Chcąc zrozumieć, co kryje się pod terminem „softshell”, najlepiej poszukać odpowiedniego tłumaczenia tego słowa na język polski. Czy określenie „miękka powłoka” może powiedzieć nam już coś więcej? Tak, jeśli prześledzimy strukturę tego typu odzieży i porównamy go jednocześnie do tzw. „hardshella” (będącego odpowiednikiem „twardej powłoki”), który równie często pojawia się w wielu outdoorowych magazynach. Co to znaczy softshell? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym artykule.
Softshell jako element odzieży sportowej można porównać do tak zwanego systemu ubioru na „cebulkę”, jaki stosujemy najczęściej w czasie podejmowania outdoorowych aktywności. W oparciu o ten schemat jesteśmy w stanie wyróżnić kilka warstw, które podobnie jak cebulka chroni swoje pączki przed kontaktem ze środowiskiem, tak samo softshell ma zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych warunków atmosferycznych na naszym ciele.
W najprostszym zestawie „turystycznej cebulki” możemy wyróżnić trzy części, z których powinno się składać się nasze ubranie w czasie górskiej wędrówki. Pierwszą warstwę najczęściej stanowi bielizna termoaktywna, która odprowadza wydzielony przez nas pot na zewnątrz, ale również izoluje temperaturę naszego organizmu od otoczenia. Drugim poziomem ochrony jest element „dogrzewający”, czyli polar, sweter lub bluza – ich zadaniem jest zatrzymanie wytworzonego ciepła. Trzecia warstwa najczęściej cechuje się odpornością przed wiatrem lub deszczem (na tym polega główna różnica między sotf a hardshellem – ponieważ tylko ten drugi zapewni nam ochronę przed deszczem).
W świecie outdooru użytkownicy we współpracy z naukowcami wyszli niejako naprzeciw oczekiwaniom osób uprawiających turystykę górską i stworzyli produkt łączący w sobie drugą i trzecią warstwę. To rozwiązanie pozwoliło znacznie uszczuplić ekwipunek w plecaku przy jednoczesnym zachowaniu podobnych właściwości, co w przypadku założenia na siebie oddzielnych elementów ubioru – tym właśnie produktem jest softshell.
Kurtka softshellowa, podobnie jak i spodnie wykonane z tego materiału, będą łączyły w sobie części pozwalające zapewnić izolacje cieplną, jak i powstrzymać niekorzystne działanie wiatru. W przypadku „klasycznego” softshellu nie będziemy jednak w stanie wykorzystać go jako ochrony przed działaniem deszczu, ponieważ najczęściej taki rodzaj kurtki zostaje wyposażony jedynie w warstwę hydrofobową (warstwa impregnacji nadana przy procesie produkcji) – co jednak z drugiej strony zdecydowanie bardziej zwiększa oddychalność ubioru oraz zmniejsza jego wagę.
Przeczytaj także: Na czym polega działanie softshellu
Tak jak pisałam na początku, softshell śmiało może zastąpić przysłowiową „cebulkę”. Nie zapominając o odpowiednim doborze odzieży i bielizny termoaktywnej bądź oddychających koszulek – oczywiście w zależności od wykorzystania, możemy nie tylko ograniczyć ilość zabieranych przez siebie produktów, ale i powiększyć miejsce w sakwach bądź plecaku. Jeśli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu.
Do zobaczenia w drodze!