WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać w góry zimą i latem? Górski ekwipunek każdego turysty

18 sierpień 2020
#PORADY

Dobre buty, plecak, apteczka… Jesteś pewien, że masz wszystko na wyjazd w góry? Sprawdź naszą checklistę tego, co zabrać w góry latem i zimą. Dowiedz się, jakie przedmioty trzeba mieć na szlaku niezależnie od pory roku. Dzięki praktycznym poradom nie musisz się już martwić, co spakować w góry latem oraz w chłodniejsze pory roku.


Co na wyjazd w góry – jakie przedmioty zawsze trzeba mieć w górach?

Wiele rzeczy, które pakujemy na wyprawę, zależy od długości trasy, sposobu jej przejścia czy naszych potrzeb. Istnieje jednak lista rzeczy, którą trzeba mieć ze sobą na absolutnie każdą wędrówkę. Niezależnie od pory roku, na górski wyjazd zawsze należy zabrać:

 • dobre, sprawdzone buty,
 • porządny plecak z pokrowcem na wypadek mocnego deszczu,
 • apteczkę na wyprawę w góry,
 • latarkę, czołówkę (najbardziej polecana jest czołówka ze względu na wygodę),
 • gorącą herbatę w termosie (dodaje energii, w zimę ogrzewa, tak samo latem przy spadku temperatury),
 • zalaminowaną, tradycyjną, papierową mapę (technologia ma to do siebie, że może się zepsuć, a zalaminowana mapa będzie czytelna nawet podczas deszczu),
 • powerbank (aby móc wezwać pomoc mimo rozładowanego telefonu),
 • zapas wody i pożywnego jedzenia,
 • kurtkę wodoodporną,
 • koc ratunkowy Forclaz lub jakikolwiek inny,
 • krem do opalania,
 • scyzoryk wielofunkcyjny i zapalniczkę.

Jeśli wybieramy się na mniej uczęszczane trasy i boimy się ataku dzikich zwierząt, można pomyśleć o zabraniu gazu pieprzowego lub gwizdka. Najlepiej, aby gwizdek był mały i wisiał na smyczy na szyi.

Co zabrać w góry latem?

Lato to czas, kiedy góry przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Nierzadko na szlaku można spotkać osoby w nieodpowiednim do górskich warunków obuwiu czy ubiorze albo nieposiadające podstawowych, przydatnych rzeczy. Dlatego jeśli nie wiesz, co zabrać na wycieczkę w góry latem, koniecznie sprawdź swój ekwipunek zgodnie z poniższą listą.

 1. Buty trekkingowe. Powinny mieć wysoką cholewkę i górski bieżnik. Najlepiej, jeśli będą wodoodporne. Im lepsze buty, tym wyższa cena, ale w tym przypadku nie warto oszczędzać – to oszczędzanie na własnym bezpieczeństwie i zdrowiu. Buty nie mogą być ani za małe, ani za duże, ale pamiętajmy o zostawieniu kilku milimetrów odległości od dużego palca do czubka buta. To okaże się ważne podczas schodzenia z gór. Najlepiej sprawdzić, jakie buty trekkingowe będą dla ciebie najlepsze.
 2. Plecak. Nie torebka, nie miejski plecaczek, tylko prawdziwy plecak. Najlepiej z licznymi kieszeniami, do których łatwo sięgnąć. W przypadku dużych plecaków (50-60 litrów) należy szukać modeli z pasem biodrowym dla odciążenia mięśni pleców. Plecaki 10-40 litrów polecane są na krótkie, jednodniowe wędrówki. Plecaki o większej pojemności polecane są na dłuższe, kilkudniowe trasy, takie jak Główny Szlak Beskidzki.
 3. Lekką, przewiewną odzież trekkingową.
 4. Zapas wody, ok. 2 litry na dzień.
 5. Kijki trekkingowe.

Co zabrać w góry zimą?

Zimowy ekwipunek różni się od tego, co zabrać w góry latem. Niezmienne pozostają dobre buty i plecak, ale buty muszą już być dostosowane do górskich warunków zimowych. Powinny być dobrze ocieplone i posiadać bieżnik jak najlepszej jakości. Co zabrać góry zimą oprócz tego?

 1. Odzież termoaktywną
 2. Kurtkę puchową trekkingową.
 3. Rękawiczki, czapkę/komin, dobrej jakości skarpety.
 4. Detektor lawinowy (ustawiamy go w tryb nadawania OD RAZU po wejściu na szlak).
 5. Łopatkę lawinową.
 6. Kijki trekkingowe (jeśli nie jest wyjazd wspinaczkowy).

Przed każdym wyjściem w góry należy sprawdzić pogodę, zwłaszcza zimą. W przypadku drugiego i trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego wędrówki są zakazane.

Co zabrać ze sobą na wakacje w góry – praktyczne wskazówki

Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w górach, zabierz ze sobą… zdrowy rozsądek. Co to oznacza? Przygotuj się na wyjście w góry tak, jakbyś miał potrzebować pomocy (wypadki się zdarzają i należy o tym pamiętać). Nawet to prostych szlakach Beskidu Niskiego czy Gór Świętokrzyskich można doznać urazu nogi. Dlatego przed wyjściem na szlak zawsze należy zapisać w komórce dwa numery:

 • Numer ratunkowy TOPR: 601-100-300 (na trasy w Tatrach)
 • Numer ratunkowy GOPR: 985.

Warto zainstalować darmową aplikację Ratunek, która pokazuje ratownikom nasze dokładne położenie. Jeśli nie chcemy się zgubić, zainstalujmy dowolną aplikację z mapą (świetnie sprawdza się darmowa aplikacja Mapy.cz). Przed wyjściem daj komuś znać, jaki szlak planujesz przejść i ile mniej więcej to zajmie czasu. Ustal godzinę, do której musisz skontaktować się z daną osobą po zejściu ze szlaku. Nigdy nie wychodź w góry samotnie bez poinformowania o tym innych osób.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu