WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co to znaczy softshell?

14 lipiec 2021

Chcąc zrozumieć, co kryje się pod terminem „softshell”, najlepiej poszukać odpowiedniego tłumaczenia tego słowa na język polski. Czy określenie „miękka powłoka” może powiedzieć nam już coś więcej? Tak, jeśli prześledzimy strukturę tego typu odzieży i porównamy go jednocześnie do tzw. „hardshella” (będącego odpowiednikiem „twardej powłoki”), który równie często pojawia się w wielu outdoorowych magazynach.  Co to znaczy softshell? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym artykule. 

Co to jest „softshell”?

Softshell jako element odzieży sportowej można porównać do tak zwanego systemu ubioru na „cebulkę”, jaki stosujemy najczęściej w czasie podejmowania outdoorowych aktywności. W oparciu o ten schemat jesteśmy w stanie wyróżnić kilka warstw, które podobnie jak cebulka chroni swoje pączki przed kontaktem ze środowiskiem, tak samo softshell ma zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych warunków atmosferycznych na naszym ciele.

 W najprostszym zestawie „turystycznej cebulki” możemy wyróżnić trzy części, z których powinno się składać się nasze ubranie w czasie górskiej wędrówki. Pierwszą warstwę najczęściej stanowi bielizna termoaktywna, która odprowadza wydzielony przez nas pot na zewnątrz, ale również izoluje temperaturę naszego organizmu od otoczenia. Drugim poziomem ochrony jest element „dogrzewający”, czyli polar, sweter lub bluza – ich zadaniem jest zatrzymanie wytworzonego ciepła. Trzecia warstwa najczęściej cechuje się odpornością przed wiatrem lub deszczem (na tym polega główna różnica między sotf a hardshellem – ponieważ tylko ten drugi zapewni nam ochronę przed deszczem).

W świecie outdooru użytkownicy we współpracy z naukowcami wyszli niejako naprzeciw oczekiwaniom osób uprawiających turystykę górską i stworzyli produkt łączący w sobie drugą i trzecią warstwę. To rozwiązanie pozwoliło znacznie uszczuplić ekwipunek w plecaku przy jednoczesnym zachowaniu podobnych właściwości, co w przypadku założenia na siebie oddzielnych elementów ubioru – tym właśnie produktem jest softshell.

Kurtka Softshell – co to znaczy?

Kurtka softshellowa, podobnie jak i spodnie wykonane z tego materiału, będą łączyły w sobie części pozwalające zapewnić izolacje cieplną, jak i powstrzymać niekorzystne działanie wiatru. W przypadku „klasycznego” softshellu nie będziemy jednak w stanie wykorzystać go jako ochrony przed działaniem deszczu, ponieważ najczęściej taki rodzaj kurtki zostaje wyposażony jedynie w warstwę hydrofobową (warstwa impregnacji nadana przy procesie produkcji) – co jednak z drugiej strony zdecydowanie bardziej zwiększa oddychalność ubioru oraz zmniejsza jego wagę.

softshell

Softshell, co to znaczy– podsumowanie:

  • Dwuwarstwowe wykonanie – na zewnątrz materiał cechuje się dużą elastycznością oraz gęstym splotem, co pozwala na ochronę przed wiatrem. Wewnętrzna strona najczęściej wykonana jest z polaru lub cienkiego materiału, co pomaga w zachowaniu komfortu cieplnego.
  • Nie wodoodporny – klasyczny softshell nie jest wodoodporny (chociaż na rynku istnieją kurtki softshellowe z membraną). W zamian za to bardzo często posiada jednak powłokę hydrofobową, która ogranicza wnikanie deszczu do wnętrza tkaniny.
  • Oddychalność – jednym z głównych zadań tego typu odzieży jest przepuszczenie jak największej ilości pary wodnej wydobywającej się z naszego ciała przez materiał na zewnątrz.
  • Odporny na przetarcia – zewnętrzna tkanina, która posiada gęsty splot uchroni softshell przez ścieraniem – szczególnie w miejscach noszenia plecaka.

Przeczytaj także: Na czym polega działanie softshellu

Jak dobrać softshell:

  • Przyleganie do ciała – softshell powinien być dobrze dopasowany do naszej sylwetki, ponieważ w przeciwnym wypadku przestrzeń między naszym ciałem a kurtką pozwoli na dyskomfort odczucia wiatru, a także utrudni odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.
  • Parametr oddychalności – współczynnik RET – tzw. „współczynnik oporu parowania” – im parametr będzie niższy, tym produkt będzie w stanie przepuścić więcej pary wodnej na zewnątrz (zazwyczaj od 6 do 20 RET).
  • Krój – softshell powinien być dopasowany do naszej sylwetki, jednak należy pamiętać o zostawieniu przestrzeni na założenie pierwszej warstwy termoaktywnej.
  • Przeznaczenie – w zależności od rodzaju uprawianej aktywności softshell można wykorzystać na wielu rodzajów: trekking górski, wyprawy rowerowe, wspinaczka, itp. Wówczas kurtka będzie odpowiednio dopasowana do dziedziny sportu – np. kolarski softshell będzie posiadał przedłużony tył, pozwalający zachować komfort cieplny przy pochyleniu się w czasie jazdy, co nie będzie miało znaczenia podczas aktywności górskiej.

Tak jak pisałam na początku, softshell śmiało może zastąpić przysłowiową „cebulkę”. Nie zapominając o odpowiednim doborze odzieży i bielizny termoaktywnej bądź oddychających koszulek – oczywiście w zależności od wykorzystania, możemy nie tylko ograniczyć ilość zabieranych przez siebie produktów, ale i powiększyć miejsce w sakwach bądź plecaku. Jeśli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu.

Do zobaczenia w drodze!

Martyna Czagan Decathlon Kraków Plaza
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
TENIS

Jaka rakieta do tenisa?

Jaka rakieta do tenisa?
BIEGANIE

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu