z różnymi wariantami ubioru. Jedynym mankamentem, który mógłby zostać zmieniony jest użycie białego koloru przy zewnętrznej części podeszwy środkowej – niestety podczas leśnych spacerów, bardzo szybko się brudzi. 

O tym jak ważny dla człowieka jest kontakt z przyrodą przekonaliśmy się w czasie lockdownu, gdy przez kilka tygodni nie mogliśmy korzystać z leśnych spacerów i pikników w miejskich parkach – oby ten czas już nigdy nie powrócił! Mimo, że z powrotem jesteśmy w stanie odetchnąć od miejskiej dżungli w leśnych zakamarkach, nie zapominajmy, że jest to dobro wspólne, o które każdy z nas powinien dbać, aby zieleń natury napawała nasze oczy jak najdłużej. Cieszę się, że producenci Quechua coraz bardziej dostrzegają potrzebę korzystania z wyprodukowanych wcześniej przedmiotów. Powstaje dużo produktów w oparciu o materiały pochodzące z recyklingu, dzięki czemu taka działalność człowieka nie naraża środowiska naturalnego na aż tak wielką dewastację.

Fot 4. Martyna Czagan
Fot 4. Martyna Czagan

Krok po kroku idźmy coraz dalej, miejmy jednak na uwadze zrównoważony rozwój i przyszłość naszych dzieci …

Do zobaczenia na leśnym szlaku,

Martyna.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu